Juky patria k obľúbeným izbovým rastlinám. Poradíme vám, čo je predpokladom pestovateľského úspechu.

 

juka2018 v

 

 

1.DOSTATOK SVETLA A TEPLA

Juky patria k rastlinám, ktoré obľubujú dostatok rozptýleného svetla, ideálne z viacerých strán. Počas leta ich dokonca môžete pestovať vonku, na slnečnej terase alebo dvore. Ak má rastlina menej svetla, je nepekne vytiahnutá, listy sú bledšie a slabšie, celkový vzhľad rastliny nie je až tak príťažlivý. Kým v lete juka žiada bežnú izbovú teplotu alebo pobyt vonku, v zime jej rozhodne doprajte nižšie teploty, napríklad v rozmedzí od 7-12°C. V zime jukám prekážajú vyššie teploty a suchý vzduch. Umiestnenie v takýchto podmienkach je príčinou, prečo sa rastlinám nedarí dobre.

 

2. ZÁLIEVKA

V lete, najmä ak juky pestujete vonku, je dôležitá intenzívnejšia zálievka, ideálne 2-3 krát týždenne. Vždy na substrát, nie do misky. Medzi každou ďalšou zálievkou však nechajte substrát preschnúť. Vhodná na zálievku je dažďová voda. Počas leta je zároveň vhodné rastliny postrekovať vlažnou vodou. V zime naopak juky žiadajú menší prísun vody, stačí ich zaliať raz za týždeň, prípadne raz za 10 dní. Vždy kontrolujte aj prebytočnú zálievkovú vodu v podmiske, pravidelne ju vylievajte.

 

3.PRIHNOJOVANIE
Nezabudnite rastliny prihnojovať hlavne počas leta, až do septembra, a to špeciálnym hnojivom určeným pre juky a dracény, prípadne izbové rastliny okrasné listom. Najlepšie vo forme zálievky. Použiť však môžete aj praktické tyčinkové hnojivá. V zime juky nikdy neprihnojujte!

 

4. ČISTENIE
Hoci je to prácne, vyplatí sa občas vlhkou handričkou dôkladne očistiť jednotlivé listy. Zbavíte ich prachu a rastlina sa vám za to odvďačí vitálnejším vzhľadom. Pri jukách sa neosvedčilo používanie leskov na listy. Nezabudnite rastlinu zbavovať spodných suchých listov, prípadne listov poškodených pretože znižujú jej estetickú hodnotu.

 

Záhradné rukavice

 

5. PRESADENIE
Vitalitu rastlín podporíte malým trikom. Po asi 3- 5 rokoch môžete rastlinu presadiť do väčšieho črepníka a substrátu pre izbové rastliny okrasné listom. Oveľa prínosnejšie však pre rastlinu bude, ak vymeníte v pôvodnom črepníku vrchnú vrstvu zeminy, až po korene juky. Po doplnení rastlinu pestujte bežným spôsobom, zalejte ju však až po asi troch dňoch.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: Flower Council Holland

Pin It