K najviac pestovaným orchideám patrí lišajovec. Sortiment orchideí je však pestrejší a ponúka aj množstvo iných, nádherných druhov. Počuli ste o cymbídiách?

 

cymbidium01

 

Ide o mohutne pôsobiace a v ideálnych podmienkach bohato kvitnúce orchidey. Pochádzajú z tropických alebo subtropických oblastí Afriky, Ázie alebo Austrálie. Zohnať ich môžete v posledných rokoch aj u nás, väčšinou počas zimy alebo na jeseň. V predaji sú menšie aj väčšie – rozrastenejšie jedince, druhy s menšími aj väčšími kvetmi. Známe sú však aj rezané kvety tejto orchidey, často ich dostať v darčekovom balení. 


V čom spočíva hodnota rastliny?

 

Z dlhých kožovitých listov, ktoré vytvárajú silný trs, vyrastá v zime dlhý stvol s množstvom nádherných väčších kvetov. Tie túto rastlinu krášlia počas niekoľkých týždňov. Kvety sú najčastejšie jedno alebo viacfarebné, rôzne veľké, ružové, bordové, fialové, ale aj oranžové, biele, žlté, hnedé alebo zelenkasté. Okvetné lístky môžu byť rovnomerne zafarbené, takisto môžu byť ozdobené rôznymi škvrnami alebo pruhmi. Mnohé dokonca príjemne voňajú. Cymbídium nemá na rozdiel od iných orchideí vzdušné korene, ale pomerne hustý koreňový bal. Aj vďaka nemu dokáže prežiť rôzne podmienky.


Celková impozantnosť a najmä nádherné kvety boli dôvodom, prečo bola táto rastlina označená ako kráľovná všetkých orchideí.


Kde najviac vynikne?


Pekne olistené alebo aj kvitnúce trsy cymbidií vyniknú v svetlom, modernom aj tradičnom interiéri, hoci nie je typickou izbovou rastlinou. Ideálne bude ak tejto orchidei poskytnete podstavce alebo nižšie stolíky a predovšetkým dostatok miesta. Ich súčasťou by mal byť aj exkluzívne pôsobiaci obalový črepník, ktorého farbu môžete prispôsobiť farebnosti kvetov.


Cymbidia opakovane kvitne a prosperuje vo vlhkých a svetlých kúpeľniach, najviac v zimných záhradách a vo vstupných halách. Hoci pôsobí tropickým dojmom, prirodzene rastie aj v chladnejších oblastiach sveta, napríklad na úpätí Himalájí. Dokonca v kamenistej pôde, ktorá je chudobnejšia na živiny. Charakteristickým znakom tejto rastliny je pomalý rast. Trvá často až 5 a viac rokov kým vyrastie z malej sadenice silná a kvitnúca rastlina. Aj to z cymbídie robí hodnotnú rastlinu, čo sa odzrkadľuje aj na jej cene.

 

cymbidium3


Pestovateľské podmienky


Cymbidie odporúčam pestovať na mieste s rozptýleným svetlom a teplotou okolo 20-25° C. Najlepšie v priestore, ktorý je častejšie vetraný. Táto orchidea totiž obľubuje čerstvý (nie príliš chladný) vzduch z vonka. V dobre  vetraných priestoroch netrpí až tak chorobami ani škodcami. Počas letných mesiacov môžete rastlinu pestovať na polotienistom mieste v záhrade alebo na terase (s malým množstvom ranného slnka), nikdy nie na priamom slnku. V tomto čase začne dochádzať aj k vývoju kvetov. 


V zime, od začiatku roka, aj na jar, je potrebné túto orchideu viac zavlažovať, pričom stačí tak, že črepník ponoríte na polhodinu do vedra s odstátou, nie veľmi studenou dažďovou vodou. Do vody môžete raz za tri týždne pridať aj hnojivo, ktoré je určené na prihnojovanie orchideí. Nezabudnite, že rozkvitnuté rastliny nie je vhodné otáčať alebo premiestňovať. 


Od konca leta a počas jesene má rastlina nároky na vlahu nižšie. Potrebná pri pestovaní je ale viac menej celoročne vyššia vzdušná vlhkosť, suchší vzduch rastline veľmi škodí.


Opatrnosť sa vypláca pri prevádzaní. Presádzať stačí raz za 3 roky a vždy až po odkvitnutí. Platí, že čím má rastlina menší črepník, v ktorom sú korene nahustené, tým bohatšie kvitne.

 

cymbidium2

 


Ako rastlinu nakupovať?


Ideálne je nakupovať vždy len jedince s prvými mierne rozkvitnutými pukmi, z kvetov sa potom budete tešiť dlhšie. Oveľa vhodnejšie bude však rastlinu kupovať až po odkvitnutí, často je ponúkaná aj za akciové ceny, pretože už nehrozí, že by jej pri premiestňovaní opadali kvety alebo kvetné puky. Prihliadajte aj na celkovú stabilitu. Rastliny sú často predávané v príliš malých črepníkoch, ktoré sa ľahko prevrhnú a môže dôjsť k poškodeniu kvetov. Ideálne je vyberať rastliny vysadené v priemerne veľkých črepníkoch a zabalené vo fóliových kornútoch. Kupovaná cymbídia by mala byť bez stôp po chorobách a škodcoch, skontrolujte tiež to, či nemá odhnitú bázu alebo nie je veľmi preliata. Životnosť takýchto rastlín nemusí byť potom dlhá.


Nakupovať túto rastlinu odporúčam v zime len počas slnečných dní, najlepšie na poludnie. Aj na prenesenie do auta je potrebné si rastlinu nechať v predajni dobre zabaliť a čo najmenej ju vystaviť chladu.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

 

Pin It