hortenzie uvodRýchlené kvitnúce hortenzie sú v predaji hlavne okolo veľkonočných sviatkov. Najčastejšie sa stretnete s bielo kvitnúcimi jedincami, pekné sú aj ružovo a modro kvitnúce. Ide o typické záhradné rastliny, dočasne však môžu byť aj peknou ozdobou moderného bytu.


Hortenzia veľkokvetá (Hydrangea macrophylla) vyniká nádhernými súkvetiami, ktoré pôsobia na rastline výrazne dominantne. Okrem najtypickejších guľovitých súkvetí môžu byť v predaji aj druhy so súkvetiami plochými. Tie sú vzácnejšie, avšak nepôsobia tak honosne. Hortenzie v črepníkoch, ktoré si kúpite v kvetinárstvach sa vyznačujú nižším, kompaktným rastom, obvykle sú aj pekne olistené, listy sú však oproti hortenziám záhradným menšie. Kvety vydržia na rastline pomerne dlho.

 

Kvitnúce hortenzie ozdobia chodby, schodištia, zimné záhrady, ale aj jedálne. Dekorovať si nimi teraz na jar môžete aj átriá, balkóny, terasy či vstupné priestory do domov. Ak ich budete chcieť pestovať v interiéri, doprajte im čo najviac svetlé miesto, nie miesto tmavé. Ideálne v blízkosti východného alebo západného okna, tu sa ukážu v plnej nádhere.

 

hortenzie byt 2

 

Hortenzie uprednostnia chladnejší priestor, najlepšie s vyššou vlhkosťou vzduchu. Nemali by byť umiestnené na miestach, kde dopadajú priame slnečné lúče, tie poškodzujú hlavne listy. Nebude sa im dariť ani v miestnostiach prekúrených, so suchším vzduchom a ani v prievane.

 


Kvitnúce rastliny môžete umiestniť aj na chránené miesta v exteriéri. Počítajte však s tým, že ide o rýchlené rastliny, ktoré sú citlivé na chlad a najmä na neskoré jarné mrazíky. V čase avizovaných nižších teplôt je ich preto lepšie preniesť dnu, alebo ich zakryť na noc netkanou textíliou. Počas sezóny môžu byť umiestnené vonku, na zimu je vhodnejšie preniesť ich na prezimovanie do svetlej a chladnej miestnosti.

 

hortenzie byt3

 

Pri pestovaní hortenzií v interiéri je takisto dôležité dopriať im najmä dostatok vlahy. Substrát by nemal nikdy úplne vyschnúť, zároveň nesmie byť ani premáčaný. Sucho rastlinám škodí a spôsobuje ich chradnutie. Zalievajte odstátou mäkkou vodou, ideálne ráno a priamo ku koreňom. Snažte sa vyhnúť tomu, aby sa voda dostala na listy alebo súkvetia.

 

Nezabudnite ani na pravidelný prísun živín. Na prihnojovanie však treba použiť len hnojivá pre kyslomilné rastliny. Dostať kúpiť špecializované hnojivo na hortenzie, dokonca aj substrát, čo oceníte ak tieto rastliny budete presádzať. To stačí raz za 3-4 roky, najlepšie na jar. Presádzať rýchlené odkvitnuté rastliny na záhony nie je najvhodnejšie. Lepšie bude pestovať ich ďalej ako črepníkové rastliny.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It