bananovnik1 uvodBanánovník pozná asi  každý. Mnohým je známy aj v prirodzenej podobe, z exotických ciest. Nájsť ho môžete takmer vo všetkých subtropických a tropických destináciách sveta. Potešiť sa z tejto krásnej rastliny môžete aj v miernom pásme a to priamo v domácnosti.


Hoci si mnoho ľudí zaužívalo pomenovanie banánový strom, v skutočnosti o drevinu vôbec nejde. To, čo na prvý pohľad pripomína na tejto rastline kmeň, sú zväčšujúce a navzájom sa prekrývajúce listové stonky. V pôvodnej domovine môžete vidieť na rastlinách aj nápadné kvety na dlhej stonke, oddelene samčie a samičie. Po tom, čo sa na rastline vytvoria plody a tieto dozrejú, nadzemná časť hynie. Vytvorí sa však množstvo nových vitálnych výhonkov a celý proces pokračuje ďalej. V izbových podmienkach sa bohatej úrody banánov zrejme nedočkáte. Hoci, ak je táto rastlina umiestnená v priestrannej zimnej záhrade, má všetko to, čo potrebuje, pár plodmi po pár rokoch pestovania prekvapí.

 

DO BYTU

 

Banánovníky dostanete kúpiť celoročne, najčastejšie vo forme trpasličích rastlín, niekedy aj väčšie exempláre. Tým, že sú vzrastovo menšie, výborne sa hodia aj do bytov. Najviac vyniknú v moderných, svetlých a priestranných bytoch. Ideálne v obývacej izbe alebo v jedálni. Nedarí sa im vo vstupných priestoroch pretože teplota vzduchu tu kolíše. Banánovníky výrazne zvlhčujú vzduch v priestore kde rastú, hodia sa preto do bytov, ktoré obývajú alergici. 

 

V predaji sú najčastejšie kultivary 'Dwarf Cavendish' a 'Tropicana', tieto sa v bytoch najlepšie osvedčili.

 

bananovnik5

 

Banánovníky určené pre pestovanie v bytoch sú charakteristické nápadne veľkými listami s hladkým okrajom, často s mierne zvlnenou hranou. Listami a ich zaujímavým usporiadaním a tiež zaujímavým vzrastom sú tieto rastliny aj okrasné. Na listoch mávajú niekedy tmavšie vzory, ktoré zvyšujú ich dekoratívnu hodnotu. V bytoch je rastlinu potrebné pestovať vždy vo väčších a stabilnejších črepníkoch, ideálne aj vyšších. Je predpoklad, že rastlina bude mohutnieť a menší črepník by jej nestačil. 

 

Banánovníky vyniknú samostatne, ak máte pre ne k dispozícii väčšiu miestnosť tak aj v menšej skupinke. Ak sa rozhodnete v interiéri pred zaujímavú skupinku s nádychom trópov, umiestnite k banánovníkom aj kvitnúce orchidey a bromélie.

 

TIP ODBORNÍKOV:
Je možné, že si budete banánovník kupovať v chladnejšom období roka. Nechajte si ho v predajni dobre zabaliť do niekoľkých vrstiev papiera. Domov ho tak prenesiete bez ujmy. Za nákupom tejto rastliny sa vyberte v dňoch keď je slnečno a nemrzne.

 

bananovnik3

 

NESTAČÍ LEN ZALIEVAŤ

 

Banánovníku doprajte svetlé a veľmi teplé miesto. V chladnejších miestnostiach sa tejto rastline nebude dobre dariť. Veľká plocha listov banánovníkov signalizuje, že rastlina odparí veľké množstvo vody, preto potrebuje inzentívnejšiu zálievku. Vyšší prísun vlahy rastline doprajte najmä v lete. Vyhnite sa tomu, aby substrát bol dlhodobo príliš mokrý, môže to spôsobiť hnilobu koreňov. Medzi každou ďalšou zálievkou substrát nechajte mierne preschnúť.

 

Banánovník má aj vyššie požiadavky aj na vyššiu vlhkosť vzduchu – priebežne rastlinu postrekujte odstátou vodou a prihliadajte aj na prísun živín. Hnojivo vo forme zálievky stačí aplikovať raz za dva týždne. Pomôže k tomu, aby rastlina bola vysoko reprezentatívna. Hodí sa bežné hnojivo na izbové rastliny, pre druhy okrasné listom. Pri pestovaní dajte pozor na prievan a blízkosť často otváraných a zatváraných okien. Na takéto miesta rastlinu nikdy neumiestňujte. Pokiaľ ide o čistenie listov, stačí ich občas utrieť vlhkou handričkou, lesky na listy nie je vhodné pri banánovníkoch používať.

 

Rastlina je častým cieľom rôznych škodcov, napríklad roztočov. Riziko stúpa, ak rastlinu budete zanedbávať a nedoprajete jej to, čo žiada. Rastlinu pravidelne prezerajte a v prípade výskytu nežiadúceho škodcu okamžite zasiahnete, vyhnete sa ďalším zložitejším problémom a uhynutiu rastliny.

 

bananovnik4

 

V prípade, že predsa len chcete, aby vám banánovník zakvitol, bude nevyhnutná vaša trpezlivosť. K tomu aj väčší priestor s množstvom svetla a vyššou teplotou. Tou môže byť už spomínaná zimná záhrada. Rastlina môže kvitnúť a produkovať ovocie po 3 až 4 rokoch pestovania.

Počas leta môžete banánovník vo vegetačnej nádobe umiestniť do záhrady na slnečné a pred vetrom chránené miesto. Tu môže zostať od polovice apríla do polovice októbra, potom musí opäť dnu. Leto môže stráviť aj na balkóne či terase. 

 

bananovnik2

 

Vedelie ste?

Banány pochádzajú z východnej Ázie a odtiaľ sa rozšírili ostatných krajín okolo rovníka. Prvý vyšľachtený kultivar je z obdobia okolo 8000 rokov pred Kristom, vznikol v údolí Wahgi v Novej Guinei. Alexander Veľký mal rastliny priniesť na Západ z Indie. Banánové stromy boli spočiatku využívané na plantážach na ochranu kávovníkov, kakaovníkov a korenín pred silným slnkom a to vďaka jeho širokým listom. Až neskôr boli tieto rastliny viac oceňované a využívané kvôli plodom.

 

Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It