ikeaModerný človek je neustále vystavený pôsobeniu agresívnych chemických látok. Mnohé z nich môžu byť pri dlhodobom pôsobení príčinou vážnych ochorení. Nebezpečné látky sa pritom nachádzajú aj v našich domácnostiach. Ich negatívne účinky dokáže výrazne znížiť vhodne vybraná zeleň.

 

 

 

 


Kuchyňa

 

V tejto frekventovanej časti bytu sa môže vyskytovať množstvo nebezpečných chemikálií. Pôvodcami sú čistiace prostriedky, nábytok z drevotriesky, nekvalitné podlahoviny, cigaretový dym, plynový sporák alebo nekvalitné osviežovače vzduchu. Spoľahlivými čističmi vzduchu sú v kuchyni najmä kvitnúce rastliny. Z nich najviac gerbery (Gerbera Jamesonii),ktoré výrazne znižujú koncentráciu benzénu, formaldehydu aj trichlóretylénu. Účinné sú aj chryzantémy, azalky, vianočné hviezdy, lopatkovce a orchidey, ktoré majú schopnosť čistiť vzduch od nebezpečného karcinogénu - formaldehydu. S amoniakom, ktorý pochádza z väčšiny čistiacich prostriedkov si poradí okrem azalky aj antúria. Majitelia plynových sporákov by v kuchyni rozhodne mali vytvoriť priestor pre zelenec a potos. Obe rastliny zachytávajú nebezpečný oxid uhoľnatý. Agresívne látky, ktoré pochádzajú z cigaretového dymu pohlcuje bohato olistený brečtan.

 

Obývacia izba

 

Často je to vysoko frekventovaný a zároveň reprezentatívny priestor kde je možný výskyt nebezpečný chemikálií. Zdrojom sú laminátové podlahy, nábytok z drevotriesky spájaný agresívnym lepidlom, farby, osviežovače vzduchu, nekvalitné sviečky, často používané čistiace prostriedky, chemicky čistené závesy, cigaretový dym či zle zhotovený krb. Sem možno umiestniť pomerne široké spektrum rôznych rastlín vďaka čomu sa kvalita ovzdušia môže výrazne zmeniť k lepšiemu. V obývacej izbe by nemali chýbať dracény, ktoré patria k najúčinnejším čističom vzduchu. Poradia si s benzénom, formaldehydom, xylénom aj trichlóetylénom. Efektívne v boji s agresívnymi chemikáliami sú aj figovníky (Ficus), šeflery (Schefflera), antúrie, aglaonémy, ďatlové palmy a napríklad aj nenáročný a dlhoveký filodendron. Zastúpené by mali byť aj kvitnúce rastliny, okrem gerbier a vianočnej hviezdy to môže byť lopatkovec, ktorý takisto výborne vyčistí vzduch od nebezpečných chemických zložiek.

 

Spálňa

 

V tejto miestnosti trávi väčšina z nás zhruba tretinu života. Dôležité preto je, aby tu bol najčistejší vzduch. Aj tu však hrozí pôsobenie nebezpečných chemických látok, ktoré majú pôvod často krát v nekvalitných textíliách, podlahovinách, farbách použitých na stenách, v drevotrieskovom nábytku, alebo používaných čistiacich prostriedkoch. V spálni je dobré mať aspoň jednu vzrastenejšiu rastlinu, ktorá prispeje k čisteniu vzduchu a tiež k zvyšovaniu vzdušnej vlhkosti. Môže ísť o niektorú z dracén, figovník, lopatkovec, aglaonému, či atraktívnu nefrolepku (Nephrolepis exaltata), ktorá je známa výbornou schopnosťou eliminovať v interiéri koncentráciu formaldehydu. Ak ide o spálňu chladnejšiu, chýbať by nemali brečtan a azalka.

 

Detská izba

 

Zdrojom nebezpečných látok môžu byť v detskej izbevýrazné farebné nátery stien, nábytok z drevotriesky, pestré koberce či nekvalitné závesy. V detských izbách sa tiež častejšie používajú rôzne fixky, farby, lepidlá a hračky, ktoré do určitej miery môžu byť a to hlavne z dlhodobého hľadiska nebezpečné. Aj tu patria k najúčinnejším čističom dracény a šeflery, ktoré pritom pre deti ani nie sú nebezpečné. Využiť možno aj viaceré druhy paliem (chamedore, prútovnica, areka), ktoré treba zvoliť vtedy, ak deti často používajú fixky. Deti sa potešia aj kvitnúcim gerberám, tiež zelencu. Tieto rastliny spolu s netradičnou a pre deti mimoriadne lákavou marantou sa vyznačujú schopnosťou čistiť vzduch od rakovinotvorného formaldehydu. V zásade by tu mali byť umiestnené skôr menšie a kompaktnejšie rastliny.

 

Kúpeľňa

 

Veľakrát je tu z bytu najvyššia koncentrácia škodlivín, ktoré môžu pochádzať z čistiacich a bieliacich prostriedkov, nekvalitných dezodorantov, šampónoch a otvorených pracích práškov. Navyše sa mnohé kúpeľne vyznačujú stiesneným priestorom čo veľmi nedáva možnosti pestovať tu rastliny. Napriek tomu tu zeleň možno umiestniť. Ideálne sú samozrejme svetlé kúpeľne, ideálne so strešným oknom. Nehodia sa sem rastliny mohutné, rastúce do šírky, nebezpečné napríklad tŕňmi alebo opadávajúce. Z palety vhodných rastlinných čističov sa dajú vybrať nefropelky, syngónium (Syngonium podophyllum), antúrie, zelenec, aglaonémy, využiteľné na očistu vzduchu sú aj rôzne druhy orchideí, ktoré v kúpeľni navodia exotickú atmosféru. Vzhľadom na charakter priestoru (teplo, vyššia vzdušná vlhkosť) tu bude dobre prospievať aj lopatkovec, či malolistý figovník (Ficus pumila) a výbornou schopnosťou zachytávať zo vzduchu formaldehyd.

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: IKEA

Pin It