fukac uvodPokiaľ vás nebaví na jeseň neustále hrabať lístie alebo zametať neporiadok pred domom, existuje jednoduché riešenie – motorový fúkač. Nejde tu len o fúkanie lístia, ale o upratovanie ako také. Fúkač si poradí s drobnými vetvičkami, suchými zvyškami trávy, prachom, pieskom, štrkom a ďalšími nečistotami.

Záhradný fúkač môžete navyše využívať celoročne, pretože sa ním dá upratovať aj čerstvo napadaný prašný sneh.

 

Na trhu je široká ponuka fúkačov, ktorá uspokojí všetkých záujemcov. Kým sa však rozhodnete pre kúpu niektorého z týchto pomocníkov, skúste sa zamyslieť nad tým, ktorý typ je pre vás ten najvhodnejší. Pred rozhodnutím o kúpe by ste si mali zodpovedať niekoľko základných otázok.

 

Aký zvoliť pohon?

 

Najskôr je dôležité rozhodnúť, či zvoliť fúkač s benzínovým alebo elektrickým motorom. „Stroje na elektrický prúd sú tichšie, ľahšie a tiež lacnejšie. Ich veľkým obmedzením a nevýhodou je ale elektrický kábel, ktorý výrazne obmedzuje rozsah práce,“ vysvetľuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna.S výkonnejším benzínovým motorom môžete naopak pracovať kdekoľvek, bez toho, aby sa vám kábel neustále niekde plietol alebo ste ho museli každú chvíľu ťahať,“ dodáva T. Nevečeřal.

 

fukac3

 

Pri výbere berte do úvahy tiež množstvo a druhy stromov a ďalších rastlín na vašom pozemku a v jeho susedstve. Pokiaľ očakávate veľa napadaného lístia, siahnite skôr po silnejšom benzínovom stroji.

 

Ručne nesený alebo chrbtový fúkač

 

Chrbtový fúkač, ktorý má výrazne väčší výkon než ručne nesený, si vyberte, ak potrebujete pracovať dlho a na veľkých plochách alebo náročných terénoch. So strojom pohodlne upevneným na chrbte zvládnete viac práce s menšou únavou, ako pri práci s fúkačom v jednej ruke.

 

fukac1

 

Veľkú pozornosť venujte tomu, ako vám fúkač sedí na chrbte. Popruhy by mali byť mäkko polstrované a hmotnosť optimálne rozložená medzi ramená, boky, hrudník a chrbát. S pohodlným upevnením nebude práca tak náročná a vyčerpávajúca.

 

Fúkač či vysávač

 

Mnoho ručne nesených fúkačov umožňuje tiež zber nahromadeného materiálu. V praxi to vyzerá tak, že si nafúkate lístie na kopu, fúkač jednoduchou úpravou prestavíte na vysávanie a všetko pozbierate do vaku, ktorý je pripevnený k stroju.

 

Pre tento prípad sú vysávače vybavené sekacou vrtuľkou, ktorá pozbieraný materiál drví. Čím sú čiastočky rozdrveného materiálu menšie, tým viac sa zvyšuje kapacita zberného vaku a šetrí sa tým váš čas, keďže nemusíte neustále chodiť vak vyprázdňovať. Malé čiastočky sa tiež lepšie a rýchlejšie rozkladajú v komposte.

 

Užívateľský komfort

 

Práca s fúkačom by mala byť v prvom rade zábava. Preto je dôležité venovať pozornosť nielen jednoducho čitateľným údajom o cene a výkone, ale tiež parametrom, ktoré na prvý pohľad nemusia byť tak viditeľné. Hovoríme o ergonómii, ovládaní, hmotnosti, či hladine hluku a vibrácií. Tu je niekoľko odporúčaní:

 

fukac2

 

Pri nákupe a návšteve autorizovaného predajcu si neváhajte vyskúšať držanie stroja a pohyb s ním zo stany na stranu. Lepší komfort vám zaistia fúkače, ktoré majú nastaviteľné rukoväte a ovládacie prvky. Ručne nesený fúkač by mal byť čo najľahší a dobre vyvážený. Mal by byť skonštruovaný tak, aby vychádzajúci prúd vzduchu z trúbky nespôsoboval rotáciu stroja.

 

Lepšie sa pracuje zo strojom, ktorý má účinný systém tlmičov na minimalizáciu vibrácií tých častí stroja, ktoré sú v kontakte s obsluhou.

 

Pokiaľ si vyberiete stroj s nízkou úrovňou hlučnosti motora, ocení to vaše okolie aj uši. Pri práci ale vždy používajte chrániče sluchu.

 

Mnoho výrobcov ponúka technológie pre veľmi jednoduché štartovanie. Minimálne úsilie pri štarte studeného motora ocenia nielen ženy. Neváhajte sa preto spýtať.

 

Príslušenstvo

 

Správne zvolené doplnky dokážu z vášho fúkača urobiť viacúčelový stroj. Je možné dokúpiť rôzne tvary trúbok alebo aj súpravu na čistenie odkvapov rodinných domov. Pri výbere fúkača preto zvážte aj ponúkaný sortiment príslušenstva.

 

Vladimír Pabiš
Foto: Husqvarna

Pin It