Základom pestovateľského úspechu je voľba správnej odrody ruží a dôležité je zabezpečiť si dostatočne veľkú, ideálne samozavlažovaciu nádobu v modernom prevedení.

 

berberis55


Ruže majú počas vegetačného obdobia vyššiu spotrebu vody a na jej príjem im slúži hlbší koreňový systém. Zalievaním do spodnej časti nádoby sa zároveň vyhnete premokreniu listov, ktoré ruže nemajú radi, a tiež zabezpečíte, že si budú brať vlahu rovnako prirodzene ako v prírode, teda koreňmi zospodu. Samozavlažovací systém oceníte pri pestovaní ruží aj v období dovoleniek – zalievať je nutné až trikrát menej ako pri bežných nádobách. Jednoduchšie bude aj hnojenie, bez ktorého by ste sa záplavy kvetov nedočkali. Hnojivo jednoducho pridáte do zálievky.


Na pestovanie ruží na balkónoch a terasách sa hodí napríklad veľkoobjemová samozavlažovacia nádobu BERBERIS 55. Nádobu môžete použiť aj v interiéri a exteriéri. Skvelo sa v nej darí nielen ružiam, ale napríklad aj hortenziám. Výhodou tejto nádoby je aj to, že počas daždivejších dní nedôjde k nežiadúcemu premokreniu substrátu vďaka špeciálnym odtokovým kanálikom pri dne nádoby. V interiéri stačí použiť kužeľovú upchávku. Nápaditý dizajn nádoby pochádza z dielne českých dizajnérov zo štúdia WRKS.

 

berberis55

 

Nádoba BERBERIS 55 pojme až 60 l substrátu a 20 l vody. Takéto množstvo substrátu aj vody už má svoju hmotnosť. Práve preto sú súčasťou nádoby textilné popruhy pre pohodlné vybratie vložky a praktické kolieska, ktoré vám zjednodušia manipuláciu a presun výsadby na zvolené miesto.


Tipy pre pestovanie ruží na balkónoch a terasách

  • Vysádzajte odrody, ktoré boli vyšľachtené pre pestovanie v nádobách.
  • Ružiam sa darí na slnečnom stanovišti, ktoré je chránenom pred vetrom.
  • Nepodceňujte dôkladnú zálievku a hnojenie.
  • Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov ovplyvníte tvorbu nových kvetov.
  • Túžite po ružovom oblúku? Vysaďte si ruže do dvoch veľkých kvetináčov vedľa seba a postupne kríky spájajte.
  • V rámci skupiny kombinujte rôzne druhy ruží a pridajte k nim aj iné okrasné rastliny. Osvedčenou voľbou je napríklad levanduľa.

 

Zdroj a foto: Plastia


PR

 

Pin It