Akú starostlivosť by mali poskytnúť živým plotom, aby boli dostatočne husté, zdravé a popri praktickej funkcii aj dobre vyzerali?

 

plotostrih2020

V tomto období je podľa odborníkov na záhrady ideálny čas, kedy si živý plot vašu zvýšenú pozornosť zaslúži. Nech ste si už do svojej záhrady vybrali listnaté alebo ihličnaté dreviny, v auguste alebo začiatkom septembra by ste im mali dopriať ozdravný prestrih. Aby živý plot prospieval, je dobré dodržiavať pár základných rád od skúsených odborníkov.


Správnosť rezu


„Základom je rez celého tvarovaného profilu tak, aby bolo zaistené dostatočné osvetlenie bázy (základne) kríka, teda pri plotoch vyšších ako 1 meter režeme tak, aby sa profil tvarovania smerom k vrcholu zužoval,“ hovorí Jakub Víšek zo záhradníckeho štúdia JAMI Gardens. Dodáva, že august je ideálny na vykonanie druhého rezu plota, tretí je potom prípadne vhodný na prelome augusta až septembra. Zabúdať by sme nemali ani na pravidelnú a dostatočnú závlahu. Hoci k tomu spravidla nekvitnúce živé ploty nenabádajú tak naliehavo, vodu potrebujú. Vo chvíli, kedy príliš preschnú, prejaví sa to veľmi rýchlo na ich kvalite aj vzhľade.


Ak váš živý plot prospieva a nejaví známky choroby, nie je potrebné ho hnojiť či používať postrek. „V opačnom prípade je možné ozdravný postrek aplikovať priamo na list, avšak okrem dní so slnečným svitom,“ upresňuje Tomáš Peikert zo spoločnosti Compost, ktorá sa špecializuje na návrhy a realizácie záhrad. J. Víšek dopĺňa, že inak stačí porast prihnojiť v 2- až 3-ročných cykloch prevažne tabletovým hnojivom, a to pri jarnej údržbe.


Ak živým plotom niečo nesvedčí, potom je to už spomínaný zlý spôsob strihu. J. Víšek apeluje: „Základňa živého plota musí byť vždy širšia ako vrchol. V opačnom prípade dochádza k tzv. vyholovaniu alebo tiež vyvetvovaniu, teda strate listových plôch v spodných partiách živého plota. Náprava potom býva hlavne pri starších živých plotoch veľmi problematická.“ T. Peikert odporúča nevysádzať v blízkosti živých plotov žiadne ďalšie dreviny, okrasné trávy alebo trvalky, ktoré by mohli vytvárať zbytočné zatienenie, alebo by mohli do živého plota nevhodne vrastať, a tak sťažovať základnú údržbu.

 

plotostrih 2

 


Záhradnícke nožnice alebo plotostrih?


Náradia, ktoré sa hodí na správnu údržbu živého plota, je samozrejme viacero. Od jednoduchých záhradníckych nožníc, ktoré sa však hodia skôr na drobné zástrihy, až po modernú akumulátorovú techniku, ktorá nám prácu zefektívni a uľahčí.


Patrik Truhlář zo spoločnosti Husqvarna radí: „Akumulátorové ergonomické plotostrihy môžete využívať prakticky na všetky druhy živých plotov. Maximálny priemer konára, ktorý je možné strihať akumulátorovým plotostrihom, je približne hrúbka malíčka na ruke. Tvrdé dreviny ako napríklad hraby odporúčame prestrihávať častejšie ako ostatné, tým postačí dôkladný prestrih 2x ročne.“


Medzi nesporné výhody akumulátorových výrobkov patria nízke prevádzkové náklady, tichá prevádzka a minimálna nutnosť údržby. „Pre správny chod akumulátorového plotostrihu je nutné udržovať strihacie ostrie čisté a namazané. Vhodné je na to používať mazivá v spreji. Samotné brúsenie nožníc však odporúčam prenechať na odborné servisy záhradnej techniky,“ dodáva P. Truhlář.


Akumulátorové plotostrihy sa dajú použiť nielen na údržbu živých plotov, ale aj na starostlivosť o solitérne kríky či stromy, z ktorých vytvárame umeleckejšie poňaté tvary v štýle napríklad japonských záhrad. Tu už potom dosť záleží na miere vašej zručnosti a vkusu.

 

redakcia
Ilustračné foto: Husqvarna

Pin It