hts oknaBližšie k prírode a zároveň v pohodlí domova? Súvislé prepojenie interiéru s exteriérom dosiahnete aj vďaka zdvíhacím posuvným dverám.

 

Veľké balkónové či terasové okno s výhľadom na celú záhradu je prianím mnohých, ktorí plánujú stavbu vlastného domu. Sklenené plochy siahajúce od podlahy k stropu zaistia nadčasovosť a eleganciu interiéru. „Plastové zdvíhacie posuvné dvere poskytujú dokonalú funkčnosť, majú vynikajúce tepelné a zvukové izolačné vlastnosti,“ vysvetľuje Antonín Doboš zo spoločnosti RI OKNA. Zároveň dodáva, že tieto výrobky sa momentálne tešia veľkej popularite. „Vďaka svojej konštrukcii a kovaniu unesú výrobky typu HST portálov aj veľké sklá. Tie sú v posledných rokoch obľúbené, pretože domácnosti umožňujú intenzívnejší kontakt s exteriérom,“ uvádza A. Doboš. Komfortný posuvný systém otvárania dverí navyše šetrí miesto v interiéri, keďže sa terasové okná neotvárajú do priestoru. Vhodne integrovaný nízky prah umožňuje pohodlný prechod do exteriéru, a je tak vhodný aj pre staršie osoby alebo hendikepovaných užívateľov.

 

Pohodlné otváranie

 

Zdvíhacie posuvné dvere sa otvárajú otočením kľučky, pričom dochádza k zdvihnutiu krídla, ktoré je následne možné posunúť do strany. Pohodlné ovládanie veľkých a ťažkých krídel umožňuje pojazdný vozík. Otváranie vstupu na balkón, verandu či dvor sa dá ľahko zvládnuť jediným pohybom ruky. Odsunúť krídlo dverí do strany je možné takmer bez námahy.Ak máte obavy z násilného vniknutia nevítaných hostí, existuje jednoduché riešenie. Proti zlodejom je možné kľučku zabezpečiť zámkom, a tak dvere po zatvorení zaistiť ešte kľúčom.

 

Dostatok denného svetla

 

Väčšie terasové okná a dvere navyše poskytujú dostatok denného svetla, ktoré je pre oči prirodzené a zaručí tzv. zrakovú pohodu. Veľkosť presklenia by mala tvoriť 1/10 až 1/8 podlahovej plochy miestnosti. Zároveň platí pravidlo, že aspoň hodinu denne by mali byť 2/3 miestnosti priamo osvetlené denným svetlom. K splneniu tejto podmienky je pri návrhu okien nutné zvážiť rozmery okna a tiež aj orientáciu na svetové strany.

 

Zdroj a ilustračné foto: RI OKNA

Pin It