Izbové rastliny majú schopnosť priniesť do našich moderných životov riadených technológiami sviežosť a život. Zároveň nás skvele prepájajú s vonkajším prostredím.

 

pokojovky2019

Aké sú trendy a ako na rastliny v interiéri radia dizajnérky z Bonami, starostlivosti o rastliny sa venuje pestovateľka izboviek a blogerka Zuzka Gašparovičová z projektu Pokojovky.


Za projektom Pokojovky stoja tri kamarátky, Zuzka Gašparovičová, Rozi Zacharov a Aneta Váchová, ktoré spojila dokopy láska k rastlinkám, káve a dizajnu. Žijú v Prahe, kde sa rozhodli založiť zelený concept store. Venujú sa pestovaniu izbových kvetín, organizujú workshopy a v roku 2018 vydali knihu Pokojovky.


Izbové rastiny sa stávajú za posledné roky nesmierne populárnymi. Tento trend je možné sledovať najmä v husto zabývaných mestských prostrediach, kde je ťažké nájsť zelené dvory alebo absentuje blízkosť parku. Rastlinky sú rovnako dôležité ako akékoľvek iné vybavenie priestoru. Dobre vybrané rastliny, vystavené a umiestnené správnym spôsobom, napomáhajú jedinečnému a osobitému vzhľadu vašej domácnosti. Človek sa navyše cíti v prostredí s rastlinami zdravšie a je viac spojený s prírodou.

 

pokojovky03


Zelené triky v interiéri


Existuje veľa spôsobov, ako rastliny kreatívnym spôsobom zapojiť do interiérového dizajnu. Napríklad taký figovník lýrovitý (Ficus lyrata), ktorý je v súčasnosti veľmi trendy, ak je umiestnený v prázdnom rohu miestnosti, pomáha priestor opticky zaokrúhliť. Ak umiestnite dve rastliny po stranách dverí alebo okna, dodáte miestnosti nevšedný tropický vzhľad. V prútenej nádobe bude táto rastlina vyzerať harmonicky a prirodzene.


Rovnako ako akékoľvek trendy, tak aj niektoré izbové rastliny sú viac populárne, ako ostatné. Zatiaľ čo sa spomínaný druh figovníka sa teší stále veľkej obľube, v roku 2019 mu začínajú konkurovať papraďorasty. Mestskí pestovatelia dokonca začínajú cítiť väčšie sebavedomie, a tak si už trúfajú aj na náročnejšie rastliny, akými sú práve svieže papraďorasty. Krásne vyniknú v keramickej nádobe zavesené v priestore pomocou závesov makramé.

V roku 2019 znie heslo pre izbové rastliny “Čím väčšie tým lepšie”. Vyberajte dospelé rastliny s výškou meter a viac, aby ste dosiahli v interiéri maximálny efekt. Pozerajte sa po sýtych odtieňoch zelenej a bohato olistených jedincoch, nech vaša zeleň pôsobí husto a zdravo. Zoskupenie rastlín spolu je skvelý spôsob, ako i vytvoriť atraktívny zelený ohniskový bod v miestnosti. Rastlinky tak môžu fungovať ako zdroj farby s neutrálnou farebnou paletou. Vystavte rastlinky v malých skupinkách, miešajte rôzne farebné odtiene listov. Ak ku nim potom zladíte aj vankúše či iné dekoratívne predmety, efekt bude dokonalý.

 

pokojvky2

Zoskupte ich


Ďalším trendom pre tento rok je spôsob, akým sú vaše rastliny vystavené. Používajte rôzne farebné nádoby v rôznych veľkostiach, hrajte sa so skupinkami rastlín pomocou rôznych stojanov, políc, stolčekov a makramé závesov.


Rastliny môžete priniesť do interiéru aj pomocou obrazov. In sú plagáty s akvarelovými maľbami alebo kresbami izbových rastlín, vankúše s veľkými štylizovanými rastlinnými motívmi či dokonca tapety. Nebojte sa zo svojho interiéru vytvoriť svoju osobnú mestskú džungľu.


5 pravidiel pestovania izbových rastlín od Zuzky Gašparovičovej z Pokojoviek
1. Izbové kvety obľubujú miesta s dostatkom rozptýleného svetla
2. Pravidelne a primerane izbové rastlinky zalievajte
3. V lete rastliny roste a v závislosti od druhu rastliny príležitostne osprchujte
4. Listy, predovšetkým tie väčšie, čistite od prachu
5. V letných mesiacoch rastlinky pravidelne prihnojujte vhodným typom hnojiva

pokojovky04

Tip od Pokojoviek
Ktoré 3 rastliny odporúčate nielen začínajúcim pestovateľom, ale aj tým, ktorí sú presvedčení, že žiadna rastlinka s nimi neprežije?
Začínajúci pestovatelia sa o rastlinky často starajú s takým nadšením a láskou, že všetko prelejú a na to sú napríklad kaktusy extrémne náchylné. Preto paradoxne nemusia byť kaktusy vhodné pre začiatočníkov Naša zaručená trojka je potosovec, zamiokulkas a sansevieria. Všetky tri rastlinky sú pestovateľsky nenáročné a občas zvládnu jemné preliate.

 

Zdroj a foto: Pokojovky, Bonami

Pin It