Každý majiteľ záhrady sa počas leta tešil z bujnejúcej zelene, kvetov, vypestovaného ovocia alebo zeleniny. Teraz prišiel čas pripraviť sa na zimu.

 

jesen2020 uv v

Odvďačiť sa môžete pôde a rastlinám tým, že záhrade doprajete jesennú údržbu a zrealizujete správne zazimovanie. Dôležité je dodržiavať určité zásady, aby ste záhrade skôr neublížili, a ona sa tak mohla na jar prebudiť opäť plná života.

 

Prerezávať áno, ale pozor!

 

Jedným z najvýraznejších prvkov záhrad sú ovocné a okrasné stromy, preto im treba venovať špeciálnu pozornosť. Mnoho záhradkárov na jeseň stromy prerezáva a zastrihuje. Lenže, nie vždy je to správne! „Dreviny na jeseň ukončujú rast a pripravujú sa na zimu. Zásobné látky presúvajú do koreňov a rez je pre ne veľmi stresujúci. Na vzniknuté rany nedokážu tak dobre reagovať tvorbou hojivého pletiva a ďalšími vnútornými mechanizmami, čo má za následok niekoľkomesačnú vstupnú bránu pre rôzne infekcie,“ hovorí záhradný odborník Jakub Víšek zo záhradníckeho štúdia JAMI Gardens.

Dodáva, že výnimkou pri jesenných rezoch je výsadba voľnokorenných drevín a drevín so zemným balom, kedy je nutné adekvátne zredukovať alebo vyrovnať nepomer nadzemnej časti dreviny voči koreňovému systému, ktorý môže byť poškodený dobývaním. Pri ňom sa koreňový systém často zredukuje až na 1/3 svojej pôvodnej veľkosti a ak by sme ponechali takéto dreviny bez zásahu, dočkali by sme sa na jar uschýnania terminálnych výhonov. Malý koreňový systém jednoducho nedokáže uživiť pôvodnú korunu a uschýnanie tých najvzdialenejších výhonov je prirodzenou obranou.

 

prerezavac2020

 

Ak už sa teda pre jesenné prerezávanie rozhodnete a plánujete sa do neho vo väčšom rozsahu pustiť aj na jar, je vhodné siahnuť po vhodnej záhradnej technike, v tomto prípade po akumulátorovej vyvetvovacej píle.

„Akumulátorová vyvetvovacia píla má nesporné výhody vďaka svojmu dosahu a presnosti v reze,“ uvádza Patrik Truhlář zo spoločnosti Husqvarna a vysvetľuje: „Dosah akumulátorových vyvetvovacích píl Husqvarna je až 5 metrov. To umožňuje bez problémov orezať konáre v korunách aj veľmi vysokých stromov. Vďaka minimálnym vibráciám akumulátorových strojov je práca precíznejšia v porovnaní s benzínovým strojom. Stroj sa v rukách neklepe a vy sa tak môžete lepšie sústrediť na presnosť samotného rezu. Ich ďalšou nespornou výhodou je bezemisná prevádzka. Pri práci s vyvetvovacou pílou máme väčšinou spodnú časť stroja, kde sa pri benzínovom variante nachádza spaľovací motor, v blízkosti hlavy, takže vdychujeme jedovaté splodiny. Pri akumulátorovom stroji to tak nie je.“

 

Správne hnojenie pripraví dreviny na jar

 

Stromom môžete pomôcť v prípravách na ďalšie vegetačné obdobie aj tým, že ich už od neskorého leta prihnojujete. „Jesenné hnojivá majú vyšší obsah draslíka, čo je prívetivé pre vyzrievanie nových výhonov. Prípadne je možné nechať hnojenie až na predjarie, v tomto prípade používame hnojivá bohaté na dusík,“ komentuje výživu stromov J. Víšek. Pri vždyzelených rastlinách je taktiež dôležité nezabúdať na výdatnú zálievku, ktorú je potrebné opakovať každých 14 až 30 dní aj v zimných mesiacoch kedy nemrzne a je slnečno, záleží od počasia. Teplé zimy totiž spôsobujú transpiráciu – rastliny povrchom listu vydávajú vodu a nedostatkom vlahy potom môže drevina uschnúť.

 

jesen2020 1

 

Jesenná ozdravná kúra pre trávnik

 

Anglický trávnik je snom snáď každého milovníka záhrad, reálne sa ním však môže pochváliť len málokto. Bez ohľadu na to, či má vaša trávna plocha k dokonalosti viac, či menej ďaleko, doprajte jej na jeseň ozdravnú kúru! Keď budete pravidelne zhrabávať opadané lístie, tráva bude mať dostatočný prísun slniečka a zabránite tomu, aby na nej vznikali suché hnedé fľaky a vyrastal na nej mach.

„Vhodným pomocníkom pri likvidácii opadaného lístia, ale aj ďalšieho neporiadku v záhrade sú fúkače. Ľahko sa ovládajú, sú ergonomické a urobia za vás všetko, čo budete potrebovať: vyčistia chodníky, odstránia lístie, pokosenú trávu aj nečistoty zo zeme, príjazdových ciest alebo odkvapov. Aj tu je vhodné siahnuť po akumulátorových verziách s nízkou hladinou hluku, ktoré vám umožnia prácu aj počas sviatočných či víkendových dní bez toho, že by ste rušili susedov,“ uvádza P. Truhlář z Husqvarny, ktorá sa na vývoj tichej akumulátorovej techniky špecializuje.

 

fukac2020

 

Rovnako ako stromy, aj trávu môžete podporiť jesennými hnojivami. Taktiež by ste mali odstrániť trávnu plsť. Vertikutáciou sa okrem iného prevzdušní pôda, zvýši sa priepustnosť vody a posilníte korene trávy. Na začiatku jesene trávu aj naposledy pokosíme, avšak nie na menej než 5 cm. Veľmi krátky trávnik totiž horšie vstrebáva slnečný svit.

„Každý trávnik od svojho založenia potrebuje určitú starostlivosť. Miera intenzity sa odvíja od našich požiadaviek na kvalitu, od časových a finančných možností. Október je ideálnym obdobím na vertikutáciu. Trávnik však nekoste, keď je povrch podmočený, ani počas mrazivých dní,“ radí J. Víšek.

Okrem stromov a trávnikov venujte čas aj ostatným rastlinám a kríkom. Podľa J. Víška nie je vo všeobecnosti nutné rastliny nijako zvlášť chrániť. Vhodné je však dodržiavať pár pravidiel.

„Je potrebné zviazať vysoké okrasné trávy, výdatne zaliať vždyzelené rastliny alebo odstrániť polámané, ležiace, hnijúce alebo inak poškodené časti rastlín. Nikdy však pred zimou neodstraňujte zasychajúce alebo už suché nepoškodené časti trvaliek. Ich odstránením by ste sa pripravili o ich zimný aspekt,“  dodáva. Okrem toho je dobré aj zlikvidovať trvácu burinu a porýľovať záhony, ušetríte si tým prácu na jar a pôda vám bude vďačná. A ak sa chcete už na jar tešiť z rôznych kvetín, teraz je ten správny čas na vysadenie cibuľovín a ruží.

 

redakcia

Ilustračné foto: Husqvarna, Shutterstock.com

Pin It