Ak si zoženiete lampášik Woodov, jednu z najmodernejších izbových rastlín, môže sa to stať skutočnosťou. Listy tejto izbovky sú zároveň príjemné na dotyk.
Množstvo drobných, sivozelených listov, s nápadnou mramorovou kresbou sa v plnej nádhere ukáže vtedy, ak si túto rastlinu vysadíte do závesnej nádoby. Ohromná záplava krásnych lístkov na tenkých stonkách pritom nie je podmienená špecifickou starostlivosťou.
Lampášik Woodov (Ceropegia woodii) je sukulentná a mimoriadne prispôsobivá rastlina, vhodná do súčasných moderných bytov, aj tam, kde nie je veľa miesta. Znesie sucho, dokonca horšie svetelné podmienky. Jej pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. V interiéroch nie je bežná, skôr ojedinelá.
Tajomné kvety
Lampášik sa v bytoch rýchlo a bohato rozrastá, vytvára bohaté previsy dlhé až 1m. Bohato rozrastené jedince skvele zapadajú do minimalistických interiérov, pričom pri pohľade na listy zo spodnej strany sa otvára skryté tajomstvo listov – purpurová farba. V záplave listov na prevísajúcich stonkách dokonca môžete objaviť koncom leta netradičné drobné kvety. Majú tvar fajky a pôsobia veľmi exoticky.
Využitie
Závesné nádoby, poličky, okenné parapety, komody a skrine, na všetkých týchto miestach sa môže rastlina krásne rozrastať. Tým, že znesie aj menej svetla, porastie aj v rôznych výklenkoch a menej svetlých kútoch. Jednotlivé výhonky môžete nechať voľne prevísať, rastlina takto ukáže najlepšie, alebo ich prinútiť rásť po pevnej kovovej konštrukcii a vytvoriť si tak rôzne zaujímavé tvary. Hoci je lampášik možné v rámci jednej nádoby kombinovať aj s inými rastlinami, viac vynikne, ak je pestovaná samostatne.
Pestovanie
Lampášik je nenáročná a vďačná izbovka. Vyhovuje mu teplota okolo 20°C, v zime o niečo nižšia, asi 15°C. Môže rásť na svetle aj v polotieni, v tieni je riedko olistený. V lete mu prospeje pobyt vonku, na terase, balkóne alebo v záhrade, vždy ale na polotienistom mieste. Priame slnko môže poškodiť listy. Počas pobytu vonku sa obvykle pekne rozrastie a spevnie. V letnom období je lampášik vhodné aj pravidelne prihnojovať, použiť môžete viaczložkové hnojivo na izbové rastliny.
Zalievať lampášik odporúčam menej často ako príliš často. Medzi každou zálievkou musí substrát v nádobe dobre preschnúť, nikdy nesmie byť dlhšiu dobu premáčaný. Rastline by začali odhnívať korene. Netreba zabúdať, že ide o sukulentnú rastlinu.
Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál