Kvety ľalií vydržia vo váze s vodou veľmi dlho svieže. Ak tieto kvety obľubujete, môžete sa z ich krásy tešiť v byte ešte oveľa dlhšie. Čo pre to urobiť?

 

laliekvetinac1

 


Stačí si v kvetinárstve alebo hobbymarkete zaobstarať v tomto období ľalie vysadené v črepníkoch. Väčšina z nás si ich pravdepodobne okamžite predstaví skôr vo svojom kvetinovom záhone alebo na balkóne, dočasne sa však môžu stať aj atraktívnou ozdobou interiéru. Oceníte ich napríklad vtedy, ak pripravujete slávnostný rodinný obed. Ľalie v kvetináči môžu byť aj milým a zároveň hodnotným kvetinovým darom k blížiacemu sa dňu Matiek. Zároveň si vďaka nim môžete vniesť do svojej blízkosti príjemne podmanivú kvetinovú sviežosť.


Ľalie pôsobia domácky, prívetivo, zaujmú krásne sfarbenými kvetmi a často aj prenikavou vôňou. Viac vnímanou súčasťou tých, ktoré sú vysadené v kvetináčoch sú aj často sviežo pôsobiace listy a husto olistené stonky. Spolu s kvetmi tvoria príjemný celok. Farebné spektrum kvetov je ohromné, siaha od bielej, po žltú, ružovú, oranžovú alebo červenú. Kvety môžu byť rôzne veľké, jedno aj viacfarebné.


Pôvod


Ľalia je väčšine z nás dobre známa rastlina. Prirodzene sa vyskytuje v Ázii – v Číne, Kórei, Japonsku, rastie dokonca na Kaukaze, Balkáne, v Alpách ale aj v Amerike. Vo voľnej prírode sa objavuje najčastejšie v lesnom prostredí alebo na lúkach. Rastliny, ktoré si kúpite vysadené v črepníkoch sú výsledkom intenzívneho šľachtenia, často ide o známe druhy a kultivary, ktoré sa vyznačujú odolnosťou a dlhším kvitnutím.


Pri kúpe


Ak sa chcete tešiť z týchto ľalií vo svojom byte dlhšie (2-3 týždne), dajte si pri výbere v predajni záležať a nevyberajte narýchlo. Puky nakupovanej ľalie by nemali byť úplne otvorené. Najlepšie ak sú už väčšie a vyfarbené. Rastliny s nevyfarbenými pukmi vám doma nemusia vykvitnúť. Úplne rozkvitnuté rastliny vám zasa nebudú robiť dlho radosť.


Rastliny by mali byť dobre zakorenené, pevné, vzpriamene rastúce, vitálne a bohato olistené. Vyhnite sa jedincom, ktoré majú zaschnuté, či poškodené puky alebo žlté listy. Skontrolujte aj substrát, nemal by byť preliaty a zapáchajúci. Nevyberajte si ľalie, ktoré majú viditeľné známky chorôb – napríklad plesní alebo stopy škodcov. A to najmä vtedy, ak sú ponúkané za akciovú cenu.


Pravidlá starostlivosti


Ľalie v črepníkoch ozdobia svetlé moderné alebo aj staršie interiérové priestory, napríklad jedálne, či vstupné priestory. Venujte im vždy reprezentatívnejšie a viac viditeľné miesto. Ideálne také, kde nebudú prekážať alebo obťažovať silnou vôňou kvetov.


Ľalie vydržia dlhšie kvitnúť v svetlej a chladnejšej miestnosti. Tam, kde je príliš teplo, suchší vzduch alebo je umiestnená miska s ovocím, rýchlo odkvitajú. Rastliny pravidelne zavlažujte a medzi každou ďalšou zálievkou nechajte substrát dobre preschnúť. Prihnojovanie nie je potrebné. Odkvitnuté kvety pravidelne odstraňujte, tiež žltnúce alebo suché listy. Sem tam doprajte ľaliám v črepníku čerstvý vzduch (dobre vyvetrajte miestnosť s nimi). Po odkvitnutí si ich s neporučeným koreňovým balom môžete opatrne presadiť do voľnej pôdy, najlepšie do slnečného kvetinového záhona. Ľalie vám tu budú kvitnúť, za predpokladu minimálnej starostlivosti, aj v nasledujúcich rokoch.

 


Pripravil: dk
Zdroj a foto: redakcia, Flower Council Holland

Pin It