nerteraIzbových rastlín, ktoré dekorujú farebné a rôzne veľké plody nie je veľa. Aj tie, čo sú bežne dostupné sa však v súčasných bytoch objavujú v porovnaní s kvitnúcimi druhmi alebo tými, ktoré sú okrasné listami pomenej. Medzi týmito rastlinami sú takisto druhy, ktoré sú nenáročné na pestovanie a vhodné na umiestnenie v bytových podmienkach.

Podľa trvácnosti možno rozdeliť izbové rastliny s ozdobnými plodmi na sezónne - slúžia na príležitostné dekorácie interiérov alebo na trváce, ktoré pri adekvátnej starostlivosti dokážu vegetovať v byte niekoľko rokov. Každoročne zároveň prinášajú plody. Medzi sezónne druhy patrí nertera alebo okrasná paprika, k trvácim možno zaradiť citrusy, olivovníky, ľuľok, ananás alebo ardíziu.

 

Letné dozrievanie

 

Plody dozrievajú na týchto rastlinách najčastejšie koncom leta a na jeseň, pričom v mnohých prípadoch pretrvávajú až do neskorých zimných mesiacov. S výnimkou citrusov a olív plody izbových rastlín nie sú jedlé. Plody niektorých druhov (ľuľok) sú dokonca prudko jedovaté a nepatria do bytov s malými deťmi. V interiéri by tieto rastliny mali byť umiestnené na dobre viditeľnom mieste, aby boli v období dozrievania plodov zaujímavým pohľadovým prvkom. Nápadne farebné plody dokonca môžu zaujímavo kontrastovať s farbou stien, bytových textílií, nábytku alebo doplnkov. Vegetačné nádoby pre tieto rastliny musia byť vyberané precízne a zároveň opatrne, aby neodpútavali pozornosť od samotných plodov. Vhodné sú kovové, terakotové a prútené nádoby prípadne nádoby sklené.

 

Korálky z Peru

 

Do bežných bytov je vhodných niekoľko druhov. Drobnými oranžovými vyniká nertera (Nertera granadensis). Pochádza z Južnej Ameriky, konkrétne z Peru a svojich priaznivcov si veľmi rýchlo získala aj v Európe. Je len 2 cm vysoká, má plazivý rast a vytvára husté koberce široké až 20 cm. Mnoho rokov sa pestoval len kultivar s oranžovými plodmi, v súčasnosti sa v sortimente objavili aj kultivary s plodmi žltými a bielymi. Nertery vyniknú jednotlivo alebo v skupinkách, sú efektné najmä na podobločnici, dobre vyzerajú na nízkom konferenčnom stolíku, výborne sa im darí v izbových skleníkoch či teráriách. Pôvab tejto rastliny vynikne v malom košíčku alebo v peknom, nie veľmi nápadnom jednofarebnom črepníku. Ideálne pre túto rastlinu je svetlé miesto, vyvarovať sa treba pôsobenia poludňajšieho slnka. To môže rastline spáliť listy. Nevyhnutná pre dobrý rast a hustotu olistennia je stredne vysoká až vysoká vzdušná vlhkosť. Zalievať by sa nertera mala až potom, čo substrát preschne. Najlepšia pre túto rastlinu je závlaha do misky. V letných a prvých jesenných mesiacoch je potrebné dbať na to, aby substrát v črepníku nikdy úplne nevyschol, nertera by s už nemusela spamätať.

 

Okrasná paprika a ľuľok

 

Koncom leta dozrievajú trváce biele, žlté, zelené, červené alebo fialové plody na paprike ročnej (Capsicum annum). Kužeľovité plody sa nádherne vynímajú medzi lesklými listami, pričom na jednej rastline môžete mať niekoľko desiatok plodov. Obyčajne sa táto rastlina pestuje ako sezónna, po dozretí plodov sa likviduje. Jej opätovné vypestovanie zo semien je aj v domácich podmienkach pomerne jednoduché, preto je táto rastlina vhodná aj pre začiatočníkov. Okrasnej paprike bude vyhovovať dostatočne osvetlený okenný parapet, zaujímavo pôsobí zoskupenie týchto rastlín na jedálenskom stole, alebo na kuchynskom parapete. Dôležitým predpokladom bohatej násady plodov je okrem tepla pravidelné zalievanie (vždy až po preschnutí substrátu) a raz za 2 týždne aj prihnojovanie hnojivom na kvitnúce rastliny. Vzhľadovo podobný paprike je okrasný ľuľok paprikovitý (Solanum pseudocapsicum). Jeho plody v tvare malých guličiek dozrievajú neskôr (koncom jesene a v zime), na začiatku sú oranžové a neskôr sa ich farba mení na sýto červenú. Na rozdiel od plodov papriky sú tieto prudko jedovaté. Výška rastliny je približne 60 cm (pri paprike je to 30 cm). Okrem slnečného miesta vyžaduje ľuľok vyššiu vlhkosť vzduchu, horšie znáša teplý a suchý vzduch pochádzajúci z ústredného kúrenia. Viac sa hodí do staršieho interiéru a je vhodnou rastlinou do zimných záhrad.

 

Menej známa ardízia

 

Len pred pár rokmi sa v sortimente izbových rastlín objavila vždyzelená izbová rastlina ardízia vrúbkovaná (Ardisia crenata). Plody sa na tejto krovitej rastline objavujú náhodne, najčastejšie v nižších častiach (celá rastlina je vysoká asi 30cm). Plody sa začínajú tvoriť na začiatku zimy a najkrajšie sú počas adventu a Vianoc. Okrem plodov sú na rastline zaujímavé aj nápadne lesklé, na okrajoch zúbkované a kožovité listy. Ardízia by mala mať v byte svetlé miesto a potrebné je dopriať jej pravidelnú zálievku. Nevyhnutná je aj vyššia vzdušná vlhkosť, ktorú možno zabezpečiť tak, že črepník s nádobou sa postaví na misku so zvlhčovacími kamienkami. Suchší vzduch neznáša, môže spôsobiť opadávanie plodov a skrúcanie listov. Predpokladom bohatej úrody farebných plodov je okrem zálievky aj rez. Ten je potrebné zrealizovať v jarných mesiacoch, po tom, čo všetky plody z rastliny opadnú. Vhodným miestom pre ardíziu v byte je vstupná hala alebo aj obývacia miestnosť. Tu môže dekorovať komodu alebo menšie stolíky.

 

Svieže citrusy

 

Atraktívnou súčasťou svetlého moderného bytu môžu byť aj olivovníky (Olea europaea). Tieto sa do sortimentu izbových rastlín dostali len nedávno a hneď si našli veľa svojich priaznivcov. Dostať kúpiť olivové stromčeky ktoré dorastú max do 1m pričom charakteristický tvar tejto subtropickej dreviny sa dá udržať len pravidelným rezom. V zime by však mali byť olivovníky umiestnené na chladnejšom a svetlom mieste, pričom zálievka by mala byť znížená na minimum. Milovníci stredomorskej atmosféry by nemali zabúdať ani na citrusovité rastliny, napr. kumkváty (Fortunela japonica), fortunely (Citrofortunella microcarpa) alebo klasický citrónovník alebo pomarančovník. Tieto však často dorastajú až do výšky 3 m a nezriedka sú v staršom veku a pri kvalitnej starostlivosti široké 1,5m. Okrem atraktívnych plodov vnášajú tieto dreviny do interiérov príjemnú vôňu, najmä v dobe kvitnutia. Citrusy žiadajú veľa svetla, nie však priame poludňajšie. Okrem prirodzeného svetla im dobre padne aj svetlo vychádzajúce z umelého zdroja. Všetkým citrusom je najlepšie počas letných mesiacov v záhrade alebo na terase, po takomto pobyte vyzerajú vitálnejšie a sú bohato olistené. Takmer všetky druhy citrusov potrebujú pravidelnú zálievku, vyššiu vzdušnú vlhkosť (neznášajú suchý vzduch) a prihnojovanie v 2 –týždenných intervaloch špeciálnym hnojivom na citrusy. Vhodné sú pre ne terakotové a modro glazované keramické črepníky. Tie totiž zaujímavo kontrastujú s žltou či oranžovou farbou ich plodov. Citrusy sa uplatnia najmä v kuchyniach a jedálňach takisto aj v obývacích izbách. Okrem uvedených druhov sú svojimi plodmi zaujímavé aj niektoré druhy kaktusov (opuncia), granátové jablká (Punica granatum), vybrané druhy broméliovitých rastlín - ananás (Ananas bracteatus „Tricolor“) alebo echmea (Aechmea fulgens var. discolor).

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Pin It