gerbera uvodGerbery patria k obľúbeným rezaným kvetom. Vypestovať si tieto krásne kvety doma bolo pre mnohých z nás lákadlom. V súčasnosti si už môžete kúpiť v kvetinárstvach aj celé kvitnúce rastliny. Ak si ich kúpite a umiestnite do interiéru urobíte veľmi dobre.


Miniatúrne kultivary gerbier, ktoré sa dajú bežne kúpiť v kvetinárstvach a hobby marketoch majú jedinečnú schopnosť čistiť vzduch od škodlivých chemických látok. Tie pomôžu v byte pochádzať z podlahovín, závesov, používaných čistiacich prostriedkov, alebo lepeného nábytku či aplikovaných náterov. Podľa vedeckých prieskumov sú gerbery mimoriadne účinnými pohlcovačmi toluénu, formaldehydu alebo trichlóretylénu. Všetky tieto látky sa neraz vo vyšší koncentráciách v bytoch vyskytujú.

 

Čistiaci účinok týchto rastlín je ideálny vtedy, ak majú vytvorené ideálne podmienky pre svoj rast. Potrebné je samozrejme v byte umiestniť viacero kvitnúcich rastlín a aj do rôznych miestností, hoci len na čas a pridať ďalšie osvedčené rastlinné čističe vzduchu. Gerbery dostanete kúpiť v rôznych kultivaroch, súkvetia tak môžu byť biele, žlté, červené, oranžové, fialové alebo aj viacfarebné. Výborne tak doplnia zariadenie akejkoľvek miestnosti. Gebera v byte síce dlho nevydrží, ale za krátky čas čo ju budete pestovať vám prinesie mnohé pozitíva. Ďalší prieskum napríklad potvrdil pozitívny účinok sýtych farieb kvetov na ľudskú psychiku.

 

Gerbery, ktoré si kúpite v črepníkoch sú výsledkom šľachtenia a umelého ovplyvňovania. Hoci v čase kúpy bývajú obsypané kvetmi, neskôr je kvetov menej. Rozhodne to však nie je dôvod vzdať sa myšlienky na pestovanie týchto krásnych rastlín.

 

VHODNÉ UMIESTNENIE

 

Gerbery vyžadujú čo najviac svetlé miesto, patrí z hľadiska svetla k najviac náročným. Ideálny je pre ne okenný parapet , alebo miestnosť čo najviac presvetlená. Vyhnite sa však miestam kde dopadajú priame slnečné lúče. Tie spôsobujú potom na dekoratívnych listoch popáleniny. Pokiaľ ide o teplotu, počas kvitnutia je ideálne rozmedzie 20-22°C. V zime to môže byť 10°C, aj vtedy ale treba rastlinu pestovať na svetlom mieste.

 

Rastliny pravidelne zalievajte, najmä v čase kvitnutia, vždy odstátou a najlepšie dažďovou vodou. Vodu lejte vždy do podmisky, vyhnite sa zalievaniu na listy alebo do miesta odkiaľ vyrastajú kvety a listy. Koreňový krčok gerbier je totiž veľmi náchylný na zahnívanie. Zalievať môžete aj na povrch pôdy. Dajte pozor, rastliny citlivo reagujú hlavne na studenú a chlórovanú vodu. Substrát nesmie vyschnúť na dlhšiu dobu. Medzi každou ďalšou zálievkou však musí mierne preschnúť.

 

gerbera ilustrak

 

TIP AUTORA:
Priebežne, najmä v bytoch so suchším vzduchom môžete rastliny rosiť vlažnou vodou.
Ak chcete množstvo kvetov znásobiť, rastlinu pravidelne, približne raz za týždeň prihnojujte.Použiť môžete hnojivo na kvitnúce izbové rastliny vo forme zálievky.

 

V rámci ďalšej starostlivosti je potrebné pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, žltnúce a suché listy. Občas môžete aj prekypriť povrch substrátu v črepníku. 

 

PO ODKVITNUTÍ

 

Rastlinu hlavne presaďte. Ideálne do o niečo väčšieho črepníka a rašelinového substrátu s pridaným pieskom. Nezabudnite na dno črepníka dať drenáž. Rastlinu pestujte bežným spôsobom. Počas leta ju môžete pestovať vonku, na balkóne, terase, alebo v záhrade. Majte však na pamäti, že potrebuje dostatok svetla – nie priame slnečné lúče a zalievanie. Substrát v črepníkoch totiž v lete rýchlo vysychá. Ak sa vám rozrastú, môžete si ich rozmnožiť na jar pri predászaní tak, že staršie trsy jednoducho rozdelíte.

 

Miniatúrne gerbery sa hodia do moderných svetlých aj tradičných bytov. Vyniknú v kuchyniach, jedálňach, obývacích aj detských izbách, dokonca v predsieni ak je svetlá. Vhodné je im vybrať aj zaujímavé obalové črepníky, aby bol celkový dojem z rastliny zaujímavejší. Pestovať ich môžete aj hydroponickým spôsobom. Kvitnúce rastliny v črepníkoch sú zároveň aj vhodným darčekom.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It