travnik uvod fiskSýto zelený a upravený trávnik je pýchou každého správneho záhradníka. Údržba takéhoto trávnika ale vyžaduje správnu a láskyplnú starostlivosť. Poradíme vám niekoľko užitočných tipov a dozviete sa tiež, ako byť šetrnejší k prírode.


Viete napríklad, kedy je dobré začať s kosením trávy a že s produktmi Fiskars ušetríte nielen energiu vlastnú, ale aj tú elektrickú?

 


Hoci to nemusí byť na prvý dojem poznať, hnojenie trávy je prvým krokom k sýto zelenému trávniku bez buriny a machu. Nemusíte ale kvôli tomu hneď nutne siahať po chemických prípravkoch, ktoré môžu pôdu zaťažovať a pri neprimeranom použití i ovplyvniť kvalitu spodných vôd. Vynikajúcim spôsobom, ako trávnik a záhradu dlhodobo hnojiť, je využiť ekologický odpad zo záhrady a založiť kompost. Nielenže znížite produkciu odpadu, ale navyše zvýšite i úrodnosť pôdy, a to tým k prírode najšetrnejším spôsobom. Na úpravu kompostu odporúčame kompostové vidly Fiskars, ktoré sú extrémne ľahké a kompost s nimi hravo prevzdušníte.

 

fiskars vidly

 

Pravidelné kosenie, najlepšie s vretenovou kosačkou

 

Ďalšou dôležitou časťou v starostlivosti o trávnik je jednoznačne pravidelné kosenie. Pýtate sa, kedy s ním začať? Prvé kosenie trávy by malo prísť, až keď je tráva dostatočne silná. Zvyčajne to býva na prelome apríla a mája, ale vďaka skorému príchodu jari by to tento rok malo byť o niečo skôr.


Pýtate sa, prečo odporúčame použitie vretenovej kosačky? Pretože systém kosenia s vretenovou kosačkou funguje na princípe nožníc – jednotlivé listy trávnika sú odrezané, a nie odseknuté. Rez listov je tak vždy rovný a trávnik sa oveľa lepšie regeneruje, je menej náchylný na vysychanie i choroby. Naviac, pokiaľ by ste chceli dosiahnuť elegantný efekt svetlých a tmavých pruhov, je kosenie vretenovou sekačkou to pravé pre vás.

 


S vretenovou kosačkou Fiskars StaySharp™ navyše nepotrebujete žiadny prívod elektrickej energie a pri kosení nevytvárate ani žiadne škodlivé splodiny. Vo vašej záhrade tak nebude hroziť kontaminácia pôdy olejom alebo benzínom. V neposlednom rade tiež ušetríte za energie či pohonné hmoty.

 

vretenovka

 

Odstraňovanie buriny bez bolesti chrbta

 


Ako každý rok vám zrejme bude komplikovať život otravná burina. Pokiaľ nechcete použiť chémiu, ktorá môže negatívne ovplyvniť ďalšie rastliny, a zároveň sa nechcete neustále plaziť po kolenách a vytrhávať burinu ručne, skúste mechanický vytrhávač buriny Fiskars. Vytrhávače buriny Fiskars majú čeľuste z kvalitnej nerezovej ocele, vďaka ktorým ľahko uchopíte burinu i s koreňmi, bez potreby ohýbať chrbát. Rastlinu následne celú jednoducho vytiahnete pomocou jediného zašliapnutia.

 


Vytrhávače Fiskars sú ideálne na použitie proti púpavám, bodliakom a mnohým ďalším burinám a vďaka svojej praktickosti zmenia každoročnú rutinu na zábavu. Vytrhávač si môžete zaobstarať i v teleskopickom prevedení, takže si násadu jednoducho prispôsobíte svojej výške a už vás kvôli burine nikdy nebude bolieť chrbát. Navyše je veľmi ľahký, takže s ním môže pracovať celá rodina. Od babičiek a deduškov, až po malé vnúčatá.

 

fiskars vytrhavac

Zdroj a foto: Fiskars

Pin It