MF uvodPrichádza večer. Otáčate kľúčikom, vypínate motor. Zosadáte. Počas okamihu vám hlavou prebehne uplynulý deň: Najskôr sa bolo treba postarať o trávnik - kosenie, prevzdušňovanie, vyčesávanie plsti, dosievanie aj hnojenie. Ide o pozemok, ktorý má spolu asi 5 000 m2. Pokosenú trávu potom odviezť miestnemu farmárovi pre dobytok a susedovi priviezť z lesa napílené polená. Zvládnuť sa to dá len ťažko. Nebyť záhradného traktora.

 

Do veľkej skupiny záhradných traktorov patrí aj kategória tzv. riderov. Ide o stroje, ktorých motor je umiestnený pod sedadlom, takže obsluha má výhľad na kosenú plochu. Manévre medzi stromami, kríkmi či inými prekážkami sa tak zaobídu bez akýchkoľvek problémov. Ridery sa ovládajú pomocou manuálnej (spravidla päťstupňovej) alebo hydrostatickej prevodovky, čo je obdoba automatu. Tento typ prevodovky možno odporučiť do zložitejšieho terénu s množstvom prekážok. Primárne sú ridery určené na kosenie trávy. Až na výnimky nie sú tieto stroje vybavené ťažným zariadením, ku ktorému je možné pripojiť príslušenstvo. Pre toho, kto hľadá veľkú, komfortnú a schopnú kosačku do väčšieho a členitého terénu, bude rider tou správnou voľbou. Ak vyžaduje pozemok aj inú údržbu, praktickejšie bude poobzerať sa po záhradných traktoroch.

 

MF maly

Obozretnosť pri výbere

 

„V porovnaní s ridermi majú záhradné traktory výkonnejšie motory (až 24 koní), objemnejší zberný kôš (až 360 l) a väčší záber kosačky (až 102 cm). Tá je osadená dvoma nožmi, ktoré zaručia perfektnú kvalitu kosenia,“ špecifikuje hlavné rozdiely Jan Melena, odborník na kosiacu techniku zo spoločnosti Mountfield. Jeden zo základných parametrov pri výbere konkrétneho stroja je tvar a šírka odhadzovacieho tunela. Mal by byť čo najširší a predovšetkým priamy. V opačnom prípade by zber nemohol prebiehať dobre a tunel by sa mohol upchávať. „Odporúčam sa priamo u predajcu na odhadzovací tunel informovať a nechať si ho ukázať. Je to jeden zo základných predpokladov, aby traktor v záhrade správne fungoval,“ dopĺňa J. Melena. Výhodou je pri traktore tzv. „plávajúca“ kosačka s antiskalpovacími kolieskami, teda kosačka, ktorá kopíruje povrch terénu a nepoškodzuje (neodiera) trávnik.

 

Komfort obsluhy

 

Pri moderných traktoroch sa v poslednej dobe kladie okrem funkčnosti vyšší dôraz na komfort obsluhy. Tomu zodpovedá napríklad nastaviteľné sedadlo vodiča, ale aj úložné priestory na drobnosti či na nápoj, spustenie kosačky z miesta vodiča, zvuková signalizácia pri naplnení koša, hydrostatická-automatická prevodovka, tempomat, palubný počítač s multifunkčným LCD displejom, svetlomety (dokonca aj LED) a mnoho ďalších prvkov, ktoré by sme hľadali skôr v zozname príplatkovej výbavy súčasných automobilov. Veľký tromf traktorov predstavuje ich úplná univerzálnosť, všestrannosť a celoročná využiteľnosť.

 

MF velky

Celoročná práca

 

Kým kosačku na jeseň upraceme a doprajeme jej zimný spánok, záhradný traktor je aj naďalej v plnom nasadení. Prívesný vozík využijete na prevoz veľkého množstva trávy, dreva, náradia aj rôzneho odpadu alebo materiálu. Na jar a na jeseň sú užitočné služby prevzdušňovača (aerifikátora), ktorý šetrne naruší povrch trávnika, čím napomáha k lepšiemu prístupu vlahy, hnojív a vzduchu priamo k trávnym korienkom. Vďaka tejto procedúre získava trávnik na sile a zdravom vzhľade. Blahodarné účinky má tiež používanie vyhrabávača, ktorého odolné a pružné hroty odstránia z porastu machy a trávnu plsť. Na trávniku však môžu ostať aj iné nečistoty – napríklad vetvičky alebo jesenné lístie. Tie odprace čistič, čiže tzv. sweeper, čo je prístroj so sústavou pružných metličiek, ktoré všetky nečistoty nasmerujú do veľkého zberného koša. Pre udržiavanú zelenú plochu sa ako nevyhnutný javí tiež trávny valec. Naplniť ho možno vodou alebo pieskom. Používa sa na vyrovnávanie existujúcich zelených plôch aj pri zakladaní nového trávnika. Rozmetávač rovnomerne rozhádže osivo a hnojivo, v zime zase posypový materiál. Vďaka snehovej radlici, pohodlne ovládateľnej z miesta vodiča, možno bez problémov odpratávať snehovú nádielku z chodníkov či príjazdových ciest k domovu.

 

koniecMF

Zdroj a ilustračné foto: Mountfield

Pin It