vyzinac uvodPraktickým záhradným pomocníkom a v niektorých prípadoch aj plnohodnotnou alternatívou ku klasickej kosačke je vyžínač. Hodí sa všade tam, kam sa výkonnejšia kosačka nedostane alebo ju nie je možné použiť.

Existuje niekoľko situácií, kedy je vyžínač najvhodnejším nástrojom pre údržbu zelene.

 

1. Dočistenie záhrady po kosení kosačkou

 

V mnohých záhradách sú terénne zlomy, ostré rohy či zle dostupné miesta (napríklad pri vysadených rastlinách či pozdĺž stien), kam sa kosačka nedostane. Pre dočisťovanie záhrady nie je dôležitý výkon, ale presnosť, s ktorou je možné dostať sa na problematické miesta. Pre dočisťovacie práce v záhradách sa teda najviac hodí malý strunový vyžínač, ktorý má požadovaný výkon, zároveň je ľahký a dá sa s ním veľmi dobre manipulovať. Pre malé záhrady sa hodí elektrický vyžínač, najlepšie taký, ktorý nie je limitovaný napájacím káblom, skrátka akumulátorový.


Batériové prístroje v súčasnosti zažívajú v záhradnej technike rozmach. Sú menej robustné, podstatne menej náročné na údržbu a obsluhu v zrovnaní s benzínovými strojmi, čo je podstatné sú výrazne tichšie. Užívatelia pri práci s akumulátorovými prístrojmi nemusia používať ochranu sluchu.

 

vyzinac ilustrak

 

„Výrazne nižšiu hlučnosť ocenia pri práci nie len sami užívatelia tohto zariadenia, ale aj ich susedia. Akumulátorové prístroje sú pre svoju nízku hlučnosť vhodné aj pre úpravu verejných priestranstiev, kde nadmerný hluk nie je vhodný – napríklad v obytných zónach. Vďaka vzájomnej kompatibilite komponentov batériového systému – teda stroja a akumulátoru – pritom nemusí byť prechod na akumulátorovú záhradnú techniku cenovo náročný. Zákazník môže využívať napríklad jeden akumulátor pre prevádzku troch rôznych akumulátorových zariadení“, hovorí Pavel Haluza zo spoločnosti STIHL.

 

2. Vyžínanie trávy pri údržbe trávnatých plôch okolo domov a v záhradách

 

Pre údržbu väčších záhrad a pozemkov sa zasa hodia hlavne vyžínače s benzínovým motorom. Ich hmotnosť je síce väčšia než pri elektrických a batériových prístrojoch, no väčší výkon, šírka záberu a aj univerzálne použitie sú pre prácu na strednej a väčšej ploche vhodnejšie. Užívateľ nie je limitovaný prípojkou elektrickej energie a ani nabíjaním akumulátoru. Silné benzínové vyžínače majú možnosť flexibilnej výmeny rezného nástroja podľa typu zelene, ktorú je treba vysekať. Pre vyžínanie trávy pre udržanie trávnatých plôch okolo domov a v záhradách nie je potrebný maximálny výkon a je pre to potrebné zvoliť medzi vyžínačmi/krovinorezmi strednej výkonostnej kategórie.

 

vyzinac jesen

 

S rastúcim obsahom motoru totiž rastie aj celková hmotnosť stroja. Pokiaľ užívateľ neodhadne spotrebu výkonu stroja, môže byť práca s nadimenzovaným strojom zbytočne namáhavá pri dosiahnutí rovnakého výsledku, ako by bolo možné dosiahnuť so strojom nižšieho výkonu.

 

3. Príliš vzrastená tráva, náletové dreviny a zle prístupné terény

 

Typické uplatnenie krovinorezov je v miestach, ktoré nie je možné udržiavať pravidelne. Napríklad v okolí chát, ktoré majiteľ navštevuje párkrát za sezónu. Zeleň však rastie neustále. Tak sa často stáva, že sa chatár musí ku dverám svojej chaty pravidelne predierať cez polmetrový porast. Záhradnú kosačku už pri takto prerastenej tráve nie je možné použiť. Zvlášť keď je pozemok situovaný do kopca. Krovinorez či vyžínač si v týchto situáciách poradí aj s náletovými drevinami a burinou. Pri všetkých krovinorezoch strednej výkonnostnej triedy je možné vymieňať rezné nástroje. V ponuke sú dnes už bežne strunové žacie hlavy, žacie listy, žacie listy, vyžínacie nože a aj pilové kotúče. Vhodne zvolený rezný nástroj je základom úspechu pri práci s vyžínačom a krovinorezom.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: STIHL, redakcia

Pin It