Hrable sú hrable, ale.. Nelákalo by vás lístie, ktoré padá počas jesene na vašu záhradu, jednoducho vysať, alebo odfúknuť niekam preč?

 

fukaclistia2019


Ak je vaša odpoveď kladná, využiť môžete pomocníka, ktorý vaše záhradné upratovanie výrazne uľahčí. Stačí si vybrať ten správny vysávač lístia.


Viac ako len vysávač lístia?


Väčšinu súčasných vysávačov lístia možno označiť za multifunkčné. Okrem samotného vysávania si poradia aj s fúkaním. Veľmi užitočnými pomocníkmi sú najmä trojkanálové vysávače, ktoré ponúkajú dve úrovne fúkania i vysávania. Podľa aktuálnej potreby môžete ľahko prepínať medzi normálnym a intenzívnym fúkaním (vysávaním).


Intenzívne vysávače využijete na väčších priestranstvách, normálne na členitejších plochách, napríklad okolo kríkov. Mnohé vysávače sú vybavené aj drvičom lístia. Ten zozbierané listy a drobné vetvičky dokonale rozdrobí. Takto rozomletý materiál zaberá v sacom vaku menej miesta, a oveľa rýchlejšie sa rozloží v komposte.


Aký typ zvoliť?


Motorové - oceníte ich predovšetkým na rozľahlejších záhradách a u členitejších pozemkoch s väčším množstvom stromov. Výhodou je možnosť pohybu bez obmedzenia, nevýhodu je vyššia obstarávacia cena.


Elektrické - často bývajú menšie a ľahšie ako benzínové vysávače, napriek tomu však môžu dosahovať podobný výkon. Kvôli nutnosti ťahať za sebou napájací kábel sa hodia skôr pre menšie a stredne veľké pozemky, ktoré nie sú príliš členité.


Akumulátorové - sú napájané pomocou batérií. Ide o najmenší, najľahší a zároveň najtichší typ vysávačov lístia, ich nevýhodou však je obmedzená výdrž, ktorá sa väčšinou pohybuje okolo 30 minút. Aku vysávače sú preto vhodné skôr pre malé pozemky.



Spôsob práce s vysávačom lístia vždy záleží predovšetkým na dispozícii pozemku. Vo všeobecnosti platí, že ideálnym postupom je kombinovať vysávanie a fúkanie lístia. Obzvlášť v prípade, že máte veľké záhradné plochy, alebo naopak záhony, kríky, skalky a ďalšie zákutia, do ktorých sa ťažko dostáva, je najlepšie vyfúkať lístie na kôpky, a potom prístroj prepnúť do režimu vysávania a kôpky jednoducho vysať, prípadne aj rozdrviť.


Ovládanie po ruke


Ovládanie vysávačov lístia býva umiestnené na rukoväti. V závislosti od konkrétneho typu prístroja tu nájdete ovládanie plynu pre reguláciu výkonu, sýtič a pri benzínových prístrojoch tiež štartovacie lanko. Príjemnou vychytávkou je antivibračný systém. Vysávače lístia, ktoré sú im vybavené, dokážu znížiť vibrácie v rukoväti až o 80%. Hmotnosť vysávačov sa obvykle pohybuje medzi 4-6 kg, bez problémov je teda môžu obsluhovať aj ženy.


Proti boľavému chrbtu účinne bojujú prístroje, ktoré umožňujú predĺžiť fúkaciu rúrku pomocou nadstavca. Niektoré vysávače lístia disponujú aj teleskopickým sacím hrdlom, veľmi praktické sú tiež modely s rozšírenú sacou hlavicou s malými kolieskami. Vďaka nim nemusíte niesť celú váhu prístroja a vzdialenosť od zeme zostáva stále rovnaká.


Na výkone záleží


Aspoň v prípade, že sa nechcete namáhať viac, než je bezpodmienečne nutné. Zatiaľ čo v menšej záhrade si vystačíte s menej výkonným variantom, pre väčšie pozemky plné stromov rozhodne stavte na vysávače lístia vysokého výkonu. Šetrenie by sa vám v tomto prípade rozhodne nevyplatilo.

 

4 praktické rady pre vysávanie lístia


Vysávače by si mali poradiť aj s mokrým lístím, najefektívnejšie ale fungujú pri vysávaní lístia suchého.


Čím väčší vak na lístie, tým menej často ho bude treba vyprázdňovať. Objem vakov sa najčastejšie pohybujeme medzi 40-50 l.


Nepoužívajte prístroj na vysávanie kamienkov alebo ostrých predmetov, hrozí jeho poškodenie.


Vysávače lístia môžete využiť, napríklad aj zime, pri odfukovaní prašanu z cestičiek.

 

 

Zdroj: internetový obchodný dom HEJ.sk
Ilustračné foto: Mountfield

Pin It