Leto je už definitívne za nami a máme tu farebnú jeseň. Ak chcete mať záhradu pred zimou perfektne upratanú, máme pre vás pár nápadov, ako si s tým poradiť.

 

prerezavaniekonarov

Na množstvo jesenných záhradných prác existujú šikovní pomocníci: píly, prerezávače, drviče, štiepkovače, fukáre, vertikutátory alebo kompostéry.

 

Jeseň s vôňou dreva

 

Teraz nastalo obdobie, kedy je potrebné vykonať aj jesenné prerezanie stromov a začať chystať palivové drevo. Tým najrozšírenejším a najpoužívanejším nástrojom na spracovanie dreva je reťazová píla. Môžete si vyberať z elektrických, benzínových alebo stále populárnejších AKU modelov.

 

Ak potrebujete len čas od času prerezať stromy v záhrade alebo pripraviť drevo do krbu, pohodlne si vystačíte s elektrickou pílou. Tá nájde uplatnenie aj pri rezaní v uzavretých či horšie odvetrávaných priestoroch alebo na stavbe.

Elektrická píla je nenáročná na údržbu, stačí vám strážiť množstvo oleja a kontrolovať, aby bola reťaz správne ostrá.

 

Keď potrebujete spracovať väčšie množstvo dreva, prípadne pílu používate v lese či pravidelne v záhrade, oplatí sa siahnuť po benzínovej píle. Z hľadiska výkonu a efektivity rezania nemá konkurenciu. Benzínové píly sa líšia objemom, výkonom motora a dĺžkou reznej lišty. V ponuke nájdete široké rozpätie píl pre dom a záhradu, farmárskych i profesionálnych. Ak však nie ste drevorubač, mala by farmárska píla bohato stačiť pre všetky vaše potreby.

 

Stále obľúbenejšie sú AKU píly. Spájajú v sebe pohybovú nezávislosť benzínových strojov s čistou a ekologickou energiou. S AKU nemusíte sledovať každý krok, aby ste náhodou nezakopli o napájací kábel, prípadne ho neprerezali. Nemusíte riešiť palivo a strážiť, či je nádrž plná. AKU píly sa ľahko ovládajú, sú tiché a spoľahlivé. Navyše absencia elektrického kábla a benzínových výparov je mimoriadne príjemná.

 

Ak potrebujete prerezať stromy, ale chcete sa vyhnúť balansovaniu na rebríku s pílou v ruke, možno by ste mali pouvažovať o prerezávači konárov. Ten vám umožní odrezať konáre na miestach, kam by ste sa ťažko dostali, a pritom stáť oboma nohami pevne na zemi. Vďaka teleskopickej tyči môže prerezávač dosiahnuť dĺžku bezmála 3 metre. Vyberať môžete z elektrických alebo AKU modelov.

 

pila gs520 m

 

Keď ste všetko prerezali, máte síce tú najväčšiu drinu za sebou, ale na záhrade sa váľajú ešte piliny, prerezané konáre ovocných stromov a opadané lístie. Tak čo s nimi?

Je škoda konáre vyhadzovať, keď s nimi môžete zakúriť v krbe alebo pohnojiť záhradu. Stačí použiť drvič alebo štiepkovač, a výsledkom bude užitočný materiál zadarmo. Základný rozdiel medzi týmito strojmi je v spôsobe spracovania konárov. Drviče konáre rozsekajú na malé kúsky, ktoré môžete použiť do kompostu alebo ako mulč. Ľahko si poradí s kôrou, konármi kríkov a stromov aj ďalším záhradným odpadom. Štiepkovače rozrežú konáre na trochu väčšie kúsky (štiepky), ktoré môžete použiť taktiež ako mulč alebo nimi po usušení prikúriť v krbových kachliach.

 

Fukáre všetko odfúknu!

 

A na záver ešte povysávajte. Finálne zametanie neporiadku, ale napríklad aj prvého prašanu, za vás vyriešia šikovné záhradné fukáre a vysávače lístia. Kým si stroj zaobstaráte, mali by ste si ujasniť, čo od neho očakávate a na čo ho chcete používať. Ak vám stačí vyčistiť cestičky alebo terasu od lístia alebo piesku, prípadne prefúknuť odkvapy, postačí vám fukár. Ak chcete lístie a ďalší drobný záhradný odpad nielen odfúknuť, ale odstrániť a najlepšie rovno spracovať, budete potrebovať stroj, ktorý kombinuje vlastnosti fukára a vysávača.

 

patriot

 

Ošetrenie trávnika vertikutátorom

 

Trávnik má za sebou náročnú sezónu a pred zimným odpočinkom nutne potrebuje prevzdušniť. Skoro na jeseň nastáva optimálna doba na jesennú vertikutáciu, ktorá je rovnako dôležitá ako tá jarná. Vykonáva sa po poslednom kosení. Vertikutátor pri nej z trávnika vyčeše všetok mach a trávnu plsť, čím sprístupní prísun živín a vlahy ku koreňom trávy. Potom je dobré trávnik ešte pohnojiť jesenným trávnikovým hnojivom so zvýšeným obsahom draslíka, aby mal v zime dostatok živín. Vyberať môžete z vertikutátorov elektrických, benzínových aj AKU podľa typu pozemku.

 

Zvyšky dajte do kompostéra

 

Namiesto toho, aby ste záhradný odpad len tak bez úžitku vyhodili, ho môžete premeniť na to najlepšie prírodné hnojivo. Kompostéry dokonale spracujú všetky zvyšky – či už drvinu z konárov, lístie, alebo trávnu plsť vyčesanú vertikutátorom. Ten správny kompostér by mal byť vyrobený z kvalitného vysokohustotného polyetylénu, ktorý odoláva mrazu a nekrúti sa na slnku. Kvôli pôsobeniu vzduchu sú dôležité ventilačné otvory na všetkých stranách. Vhodný je aj otočný ventil, ktorým môžete regulovať prívod vzduchu, a tak podľa potreby určovať rýchlosť rozkladu. Voľné dno zaisťuje styk s pôdou a prístup užitočných mikroorganizmov, červov a dážďoviek. Praktické bočné dvierka zase umožňujú ľahké odoberanie hotového kompostu.

 

komposter

 

No vidíte, a máte to hotové! Teraz už zostáva len zakúriť v krbových kachliach a užívať si jesennú pohodu s výhľadom z okna na dokonale upratanú záhradu.

 

Zdroj a foto: Mountfield

 

Pin It