Ako si tohto užitočného pomocníka zaobstarať? Výber záhradného drviča závisí predovšetkým od veľkosti vašej záhrady a povahy drveného rastlinného materiálu. 

 

drvič2019

 

Po reze krov alebo stromov zostáva v záhrade vždy množstvo odpadu. Hrozivo pôsobiaca kopa konárov rôzneho priemeru však môže rýchlo zmiznúť a následne ďalej poslúžiť pri pestovaní zelene alebo zlepšovaní záhrady.
Najlepšie sa spracováva čerstvé drevo, preto sa nevypláca túto činnosť odkladať na inokedy. Nie je to zložité, stačí si len zaobstarať vhodný záhradný drvič alebo štiepkovač. V ponuke nášho trhu sú rôzne modely, od rôznych výrobcov. Líšia sa nielen cenou, ale aj typom spracovania dreva a možnosťami pohonu.


Zvoliť si môžete nožový drvič, so slimákovým mechanizmom alebo drvič s frézovacím valcom, či turbínový drvič. V bežných záhradách si vystačíte s elektrickým drvičom. Zohnať si tieto zariadenia môžete v hobbymarketoch, u značkových predajcov alebo v internetových obchodoch.


Aké využitie má nožový drvič?


Nožový drvič nájde svoje uplatnenie predovšetkým v menších záhradách. Je určený na drvenie prevažne zeleného mäkšieho rastlinného materiálu, napríklad odpadu z mladých živých plotov, zvyškov rastlín a vetvičiek. Výsledná drvina je jemnejšia, hodí sa skôr na kompostovanie, menej na nastielanie.


Rezací systém týchto drvičov je vybavený kvalitným tvrdeným nožom, ktorý zaručí rýchle spracovanie materiálu. Niektoré prístroje charakterizuje priechod materiálu až na úrovni 90 kg/h, ale tento údaj môže byť aj vyšší. Spôsob podávania odpadu sa podľa jednotlivých druhov drvičov odlišuje. Buď ho zaisťuje obsluha drviča, alebo je prístroj vybavený funkciou automatického vťahovania materiálu.


Na čo sa hodia drviče so slimákovým mechanizmom?


Drvič so slimákovým mechanizmom dobre poslúži predovšetkým v menších záhradách a hodí sa na drvenie prevažne zeleného avšak tvrdého materiálu. Nie je vhodný na drvenie mäkkých rastlinných zvyškov.
Vďaka slimákovým rezným mechanizmom môže dôjsť len k požutiu záhradného odpadu, ak tento nie je dostatočne tvrdý. Práve tvrdosť odpadu je dôležitým predpokladom použitia slimákovho drviča. Tieto zariadenia môžu mať rýchlosť priechodu materiálu až 115 kg/h. Podávanie odpadu zaisťuje funkcia automatického vťahovania materiálu.


Potrebujem drvič s frézovacím valcom?


Drvič s frézovacím valcom je schopný spracovať tvrdé konáre až do priemeru 45 mm na pár centimetrové kúsky. Výsledná drvina je vhodná na nastielanie. Ide o vysoko výkonný drviaci mechanizmus vhodný skôr pre väčšie záhrady.
Frézovacie valce zaisťujú na tomto type drvičov priechod materiálu rýchlosťou až 150 kg/h. Podávanie rastlinných zvyškov zaisťuje funkcia automatického vťahovania. Zariadenia sú vybavené často aj ochranou proti preťaženiu a spätným chodom. Ideálne je, ak súčasťou týchto mechanizmov sú aj zberné koše. Oceníte ich najmä pri manipulácii s drvinou.


Na aký účel sa hodia turbínové drviče?


Na turbínovom drviči sa o spracovanie odpadu stará špeciálny nôž v tvare lievika, ktorý je po obvode osadený ôsmymi kvalitnými nožmi. Pri tomto spôsobe drvenia prakticky nemôže dôjsť k zablokovaniu reznej časti. Turbínové drviče sú výkonné a určené na konáre s priemerom približne 45 mm. Výslednú drvinu možno využiť na nastielanie. Rezný výkon týchto drvičov je priamo závislý na výkone motora a hrúbke drveného materiálu. Samozrejmosťou je funkcia automatického vťahovania.

 

Pripravil: dk

 

Zdroj: Heureka – nákupný radca a porovnávač, redakcia
Ilustračné foto: Mountfield

Pin It