krmitko uvodS chladnými a mrazivými zimnými mesiacmi pribúda aj hladné vtáctvo, o ktoré by sme sa mali postarať. Pri hľadaní potravy sa vtáci sťahujú do záhrad či na parapetné dosky okien. Keďže by v zime zbytočne hľadali hmyz a bobule zo stromov a krov, prechádzajú na stravu v podobe semiačok.


Chcete v zime pomôcť vtákom a ochrániť ich pred hladom a mrazom kŕmidlom či vtáčou búdkou? Aby bola vaša snaha efektívna, je dôležité držať sa niekoľkých zásad. Do kŕmidla by sa malo vojsť viac vtákov naraz, a to bez ohľadu na veľkosť či druh. Keď sa ho teda rozhodnete vyrobiť sami, dbajte na to, aby bolo dostatočne priestorné.

 

Ideálnym materiálom je drevo, vtáci sa na ňom nebudú šmýkať a celkom dobre sa dá aj čistiť. Nezabudnite dno zabezpečiť ohrádkou, aby z neho zbytočne nevypadávala potrava a vtáci sa tak pri zbere spadnutých semien nestali korisťou mačiek, či iných šeliem.

 

Krmidlo by malo byť umiestnené na dobre viditeľnom, ale zároveň chránenom mieste. Najlepšie tak, aby ste mohli dianie okolo neho pozorovať z okien domu. Hlavne pre deti je zo lákavá činnosť. Miesto pre kŕmidlo by malo byť vždy chránené pred vetrom a v dostatočnej vzdialenosti od veľkých presklených plôch. Tieto môžu vtáky zmiasť a ublížiť im.

 

krmitko6

 

Tip redakcie: Kŕmidla pravidelne čistite a dopĺňajte krmivo. Na to nezabúdajte hlavne počas mrazivých dní a v období sneženia.

 

 

 

KÚSOK LESA V ZÁHRADE

 

Vtáčie kŕmidlá, či búdky nemusíte nutne vyrábať len z kúpených a narezaných dosiek. Zájdite si do lesa pre spadnuté konáre a máte pre seba aj deti zábavu na celé odpoludnie. „Kŕmidlo nezabudnite vybaviť strieškou, na ktorú poslúžia steblá slamy alebo malé drevené triesky. Dno zabezpečte vyššími krajmi tak, aby vždy na každom rohu presahovali,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady projektových marketov Honrbach. V prípade, že ste kŕmidlo úspešne dokončili, zostáva ho už len vhodne umiestniť. Pokiaľ máte záhradu, pripevnite kŕmidlo čo najbližšie k stromom a to jednoducho klincom. Vtákom tak zachováte dojem prirodzeného prostredia a ochranu v prípadne ohrozenia.

 

krmitko4

 

VHODNÉ POCHÚŤKY

 

Proso, mak, ľanové semienka, drvené orechy či slnečnice. To sú najčastejšie pochutiny, ktoré sa vtákom počas zimy dávajú. Najvhodnejším kŕmením je surové obilie. Najtučnejšie a energeticky najbohatšie sú slnečnicové semienka. Nevhodné sú predovšetkým kuchynské zvyšky, cestoviny, údené a korenisté produkty, či pokazená potrava. Nebezpečné sú slané snacky, všetko čo je príliš slané a tiež vianočné sladkosti. „Najväčším omylom, ktorého sa ľudia dopúšťajú, je pečivo. Aj keď je suché a nastrúhané, obsahuje príliš mnoho soli a ďalších zložiek, ktoré vtáctvu neprospieva,“ varuje D. Brychta.

 

Chcete vtáčí jedálničiek ešte viac spestriť? Rozohrejte loj, vmiešajte doň zmes semienok, surového mäsa, nastrúhanú mrkvu či ovsené vločky, nalejte do akejkoľvek formy a nechajte stuhnúť. Zmes rozvešajte tak, aby bola dostatočne vysoko voči potenciálnym šelmám a zároveň aby ju slnečné lúče nerozpustili.

 

krmitko5

 

PARAPET NIE JE PROBLÉM

 

Kŕmidlá nemusia visieť len na strome, alebo byť pribité stojanom o pôdu. Môžete ich ľahko umiestniť aj na okenný parapet. Najvhodnejšou alternatívou je plastový tanierik zo zásobníkom a zabudovanou strieškou. Zmes na kŕmenie sa jednoducho nasype do zásobníka a samovoľne padá to tanierov pod ním. Vtáci tak majú stály prísun potravy. Výhodou je predovšetkým uzatvorený priestor zásobníkov, ktorý znemožňuje kradnúť nežiaducim zlodejom.

 

Ak si na kŕmidlo alebo vtáčiu búdku netrúfate, alebo vám chýba dielňa, kde by ste ju mohli zhotoviť, nezúfajte. Na trhu sú teraz kŕmidlá v rôznych dizajnoch i veľkostiach. Výhodou niektorých z nich je navyše automatický dávkovač kŕmenia.

 

Pripravil: dk
Zdroj: Hornbach, redakcia
Foto: Hornbach

Pin It