svietidloVýber správneho osvetlenia do exteriéru je rovnako dôležitý ako aj pre interiér. Exteriérové svietidlá dotvoria celkový vzhľad domu a umocnia atmosféru, ktorá z príbytku vyžaruje na jeho obyvateľov, návštevníkov aj náhodných okoloidúcich. Okrem funkčnosti je potrebné zamyslieť sa aj nad dizajnom vonkajších svietidiel.


Aké druhy svietidiel sa hodia na terasu, átriá, dvora či do záhrady, aké sú novinky a trendy na tohtoročnú sezónu nám odhalili v spoločnosti EGLO, ktorá je významným svetovým výrobcom dekoratívnych svietidiel.

 

Plánovaný účel

 

Predtým, než sa rozhodnete zainvestovať do vonkajšieho osvetlenia, je potrebné  si premyslieť, čo chcete osvetlením docieliť. Či je cieľom intenzívne svetlo alebo svetlo tlmené, či má byť osvetlením upriamená pozornosť na určitý objekt, prípadne je snahou „vystrašiť“ prípadných zlodejov. Ak si ujasníte funkčnosť svietidla, je otázkou vkusu, aký dizajn svietidiel zvolíte. Na výber sú klasické, moderné alebo rustikálne svietidlá. Materiál si treba zvoliť tak, aby ladil s fasádou domu alebo farbou okien. Odporúča sa vybrať si svietidlá z jednej série, aby dizajnovo ladil celý dom aj priľahlé okolie.

 

Druhy svietidiel

 

V rámci exteriéru domu je na výber viacero typov svietidiel – napríklad bodové, stĺpikové, stojace, nástenné, závesné alebo aj solitérové lampy. Najpoužívanejším druhom sú nástenné svietidlá, ktoré sa umiestňujú na steny domu. Môžu poskytovať priame aj nepriame osvetlenie. Vďaka nim sa dajú efektne osvetliť vybrané plochy okolia domu. Pri vchode do domu z ulice alebo záhrady je ideálne umiestniť svietidlo so senzorom. Poskytne dostatok svetla napríklad pri odomykaní, ale tiež ním možno odradiť aj prípadného „nevítaného“ hosťa. Ak máte väčšiu záhradu, zadovážte si solitérové svietidlá, ktoré sa môžu stať dominantou a ozdobou záhrady. Na výber sú svietidlá, ktoré sa zapájajú do zdroja elektrického prúdu, ale na výber sú aj solárne typy. Tieto svietidlá sú nielen funkčné, ale aj štýlové a svojím dizajnom výrazne výrazne zatraktívnia záhradu, terasu a okolie domu. Podmanivé je napríklad spojenie skla a hnedého kovu.

 

Moderné alebo vidiecke?

 

Výber vonkajších svietidiel by mal korešpondovať s celkovým vzhľadom domu, nezáleží na tom, či sa tento nachádza v meste alebo na vidieku. V súčasnosti sa nájdu typické moderné stavby aj na vidieku a naopak – v meste sa objavia aj domy vo vidieckom štýle. Zákazníci si preto svietidlá volia individuálne, nie podľa aktuálnych trendov. Všeobecne sa však k modernejším stavbám odporúča vybrať svietidlá s jednoduchým a čistým dizajnom (tvarovo hranatejšie s hladkým povrchom) a k vidieckym domom skôr svietidlá klasického a rustikálneho charakteru. Počet svietidiel, ktoré plánuje v exteriéri zákazník použiť, je výhradne na jeho voľbe. Neexistuje žiaden vzorec, na základe ktorého sa vypočíta vhodný počet. Závisí to len od toho, akú „svetelnú atmosféru“ je cieľom vytvoriť. Najbežnejšie sa však vonkajšie svietidlá dávajú pozdĺž komunikačných zón, čiže všade tam, kde sa trávi najviac času.

 

Trendom sú LED typy

 

Otázka ekológie, úspory energie (a tým aj financií) sa rieši aj v oblasti svietidiel. Z tohto dôvodu začínajú byť u zákazníkov čoraz obľúbenejšie LED svietidlá, ktoré sú úspornejšie a efektívnejšie. Tento trend zachytáva napríklad aj nová kolekcia vonkajších svietidiel spoločnosti EGLO s názvom TOPLINE, kde všetky svietidlá sú s LED zdrojom. Ide o vonkajšie svietidlá s nadčasovým dizajnom, ktorý bude moderný vždy, teraz aj o niekoľko rokov. Jednoduché línie a farebné odtiene v bielej, čiernej a šedej dajú vyniknúť súčasnej architektúre a zároveň odrážajú aj terajšie farebné trendy. Moderné sú tiež svietidlá v antracitovej farbe a patinované povrchy.

 

Výber materiálov

 

Súčasný trh ponúka nespočetné množstvo druhov vonkajších svietidiel. Nielen dizajnovo, ale aj z rôznych druhov materiálu. Na ich výrobu sa používa najmä nerez, oceľ, zliatina, plast a sklo. Sú zárukou toho, že tešiť sa z nich bude možné dlhé roky. Súčasné svietidlá si pritom nevyžadujú ani špeciálnu starostlivosť, ich údržba je jednoduchá – stačí len raz za čas (v prípade potreby) pretrieť vonkajšie svietidlo navlhčenou handričkou. V záhrade sú oceniteľné aj rôzne „funkčné“ výrobky, ako sú napríklad samostatné senzory, úchyty na pripevnenie nástenných svietidiel na roh domu alebo vonkajšie stĺpiky so zásuvkami alebo boxy na káble.

 

{ppgallery}stories/Galerie/Svietidla{/ppgallery}

Katarína Mikulcová
Zdroj a ilustračné foto: EGLO

Pin It