Pomôže vám ochrániť rastliny pred nástrahami zimného obdobia a podporí ich v rýchlejšom naštartovaní v jarných mesiacoch. Vybrať si môžete z viacerých druhov.

 

jesenne hnojenie

 

Na jesenné prihnojovanie sa nehodia všetky hnojivá. O vhodnosti použitia daného hnojiva v jesenných mesiacoch nájdete zmienku už na prednej časti obalu. Jesenné hnojivá sa vyznačujú vyšším obsahom draslík alebo aj fosforu a nižším podielom dusíka.


Obsiahnuté sú v nich ale aj ďalšie látky, často stopové prvky, ktoré rastliny v tomto období potrebujú k svojmu rastu a zabezpečeniu sa na obdobie vegetačného pokoja. Niekedy je ich súčasťou vyšší podiel horčíka, čo oceníte najmä pri prihnojovaní ihličnanov. Horčík totiž obmedzuje hnednutie ihličia počas zimy. Jesenné hnojivá na trávnik sa zasa vyznačujú vyšším obsahom železa, ktoré zabraňuje tvorbe machu.


Jesenné hnojivá sú veľakrát obohatené aj o ďalšie hodnotné, väčšinou prírodné zložky. V poslednej dobe je to napríklad výživné guáno, čo je mineralizovaný trus morských vtákov.


Kedy začať?


Hnojivá, ktoré používate pri pestovaní rastlín počas sezóny teraz nie je vhodné použiť. Obsahujú totiž vyšší podiel dusíka, lenže tento prvok nie je pre rastliny pred zimou potrebný. Podporuje rýchlejšiu tvorbu zelenej hmoty a rýchly rast.
Ponuka jesenných hnojivá je dnes už veľmi pestrá, v portfóliu ich má v súčasnosti každá známejšia značka, ktoré hnojivá vyrába. Kúpite ich v záhradníctvach, hobbymarketoch aj v internetových obchodoch.


Niektoré jesenné hnojivá sú určené na univerzálne použitie, pre zeleň na záhonoch alebo v črepníkoch, tiež na základné jesenné vyhnojenie pôdy. Iné sú odporúčané pre konkrétne skupiny rastlín. Napríklad na prihnojovanie okrasných drevín, trvaliek, ruží, trvácej zeleniny, jahôd, trávnikov alebo ovocných stromov a krov.


Jesenné hnojivá je vhodné mať po ruke a každoročne ich včas použiť. Ak nestíhate, stále máte šancu dobehnúť zameškané. V predaji sú totiž formy nielen pre jesenné ale aj neskoré jesenné prihnojovanie.
Ak sa chcete držať optimálneho rozmedzia, začať s jesenným prihnojovaním môžete každoročne už koncom augusta. Vhodné je prihnojovanie aspoň dvakrát zopakovať, pričom poslednú aplikáciu môžete uskutočniť v októbri. Najlepšie, ak to stihnete do polovice tohto mesiaca.


Prečo prihnojovať?


Jesenné hnojivá nie sú vôbec zbytočnou investíciou. Vďaka nim totiž rastliny lepšie zvládnu zimu, odolajú nepriaznivým poveternostným podmienkam a aj niektorým ochoreniam. Už na prvý pohľad rastliny, ktoré sú počas jesene prihnojované, upútajú zdravším a vitálnejším vzhľadom a pevnosťou. Vyšší obsah draslíka v týchto hnojivách výraznou mierou prispieva k vyzrievanie pletív a dreva pred zimou. Podporuje zvýšenú tvorbu cukrov a zásobných látok, zahusťuje bunkové šťavy a tým obmedzuje poškodenie buniek mrazom. Zároveň umožní rastlinám rýchlejšie sa a na jar naštartovať do novej sezóny.


Viditeľné účinky jesenných hnojív sú najmä pri trávnikoch. Draslík pomáha chrániť trávy pred zimou, mrazom a vlhkosťou, ale aj pred niektorými hubovými chorobami, napríklad plesňou snežnou. Zároveň prispieva k tomu, aby bol trávny porast kompaktný a odolnejší voči zošliapavaniu.


Ako ich aplikovať?


Jesenné hnojivá môžete použiť rozhodením okolo jednotlivých rastlín, alebo ich plytko a dôkladne zapracujete vhodným náradím do pôdy. Pohnojenú plochu bude potrebné následne zavlažiť.


Ďalšou možnosťou je ich použitie vo forme hnojivej zálievky, vždy na vlhkú pôdu. Menej využívaný je postrek na listy.

 

Každé hnojivo má samozrejme iné odporúčané dávkovanie, ktoré nájdete vždy uvedené na obale. Je vhodné sa s touto informáciou vopred oboznámiť a presne ju dodržať. Neodporúčam hnojiť systémom pokus omyl. Ak hnojivo na jeseň nespotrebujete, po kvalitnom uskladnení ho môžete využiť na jar nasledujúcom roku alebo opäť na jeseň.

 

Pripravil: dk
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Pin It