Pestovanie rastlín, či už vo voľnej pôde ale najmä vo vegetačných nádobách, sa nezaobíde bez substrátov. Ktoré si vybrať a čo si pri ich kúpe všímať?

 

substrat2020

 


Substráty sú umelo vytvorené zmesi, určené na pestovanie rôznych typov rastlín. Ich ponuka sa v posledných rokoch výrazne rozšírila. V predaji sú nielen rôzne druhy, ale aj značky a typy balenia (od menších objemov po väčšie). Dokonca už aj také, ktoré oslovia ekologicky zmýšľajúcich pestovateľov, prípadne tých, ktorí záhradníčia v zmysle trvalej udržateľnosti (substráty bez obsahu rašeliny).


Substráty dostanete bežne a celoročne kúpiť v záhradníctvach, hobby marketoch, špecializovaných predajniach so záhradkárskymi potrebami, v internetových obchodoch a tiež v supermarketoch, kde však ich kúpu odporúčam dobre zvážiť. Nakupujte vždy len substráty osvedčených značiek, od výrobcov, ktorí pôsobia v tejto oblasti dlhšiu dobu. Obvykle sú ich výrobky zárukou kvality a cestou, ako sa vyhnúť neskorším pestovateľským sklamaniam. Nenechajte sa zlákať nižšou cenou, ide o to, aby ste rastlinám dopriali skutočne len to najlepšie.


Ak rozmýšľate, či predsa len v tomto roku neušetríte a nevysadíte si rastliny do črepníkov s využitím bežnej záhradnej zeminy, robíte zle. Bežná záhradná zemina sa totiž na pestovanie rastlín vo vegetačných nádobách vôbec nehodí. Možným riešením je si substráty namiešať svojpomocne, prípadne je za určitých okolností možné v rámci exteriéru využiť kvalitnú a preosiatu kompostovú zeminu.


Užitočné vlastnosti


Substráty, hoci sú umelo vytvorené, majú mnohé významné vlastnosti, ktoré vaše rastliny ocenia. Veľmi dôležité je to, že sú preparené, to značí, že neobsahujú zárodky chorôb ani škodcov. Nenájdete v nich ani semená burín, čiže nemusíte sa obávať, že sa vaše rastliny stratia v poraste burín. Majú svoju štruktúru a isté pH, presné zloženie, určité zastúpenie organických látok. Pre pestované rastliny sú zárukou optimálneho hospodárenia s vlahou aj živinami, umožňujú, aby sa ku koreňom dostalo dostatok vzduchu. Následne sa to odráža na celkovej atraktivite pestovaných rastlín, v bohatšej násade kvetov, u úžitkových rastlín vo vyššej úrode.


Podstatnou výhodou substrátov je aj to, že sú oproti napríklad záhradnej zemine asi trikrát ľahšie. Ak napríklad naplníte substrátom väčší plastový črepník, manipuluje sa s ním ľahšie ako keď by bol naplnený bežnou záhradnou zeminou.


Kým v minulosti bolo potrebné substráty si prácne miešať, v súčasnosti si ich môžete jednoducho kúpiť hotové a za často výhodné ceny. Ponuka zahŕňa univerzálne substráty a aj tie, ktoré ulahodia konkrétnym typom záhradných rastlín (ruže, ihličnany, kyslomilné rastliny a pod.).


Univerzálny alebo špeciálny


Jednotlivé substráty sa od seba v určitých bodoch (zložením) odlišujú a na to treba pri výbere prihliadať. Na výsevy semien sa napríklad hodí len výsevný substrát. Na trhu je ich niekoľko druhov. Vyznačujú sa tým, že majú jemnejšiu štruktúru a spravidla nižší obsah živín. Na odľahčenie sa do nich pridáva drobný perlit alebo piesok. V takomto substráte však rastliny nemôžete pestovať dlhodobo, je dôležité včas ich prepikírovať do výživnejšieho substrátu. V posledných rokoch sa objavili v predaji aj supresívne výsevné substráty. Obsahujú prospešné huby, ktoré sú osožné konkrétne tým, že zabraňujú padaniu klíčnych rastlín. Okrem toho výrazne podporujú rozvoj koreňového systému mladých rastlín a zvyšujú odolnosť voči širokému spektru škodlivých organizmov. Výsevné substráty môžete použiť aj na rozmnožovanie interiérových alebo exteriérových rastlín, napríklad odrezkami. Na bežné pestovanie rastlín sa však nehodia. 


V ponuke veľmi často nájdete aj univerzálne záhradnícke substráty. Majú univerzálne použitie. Obvykle obsahujú rašelinu, upravené pH (medzi 6-7) a základnú zásobu živín. Niekedy obsahujú mykorízne huby alebo aj kompostovú zeminu, tiež perlit na prevzdušnenie. Hodia sa pre pestovanie širokého spektra okrasných aj úžitkových rastlín, či už v nádobách alebo na záhonoch (obohacujú pôdu alebo sa nimi zasypávajú korene vysádzaných rastlín). Môžete ich použiť aj do parenísk, vyvýšených záhonov a samozavlažovacích nádob.


Ak pestujete špeciálne druhy rastlín, vyplatí sa siahnuť aj po špeciálnych substrátoch. Týchto je skutočne veľké množstvo a každoročne pribúdajú nové druhy. Mnohé s vylepšeným zložením, zo zastúpením hodnotných látok.  K dispozícii je napríklad už aj substrát pre vodné rastliny alebo bonsaje. Ešte donedávna tieto v predaji neboli. Viac menej štandardne kúpite substráty pre rôzne druhy izbových rastlín, orchidey, bromélie, citrusy, kaktusy, sukulenty, pre ruže, kyslomilné rastliny, ihličnany, kvitnúce balkónové letničky, petúnie a surfínie, trávniky, bylinky, zeleninu, drobné ovocie, čučoriedky, plodovú zeleninu a pod. Každý takýto substrát má unikátne zloženie a obsahuje zložky, ktoré pozitívne vplývajú na vývoj danej skupiny rastlín. Vyberte si podľa toho, aké rastliny sa chystáte pestovať alebo vysádzať. Svoju voľbu zakrátko oceníte. 


Okrem toho nájdete v regáloch medzi substrátmi aj čistú rašelinu. Na samostatné pestovanie rastlín nebude vhodná, je silno kyslá. Poslúži vám ale pri svojpomocnom miešaní substrátov, prekyprí, môžete ju pridať k už pestovaným rastlinám (magnólie, rododendrony, azalky, hortenzie) a zvýšiť tak celkovú kyslosť pôdy.

Na záver ešte dôležitá rada. Kúpené substráty sa usilujte vždy v rámci danej sezóny spotrebovať. Vždy využívajte len čerstvé a kypré substráty. 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

 

 

 

Pin It