sezona zciatokZáhradná technika je počas sezóny využívaná vo veľkej frekvencii. Inak to nie je ani s kosačkou. Starostlivosti o ňu treba venovať  intenzívnu pozornosť aby pri pri pravidelnej údržbe trávnika náhle nesklamala. 

Pre správny chod a funkčnosť kosačiek treba dbať na ich pravidelnú údržbu počas sezóny, ktorá nie je vôbec náročná. Po skončení sezóny sa však odporúča nechať si techniku kompletne prehliadnuť odborníkmi. Tí všetko skontrolujú, opravia, nabrúsia a nastavia. Bežnú údržbu motora by mal zvládnuť každý.

 

Základný postup

 

„Najprv utrite motorovú časť od usadeného prachu a nečistôt. Zvlášť si dajte záležať na vyčistení krytov a prieduchov na motore, ktoré slúžia na chladenie, zabezpečujú cirkuláciu vzduchu a odvádzanie tepla. Potom sa treba povenovať základným častiam motora. Okrem kvalitného paliva je alfou a omegou fungovania kosačky aj kvalitný olej a jeho pravidelná výmena, ktorá by mala prebehnúť minimálne raz ročne, resp. každých 25 mh (motohodín). Olej slúži na mazanie motora a optimalizáciu jeho výkonu. Výmena oleja sa v prípade zabehnutých strojov vykonáva min. raz ročne, alebo podľa odporúčaní výrobcu motora, každých 25 mh za tepla a pri odpojených sviečkach. Ak má váš motor aj olejový filter, vymeňte ho pri každej výmene oleja,“ radí Ján Hyben – servisný technik Husqvarna.

 

Svojpomocne nie všetko

 

Dôležitou súčasťou je podľa jeho slov taktiež vzduchový filter a jeho pravidelná výmena. Vo všeobecnosti platí, že čím prašnejšie prostredie na prácu, tým častejšie treba meniť aj filter. Pri jeho pravidelnej výmene sa nám kosačka odvďačí nižšou spotrebou paliva a zníženou hlučnosťou. „Netreba zabudnúť ani na motorovú sviečku, ktorej úlohou je zabezpečenie iskry pre spoľahlivý štart a dobrý chod motora. Mala by sa meniť raz do roka, alebo ak na nej nájdeme ťažko odstrániteľnú špinu, popraskaný porcelán, alebo spálené elektródy. Výmenu filtrov a sviečok by ste však mali prenechať skôr servisným odborníkom,“ uvádza J. Hyben.

 

Údržba kosiaceho noža

 

Okrem motora treba na sezónu dôkladne pripraviť aj kosiaci nôž. „Dôležitá je najmä jeho kontrola, správne nabrúsenie a vyváženie, ktoré vykonajú technici v servise. Nedokonalé vyváženie spôsobuje vibrácie, ktoré sú nielen nepríjemné pre obsluhu, ale môžu spôsobiť aj poškodenie motora a postupné uvoľňovanie skrutkových spojov a rýchlejšie opotrebovanie. Ostatné úkony už zvládnete aj svojpomocne. Jedná sa o vyčistenie priestorov noža od hliny, trávy a špiny. Pri čistení, údržbe a kontrole kosačky vytiahnite koncovku zapaľovacej sviečky zo sviečky! Kosačku nepolohujte na bok, nakloňte ju sviečkou nahor. V prípade potreby utiahnite na kosačke všetky dostupné skrutky a namažte všetky ovládacie lanká na kosačke,“ dodáva J. Hyben.

 

Zdroj a ilustračné foto: Husqvarna

Pin It