Záhradná sezóne je ešte v nedohľadne, už teraz si ju však môžete naplánovať. V záhradníctvach, hobby marketoch aj špecializovaných predajniach sa v týchto dňoch objavujú stojany s osivami. Výber je obrovský, vybrať to správne nie je jednoduché. Poradíme vám, na čo sa pri výbere sústrediť.

 

osiva2018 velke

 

Široká ponuka, atraktívne vyobrazenia daných rastlín a neraz aj výhodné ceny lákajú k bezhlavému nakupovaniu semien. Tomu sa samozrejme vyhnite, inak zbytočne vyhodíte peniaze. Na nákup semien sa vždy vyberte sa so zoznamom. Ak vás počas výberu niečo ďalšie, čo nemáte na zozname zaujme, radšej si najskôr v pohodlí preverte, či pestovanie danej rastliny zvládnete. Bude lepšie sa radšej neskôr vrátiť ako vyhodiť peniaze za niečo, čomu sa vo vašej záhrade nemusí dariť. Napokon do predajne so sortimentom pre záhradu sa ešte do jarného obdobia určite nie raz vrátite. Inou možnosťou je obrátiť sa na odborný personál predajne, ktorý vás môže takisto správne nasmerovať.

 

VYBERAJTE, ALE ROZVÁŽNE

 

V ponuke osív na stojanoch nájdete registrované osivá zeleniny, byliniek a korenín, vybrať si budete môcť z veľmi bohatej ponuky letničiek, dvojročiek, trvaliek, ale aj okrasné trávy, dreviny, prípadne izbové rastliny. V poslednej dobe sa v ponuke objavili aj niektoré špeciality. Zaujímajte sa o ne vtedy, ak je pre vás záhradníčenie skutočnou záľubou. Atraktívny obrázok totiž neznamená, že presne takéto niečo sa objaví aj vo vašej blízkosti a bez adekvátneho pričinenia.

 

TIP AUTORA
Nakupovať osivá dnes môžete aj pohodlne, prostredníctvom internetu.Aj v tomto prípade bude lepšie nakupovať u prevereného obchodníka. 

 

V ponuke nájdete osivá rôznych dodávateľov a značiek. Lepšie je sa spoľahnúť na firmy s tradíciou a zárukou kvality- tieto osivá vzchádzajú rovnomerne a spoľahlivo. Nenakupujte osivá z neznámych zdrojov. Môžu mať zníženú klíčivosť a horší stupeň čistoty, teda v balení zastúpené nežiadúce cudzorodé prímesi.

 

TO, ČO ZVLÁDNETE

 

Vyberajte rozvážne, zohľadnite svoje časové možnosti, podmienky svojej záhrady aj svoje pestovateľské skúsenosti. Nemá zmysel nakupovať toho veľa, radšej menej a viac vrecúšok z jedného druhu. Vyplatí sa sústrediť na osvedčené a vyskúšané rastliny, najmä ak nie ste zbehlý pestovateľ. Pri niektorých rastlinách, hlavne zelenine uprednostnite odrody rezistentné voči najčastejším chorobám a škodcom.

 

Počítajte s tým, že o zeleninu aj letničky získané z výsevov sa budete musieť náležite postarať, inak sa želaný efekt nedostaví. Nekupujte rastliny, ktorým by nevyhovovali podmienky vašej záhrady. Museli by ste napokon veľa investovať aj do úpravy prostredia. Zadovážte si toľko, o čo sa zvládnete starať.

 

PREČO OSIVÁ A NIE HOTOVÉ PRIESADY?

 

Pestovanie úžitkových aj okrasných rastlín zo semien má svoje prednosti. Síce budete musieť investovať viac času do predpestovania, ale zasa získate lacnou cestou množstvo kvalitných priesad. Vyplatí sa to hlavne ak máte stredne veľkú, či väčšiu záhradu. Pri záhradách menších sa vyplatí zaobstarať si na jar predpestované priesady. Na druhej strane osivá vám ponúknu zaujímavý výber druhov a odrôd, pri priesadách toto nie je bežné.

 

MÁTE SKLENÍK?

 

Niektoré rastliny vyžadujú predpestovanie v skleníku, alebo parenisku, ďalšie osivá môžete vysiať priamo na pripravené záhony. Informácie tohto charakteru nájdete vždy vo forme piktogramov na vrecúškach s osivami. Ak nemáte k dispozícii skleník či aspoň veľmi svetlý okenný parapet, nekupujte osivá vyžadujúce dlhé predpestovanie.

 

Rovnako si pozorne všimnite odporúčaný termín výsevu. Mnohé semená je potrebné vysievať už počas zimy, vo februári, či začiatkom marca. Vysievať v iných termínoch, hlavne neskôr nemá význam. Semená vyžadujúce skoré vysievanie preto nakupujte medzi prvými. Samozrejme mali by byť už na vašom prvom zozname.

 

V ponuke nájdete aj osivá, ktoré sa vysievajú koncom jari, alebo začiatkom leta. Môže ísť o dvojročky, alebo trvalky, prípadne bylinky a vybranú zeleninu. Nákup týchto osív síce môžete odložiť, avšak hrozí, že si neskôr nebudete môcť vybrať z bohatej ponuky. Priebežne si zabezpečte aj osivá, hlavne zeleniny, na letný a jesenný výsev. Budete to mať po ruke a v správny čas po nich len siahnete.

 

TIP AUTORA
Nenakupujte osivá do zásoby, ale len to, čo v danom roku použijete. Mnohé semená rýchlo rýchlo strácajú klíčivosť a o rok by boli nepoužiteľné. Údaj o dobe použiteľnosti nájdete na zadnej strane vrecúška.

 

Pri výbere osív sa zrejme stretnete s akciovou ponukou. Buďte ostražití, nie vždy to môže byť dobrá kúpa. Neraz ide o osivá, ktorým končí doba klíčivosti a tak si domov môžete priniesť nepoužiteľnú vec.

 

PREZITE SI OBALY

 

Nájdete na nich veľa praktických informácií. Okrem piktogramov, ktoré sú stručným návodom ako danú rastlinu vypestovať, aj stručnú charakteristiku a odporúčané použitie rastliny. Neprehliadnite informácie o dátume balenia a klíčivosti (dátum do kedy je garantovaná kvalita osiva), čistote osiva, množstve semien ) alebo hmotnosti, o prípadnom morení (moridlo a účinná látka). Niekedy na obale nájdete aj vyobrazenie klíčiacej rastliny.
Samozrejmosť jej názov rastliny, často aj názov kultivaru a stručná charakteristika rastu, dokonca aj generácia (C1 je osivo prvej generácie, C2 druhej, S je štandardné osivo a H či F1 je hybrid). Všimnite si aj údaj o pôvode osiva, to hlavne vtedy, ak uprednostňujete lokálnu produkciu.

 

POZOR NA PODOZRIVO LACNÚ PONUKU

 

Môže ísť o úplne iné osivo, inú odroda než je uvádzané na obale. Môžete tiež získať nechtiac zárodky chorôb či veľké množstvo nečistôt. Neraz sú vo vrecúškach s podozrivo lacnými osivami a drobné, málo viditeľné semená burín. Samozrejme nie je pravidlo, že neznáma, zahraničná značka automaticky znamená horšiu kvalitu. dk

Pin It