Pôvodnou domovinou kaktusov je púšť. Sú preto veľmi dobre prispôsobené na dlhotrvajúce sucho, teplo, piesočnatú a kamenistú pôdu. Nevadia im výkyvy teplôt, cez deň teplo, v noci chladnejšie. K životu až tak nepotrebujú ani vodu.
Kaktusy sú zaujímavými a vizuálne príťažlivými izbovými rastlinami. Tolerujú zanedbanie starostlivosti, napríklad nepravidelnosť zálievky. Obľubujú suché, vykúrené a slnečné byty. Nie je problém si ich zaobstarať a sú jednoducho zvládnuteľné aj pre začiatočníkov. Rastú pomaly, tak, že o tom ani nevieme, ale obvykle sú dlhoveké. V sortimente kaktusov nájdeme rôzne a často až bizarné rastové formy. Najčastejšie sa vyskytujúce sú formy guľovité, stĺpovité, prevísajúce, listové, už menej článkované, trsovito rastúce alebo rozložité. Každá skupina sa ešte ďalej delí čo je zárukou toho, že si každý vyberie podľa svojich preferencií, štýlu ktorý v danom interiéri prevláda a napokon aj podľa priestorových možností. Pekné sú skupinky zložené z viacerých exemplárov jednej rastovej formy (moderný interiér), prípadne skupiny zo zastúpením rôznych rastových foriem. Kaktusy vždy viac upútajú ak ich umiestnime do vkusných črepníkov.
Hodnotné exempláre
Momentálne sú obľúbené staršie exempláre kaktusov, ktoré sa dajú v byte umiestniť ako solitéry na podlahu, prípadne na konkrétne reprezentatívnejšie miesto. Nikdy však nie tak, aby prekážali pri prechádzaní, prípadne by ohrozovali deti alebo domáce zvieratá. Zaujímavým stĺpovitým druhom je napríklad Cereus peruvianus, ktorý po 5-6 rokoch pestovania v byte dosiahne výšku 1m a šírku 15 cm. Počas pestovania sa na ňom pravidelne objavujú aj kvety. Efektne pôsobí v modernom byte aj pekne kompaktný, guľovitý a pomaly rastúci Echinocactus grusonii, ktorý vyniká predovšetkým svojimi výrazne žlto sfarbenými tŕňmi. Najkrajšie sú asi 15- ročné exempláre. Obidva spomínané druhy majú pútavé tvary, v staršom veku pôsobia exkluzívne a teda výborne vyniknú ako solitery. Rozmanitosť ponuky kaktusov je často dôvodom na rozpútanie zberateľskej vášne. Ak nad zbieraním kaktusov uvažujeme mali by sme si zvážiť to, či im vieme poskytnúť adekvátne pestovateľské požiadavky. Oveľa lepšie ako mať desiatky malých črepníkov s kaktusmi je pestovať dva tri niekoľkoročné jedince.
Kvitnúce druhy
Mnohé druhy kaktusov pekne kvitnú. Treba ale počítať s tým, že kvety vydržia často na rastline svieže len jeden deň. Medzi najkrajšie kvitnúce druhy patria listové formy kaktusy, konkrétne vianočné (Schlumbergera truncata) a veľkonočné kaktusy (Rhipsalidopsis), ktoré kvitnú bohato a pomerne veľkými červenými alebo ružovými kvetmi. V prípade veľkonočného kaktusu je to od marca do mája a pri vianočnom kaktuse od decembra do marca. Veľmi pekne kvitnú aj pestovateľsky nenáročné bradavkovce (Mammillaria), ktorých telo nesie okolo vrcholu nežný venček buď bielych alebo ružových drobných kvetov. Výrazné kvety červenej, karmínovej alebo bielej farby majú rebúcie (Rebutia), lososové a žlté kvety má zasa paródia (Parodia), pekne kvitnú aj mnohé ďalšie druhy kaktusov a to často už v mladom veku (Astrophytum, Coryphantha, Echinocereus, Echinopsis a iné).
Podmienky pestovania
Pestovanie kaktusov je jednoduché a nežiada si príliš veľa špecifických zásahov. Najdôležitejšie bude dopriať kaktusom dostatok svetla a to zo všetkých strán. Nebudú sa potom deformovať a trpieť chorobami a škodcami. Pri nedostatku svetla sa nepekne vyťahujú (z guľovitých foriem sa stanú takmer stĺpovité) a ich estetická hodnota sa stratí. Zdeformovaná rastlina sa navyše už do pôvodného stavu nevráti. Vhodným miestom pre kaktusy je južné alebo dostatočne svetlé východné alebo západné okno. Črepníky s kaktusmi nestavajme od okna ďalej ako 1m, pretože čím ďalej kaktus umiestnite tým viac hrozí, že bude trpieť nedostatkom svetla. Od mája do októbra môžeme črepníky s kaktusmi premiestniť do záhrady, na balkón alebo na terasu, ale nie na priame slnko, najskôr do polotieňa. Malo by to byť miesto chránené pred vetrom alebo dažďom. Počas vegetačného obdobia kaktusy nezabúdame zavlažovať, stačí raz za 3týždne. Substrát by mal medzi každou ďalšou zálievkou dobre vyschnúť. Menšie jedince treba zalievať častejšie a tiež tie, ktoré pestujeme na okennom parapete kde aj substrát veľmi rýchlo vysychá. Väčšie jedince zalievame menej. Kaktusom škodí hromadenie vlhkosti v substráte, oveľa radšej majú sucho a teda pokojne aj zanedbanie zálievky. Vyplatí sa kaktusy aj prihnojovať, aj keď sa to väčšinou nerobí. Ale len počas vegetačného obdobia (marec-september) a to vždy hnojivom určeným na kaktusy. Prihnojovať treba kaktusy raz za 2-3 týždne. Zabúdať by sme nemali, že raz za 4 roky treba kaktusy presadiť, ak ide o menšie rastliny tak aj pokojne častejšie. Presádzajme len v období apríl-júl. Opäť môžeme ale použiť len substrát určený na pestovanie kaktusov. Nevyhnutná je aj dobrá drenáž, ktorá zabráni možnej hnilobe koreňov pri hromadení pôdnej vlhkosti.
Po sezóne
Všeobecne je málo známe, že kaktusy treba zazimovať. Má to totiž podstatný vplyv na ich zdravotný stav a hlavne kvitnutie. Preto, ak kaktusy nekvitli, pravdepodobne neboli správne zazimované. Aj zazimovanie si však žiada konkrétne postupy. Najhoršie je na jeseň preniesť zvonku kaktusy (výdatne zaliate) do miestnosti kde by mali zimovať. Nehodiace sa sú tmavé a vlhké pivnice, kde napríklad zimujú aj ostatné rastliny z terasy či dvora. Väčšinou tu dochádza zakrátko po prenesení k rozvoju rôznych ochorení, najmä plesní a rýchlo aj k úhynu. Je na škodu ak takto prídeme o vzácne, prípadne niekoľkoročné jedince. Kaktusy by mali zimovať vo svetlej, suchej a hlavne chladnej (nie vykurovanej) miestnosti. Teplota v nej by sa mala pohybovať najviac na úrovni 10°C. Ideálne sú chodby, schodištia, nevykurované alebo bezmrazové zimné záhrady, zasklené balkóny, schodištia, alebo garáže. V žiadnom prípade sa na zimu nesmú neumiestňovať do vykurovaných miestností, na okenné parapety do blízkosti tepelných zdrojov, alebo do vlhkých kúpeľni či zimných záhrad. Medzi okennými tabuľami zimovať môžu. Treba však dať pozor, aby sa nedotýkali okenných tabúľ. Kaktusy musia mať cez zimu obmedzenú zálievku. Viac ako vlhko im prospeje sucho, teda ich netreba vôbec zalievať. Počas januára a v prvej polovici februára by dokonca kaktusy mali zostať úplne bez zálievky. S jej obmedzovaním pritom treba začať už na začiatku zimovania, teda v októbri. Počas zimy sa kaktusy nesmú prihnojovať, ani presádzať. Dôležité je ale vedieť, že podmienky na zazimovanie môžu byť pri každom druhu iné a je dobré si ich preto naštudovať. Vo všeobecnosti sa obdobie vegetačného pokoja pre kaktusy končí v marci a to je čas, kedy ich treba začať viac zalievať.
Daniel Košťál
Foto: autor