Citrusové plody najlepšie chutia v zime a najmä počas Vianoc. Potešiť sa môžete aj pohľadom na pekné kríky citrusov. Ktoré druhy sa najlepšie pestujú v bytoch a v zimných záhradách?

 citrusy 2021 uvod


Vyskúšať môžete pestovanie citrónovníka (Citrus limon), pomarančovníka (Citrus sinensis), mandarínkovníka (Citrus reticulata), vďačné, nenáročné a bohato plodiace sú aj kumkváty (Fortunella). Citrusy toho ponúkajú ešte oveľa viac, napríklad menej známe druhy, ktoré sú zaujímavou voľbou pre zanietenejších pestovateľov týchto rastlín. K takýmto patrí napríklad citrónovník citronátový (Citrus medica var. sarcodactylis), známejší skôr pod označením Budhova ruka. Jeho plody sú veľmi atypické a pri troche predstavivosti môžu pripomínať prsty.


Osvedčené je najmä pestovanie citrónovníkov (napríklad odrody Mayer). Citrónovníky kvitnú viackrát do roka a aj v našich podmienkach, na starších a dobre umiestnených kríkoch, za asi 7 mesiacov od kvitnutia, dozrejú plody. Úroda zrejme nebude vysoká, poteší skôr úspešnosť pestovania. Dobré skúsenosti sú aj s pestovaním kalamondínu, a s pestovaním grapefruitovníkov. Tie sa vyznačujú okrem iného aj tým, že lepšie znášajú suchší vzduch v interiéroch.


Umiestnenie


Kedysi bolo pestovanie citrusov obrovským hitom avšak zohnať tieto rastliny nebolo jednoduché. Dalo sa to obmedzene, buď na kvetinových výstavách alebo u špecializovaných pestovateľov. V súčasnosti citrusy zoženiete bez väčších problémov, dokonca rôzne veľké, aj príťažlivo vyzerajúce staršie rastliny.


Citrusy sú atraktívne vždyzelené dreviny, pochádzajú z oblasti Stredomoria. Hoci ich najväčšou ozdobou sú plody, za obdiv stoja aj biele kvety, ktoré veľmi príjemne a intenzívne voňajú. V krajinách pôvodného výskytu majú citrusy podobu menších stromov, u nás sa pestujú vo forme malých kríkov.


Keď si niektorý z citrusov kúpite, umiestnite ho hneď do dekoratívneho kvetináča. Práve ten dokáže zvýšiť celkovú atraktivitu tejto subtropickej dreviny. Citrusy vyzerajú dokonale najmä v terakotových kvetináčoch, ktoré uprednostnite vtedy, keď tieto rastliny plánujete mať v lete vystavené vonku. Na pestovanie sa však hodia aj kvetináče plastové, v ktorých zostáva substrát dlhšie vlhký.


Pestovanie nie je zložité, dôležité je dopriať týmto rastlinám presne to, čo žiadajú. Vyhraďte im najmä dostatok miesta, najlepšie sa im bude dariť v zimných záhradách a zasklených balkónoch, osvedčené sú aj iné pestovateľské miesta, napríklad širšie okenné parapety na juhovýchodnej, či juhozápadnej strane. Zabezpečte im nielen dostatok svetla ale aj teplo. Optimálna teplota miestnosti, v ktorej rastú, je 22-25° C. Počas sezóny, od apríla do októbra, môžete citrusové kríky premiestniť von- do záhrady alebo na terasu, na chránené a slnečné miesto v závetrí. Na priame slnko ich však zvykajte postupne, čiže najskôr ich vyneste do polotieňa a až neskôr na priame slnko. Napriek postupnému privykaniu je vhodné, aby boli aspoň počas obeda na definitívnom mieste zatienené.


V zime môžete citrusy uchovávať v svetlej a chladnej miestnosti, ale nie v takej, kde by teplota klesla pod nulu. Vo všeobecnosti platí, že čím je teplota na zimovisku vyššia (15 °C a viac), tým viac svetla žiadajú. Citrusy však môžete zimovať aj pri teplote 0-10° C, pričom by malo ísť o tmavšiu miestnosť. V takomto prostredí môžu zotrvať od novembra do februára, potom im treba postupne zvyšovať prísun svetla aj tepla.

 

budhovaruka clanok


Pestovanie


Citrusy v zime kupujte len v dňoch, kedy je teplejšie a nemrzne. Najlepšie napoludnie. Rastlinu si na prenos nechajte vždy dobre zabaliť do papiera a zbytočne s ňou doma nehýbte, ani ju nepremiestňujte. Keď má totiž vyvinuté kvetné puky, či nasadené plody, tieto by mohli rýchlo opadať. Dôležitý je pravidelnejší prísun vlahy, pričom medzi každou ďalšou zálievkou nechajte substrát dobre preschnúť.


Na zalievanie použite dažďovú alebo odstátu voda, ktorá nesmie byť príliš studená. Nepoužívajte práve napustenú vodu z vodovodu, môže byť príliš tvrdá. Použiť ju môžete  až potom, ako do krhličky s vodou ponoríte aspoň na 48 hodín plátenné vrecko s čistou rašelinou. Osvedčilo sa zavlažovať doobeda. Myslite aj na to, že najviac vlahy žiadajú citrusy na jar, kedy intenzívne rastú a potom v období kvitnutia. Keď dozrievajú plody, vlahy potrebujú menej. Vyššiu spotrebu vody majú tieto dreviny aj počas horúcich letných dní. Keď citrusové kríky zabudnete dlhšie zaliať, koreňový bal ponorte do vedra s vodou a nechajte ho nasiaknuť. Zalievanie zvrchu by totiž už nebolo príliš efektívne. Vyhnite sa aj dlhodobému zmáčaniu substrátu, môže tým spôsobíte hnilobu koreňov a uhynutie rastliny. Počas zimy zalievajte citrusy podľa potreby a skôr striedmo. Vo všeobecnosti tiež platí, že citrusy, ktoré rastú v plastových kvetináčoch netreba zalievať tak často ako tie, ktoré sú vysadené v hlinených črepníkoch.


Dôležité je aj pravidelné prihnojovanie. Použite len hnojivá, ktoré sú určené pre citrusy. Obsahujú nielen základné živiny ale aj dôležité a pre bezproblémový rast prospešné mikroprvky. Najčastejšie sú tieto hnojivá predávané v tekutej forme, v odporúčaných množstvách sa počas hlavnej sezóny (máj, august) potom pridávajú do zálievky. Využiť sa však dajú aj pevné hnojivá s postupným uvoľňovaním živín, ktoré sa jednoducho zapichnú do substrátu. Pravidelne hnojené rastliny bohato kvitnú, bývajú pekne olistené a prinášajú aj plody. Zároveň sú odolnejšie voči chorobám, škodcom až tak netrpia fyziologickými poruchami.

 

citrusy 2021 clanok

 

Presádzanie


Pri pestovaní týchto rastlín myslite aj na presádzanie. Pristúpte k tomu aspoň raz za tri roky, vždy koncom zimy a začiatkom jari. Indíciou, kedy to treba, je silno prerastený koreňový bal. Odporúčam presadiť v najbližšom vhodnom období aj nedávno kúpené rastliny pretože nie vždy bývajú vysadené vo vyhovujúcom substráte. Použite vzdušný substrát, ktorý je určený pre citrusy (obsahuje aj železo proti žltnutiu listov). Mal by byť mierne kyslý (pH 5,5-6,5), využiť sa dá aj substrát z kokosových vlákien. Pokiaľ ide o nové kvetináče, mali by byť len o niekoľko centimetrov väčšie. Vyhnite sa využitiu príliš veľkých kvetináčov.


Pokiaľ ide o ďalšiu starostlivosť, citrusy výborne reagujú na rez, pričom rezať je najlepšie na jar, po presadení. Minuloročné výhony sa zrezávajú zhruba o tretinu až polovicu, vždy nad pukom, ktorý smeruje von z koruny. Nevyhnutná je aj priebežná kontrola rastlín, v prípade spozorovania škodcov alebo chorôb treba čo najskôr zasiahnuť. Platí, že rastliny, o ktoré je dobre postarané a rastú na vhodne vybranom mieste, rastú bezproblémovo.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It