kalanchoeV prekúrených panelákových bytoch so suchším vzduchom sa väčšine izbových rastlín nedarí najlepšie. Je však mnoho takých, ktorým toto prostredie vyhovuje a dokonca tu bohato kvitnú. Patrí k nim kalanchoe.


V pôvodnej domovine – v tropickej Afrike a Ázii vytvára kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana) atraktívne polokry s mäsitými, celistvookrajovými listami. Rastlina je však viac ako svojim vzhľadom príťažlivá množstvom drobných kvetov, ktoré sú usporiadané vo vrcholových súkvetiach. V ponuke sú v súčasnosti kultivary so širokým spektrom farieb kvetov. Najobľúbenejšie sa pýšia kvetmi bielymi, oranžovými, červenými, purpurovými, žltými alebo ružovými kvetmi.

 

Rozkvitajú koncom zimy a začiatkom jari, bežne sa však s kvitnúcimi rastlinami možno stretnúť aj v iných mesiacoch v roku, napríklad na jeseň. Obvykle rozkvitajú postupne a doba kvitnutia je pomerne dlhá. Aj z tohto dôvodu je rastlina vhodnou voľbou na sezónnu dekoráciu interiéru. Môže byť aj vďačným darčekom.

 

Umiestnenie a pestovanie

 

Kalanchoe bude najlepšie rásť na dostatočne svetlom mieste, pričom svetlo by ideálne malo k rastline prichádzať zo všetkých strán. Okenné parapety sú dobrou voľbou, a to aj vtedy, ak z dola sála teplo. Nevhodné je umiestnenie na priamom slnku, čo môže v niektorých prípadoch na okenných parapetoch hroziť. Hlavne v lete môžu priame slnečné lúče spôsobiť nepekné sčervenanie listov.

 

Optimálna je pre túto rastlinu teplota 22-24°C, v noci znesie aj nižšiu teplotu (15-20°C). V lete ju možno pestovať aj v exteriéri, na balkóne či terase. Zalievať ju nie je potrebné veľa, dokonca toleruje aj dlhšie obdobie sucha a tiež zabudnutie na zálievku. Z tohto dôvodu je vhodnou rastlinou aj pre časovo zaneprázdnených ľudí. Vyhovuje jej suchší vzduch a prekúrená miestnosť. Neznáša premokrenie substrátu a ani vyššiu vzdušnú vlhkosť. Tá spôsobuje rozvoj hubových ochorení a väčšinou aj uhynutie rastliny.

 

Kalanchoe je možné aj prihnojovať, čo sa odrazí na celkom vzhľade rastliny. Prihnojuje sa počas kvitnutia, raz týždenne, najlepšie viaczložkovým hnojivom na kvitnúce izbové rastliny. Po odkvitnutí treba rastlinu zrezať, hlavne odstrániť odkvitnuté kvety a pestovať ju bežným spôsobom. Rastlina pri nesprávnom pestovaní trpí niektorými chorobami a môže byť napádaná škodcami. Okrem baktériového vädnutia, hniloby či plesní môžu u nej prekvapiť dokonca vošky či roztoče. Vo všeobecnosti však patrí k najmenej náročným a ľahko pestovateľným izbovým rastlinám. Hodí sa preto aj pre pestovateľov začiatočníkov.

 

Vyhodiť alebo pestovať ďalej?

 

Po odkvitnutí sa často kalanchoe vyhadzuje, čo je aj kvetinármi odporúčané. Opakovane totiž bohato rozkvitne v domácnostiach táto rastlina len málokedy. Navyše stráca väčšinou aj svoj príťažlivý kompaktný tvar, ktorý je výsledkom pôsobenia špeciálnych chemických látok – retardátorov rastu. Ak teda zostane v domácnostiach dlhšie, vytiahne sa viac do výšky.

 

Prinútiť rastlinu opakovane kvitnúť je ťažšie, ale nie nemožné. Kalanchoe je krátkodenná rastlina. To znamená, že na tvorbu kvetov potrebuje len 10 hodín svetla. Už pri 12 a viac hodinách svetla vytvorí len listy, no žiadne kvety. Prirodzene kalanchoe vykvitne na konci zimy a začiatkom jari, kedy je málo denného svetla. V domácich podmienkach sa to dá jednoducho docieliť.

 

Dôležité je dopriať rastline asi 14 hodín úplnej tmy. Stačí ju napríklad zakryť na túto dobu papierovou škatuľou a to počas asi jedného mesiaca. Pozor, aj menšie množstvo svetla, napríklad z pouličnej lampy môže celú snahu zmariť. Dlhšie pôsobenie tmy obvykle vyvolá bohatú násadu kvetov. Funguje to dokonca aj v iných obdobiach roka, nielen na konci zimy. Kvitnúce rastliny si tak možno vypestovať napríklad aj počas adventného obdobia.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It