masozravkyLáka vás predstava pestovania mäsožravých rastlín? Presnejšie ide o hmyzožravé rastliny, v posledných sa ich ponuka pre pestovanie v domácnostiach výrazne rozšírila a bezproblémovo dostupné sú okrem klasických rosičiek a mucholapiek aj atraktívnejšie saracénie či darlingtonie.


Ide o mimoriadne zaujímavú skupinu rastlín, ktorá vábi hmyz najčastejšie listami. Tie môžu mať aj netradičný tvar rúrky či krčiažka. Na listoch je lepkavá tekutina, ktorá je pre zvábený hmyz najväčším lákadlom a napríklad u rosičiek (Drosera) má tvar malých kvapiek. Hmyz je buď rastlinou okamžite ulovený prostredníctvom aktívnej listovej pasce, alebo je zachytený na lepkavom povrchu listu.

 

Bohatšia ponuka 

 

Mäsožravé rastliny nie vždy pôsobia na prvý pohľad reprezentatívne, nie sú to typické dekoratívne izbové rastliny, skôr zaujímavosť pre zberateľov kuriozít ale aj deti, ktoré lákajú k prvým prírodovedným experimentom. Mnohé sa však vyznačujú peknými kvetmi. V predaji sa možno najčastejšie stretnúť s mucholapkou (Dioanea muscipula), niekoľkými druhmi rosičiek (Drosera), ale aj atraktívnejšie pôsobiacimi saracéniami- v ponuke je veľké množstvo druhov, darlingtoniami, tučnicami či bublinatkami.

 

Ako ich pestovať?

 

Najlepšie v polouzatvorených priestoroch, akváriách, teráriách či väčších sklených nádobách a bankách. Potrebné je im zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorá je pre tieto rastliny nevyhnutná. Prínosné  je ešte k tomu sem tam orosiť rastliny vodou z rozprašovača. Aj priestor kde rastú, treba sem tam vyvetrať, nikdy nemôže zostať permanentne uzatvorený. Vhodné je umiestnenie na svetlých a polotienistých miestach. Neodporúča sa pestovať mäsožravky na priamom slnku. Rovnako sa treba vyhnúť blízkosti tepelných zdrojov. Substrát by sa zbytočne vysúšal. Je možné nádobu s týmito rastlinami umiestniť aj do detských izieb, prípadne na iné dobre viditeľné miesto. Vyhovujúce pre tieto rastliny je na živiny chudobný substrát, ideálne čistá rašelina. Do nej treba rastlinky po kúpe presadiť. Pridať do nej sa môže ešte perlit, ktorý ju prevzdušní. Potrebné je udržiavať substrát neustále mierne vlhký, pokojne je možné dopriať týmto rastlinám aj zamokrenie. Okolo rastlín je napríklad dobré nainštalovať kúsky machu, ktoré pomôžu zadržať dostatok vlhkosti. Sucho škodí, spôsobuje chradnutie a väčšinou uhynutie rastlín. Okrem toho rastliny pestované napríklad v prostredí s nižšou vzdušnou vlhkosťou nikdy nebudú pôsobiť vitálne a rovnako nebudú aktívne ani v lapaní hmyzu. Použiť na zálievku treba vodu mäkkú, odstátu, vždy by mala mať izbovú teplotu. Vhodná je aj voda destilovaná. K najľahšie pestovaným druhom patria mucholapky a rosičky. Viac skúseností si žiada pestovanie darlingtónií a saracénií, ktoré majú ale tú výhodu, že v lete im prospeje pobyt vonku, v zime naopak znesú chladnejšie prostredie.

 

Nekrmiť ich!

 

Rastliny sa obvykle v dobre nastavených podmienkach rýchlo rozrastú a zakrátko bude treba ich rozsádzať. Pri pestovaní je dôležité odstraňovať stonky s kvetmi pretože rastliny vysiľujú a viditeľne sa to prejaví aj na ich vzhľade. Prihnojovanie potrebné nie je. Aj keď to často zvádza, nie je potrebné rastlinám „servírovať“ hmyz, napríklad muchy. To čo potrebujú si zabezpečia svojpomocne. Samozrejme aj z tohto dôvodu by preto nemali byť pestované v úplne uzatvorených nádobách. Mäsožravé rastliny sa rozmnožujú delením starších trsov, rovnako aj výsevom semien. Tie obvykle dostať v špecializovaných e-shopoch. Drobné semená sa vždy vysievajú na povrch substrátu.

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Pin It