Impozantné, farebné a všestranné. Aj také sú kvety ľalií. Vyniknú samostatne alebo spolu s inými rezanými kvetmi. Čo urobiť pre to, aby kytica ľalií vydržala čo najdlhšie?

 

lalie uvod

 

Výber je skutočne široký. Kvety ľalií môžu byť biele, ružové, ale aj nápadne červené, žlté fialové alebo oranžové, takisto viacfarebné. Rozmanité sú aj tvary kvetov, ktoré sú väčšie alebo menšie. Kvety niektorých ľalií pripomínajú trúbky, iné doširoka roztvorené misky. Mnohé prekrásne a prenikavo voňajú, tie sa nehodia do bytov alergikov. ďalšie vynikajú skôr ozdobnými okvetnými lístkami s bodkami, lúčmi alebo pruhmi.


V poslednej dobe sa kvety ľalií viac využívajú v modernej floristike, zaujímavé možnosti uplatnenia nachádzajú v svetlých moderných bytoch. Pôsobivé sú kvety ľalií v spojení s lesklým a čírym sklom alebo dizajnovými dúhovými materiálmi. Nádherné sú aj jednotlivé kvety v miskách s vodou a v rôznom laboratórnom skle.

 

lalie01

 

ODKIAĽ POCHÁDZAJÚ? 

Ľalie sa dnes s obľubou pestujú v záhradách a ich kvety dostať celoročne v kvetinárstvach. Nájsť pôvodné botanické druhy ľalií vo voľnej prírode nie je samozrejme jednoduché, ale je to možné aj v niektorých lokalitách na Slovensku. Rozšírené sú skôr v Kórei, Japonsku, dokonca v Indii. Našli by ste ich aj na Kaukaze, na Balkáne, v Alpách a Pyrenejach, takisto vo viacerých amerických lokalitách.
Sortiment ľalií je veľmi pestrý a zahŕňa napríklad v súčasnosti obľúbenejšie pôvodné botanické druhy, ázijské alebo americké hybridy. Mnohé ľalie upútajú aj množstvom pukov, čo značí, že sa postupne potešíte novo rozkvitnutými kvetmi a dokonca husto olistenou stonkou.


AKO NAKUPOVAŤ KVETY?


V kvetinárstvach uprednostnite jedince s mierne rozkvitnutými kvetmi alebo s už vyfarbenými pukmi. Tieto sa vám zakrátko pekne roztvoria. Dajte pozor aby kvetné puky neboli poškodené, zasušené, napadnuté plesňou alebo chorobami.

 

lalie02

 

PRE DLHŠIU SVIEŽOSŤ


Po prenesení domov kvety vybaľte a konce stoniek ľalií šikmo zrežte, vždy použite ostrý nôž. Zo spodnej časti stonky zároveň odstráňte všetky listy, nemali by byť ponorené vo vode. Kým ľalie umiestnite na vybrané miesta v interiéri, uskladňujte ich na chladnom mieste.


Pri manipulácii s kvetmi buďte opatrní, puky sa ľahko lámu a rozkvitnuté kvety zasa môžu na vašom oblečení zanechať peľové stopy. Tie jednoducho odstránite s využitím leukoplastu.
Pred vložením kvetov ľalií do váz pridajte do vody výživu pre rezané kvety. Kvety ľalií to pomôže udržať dlhšie svieže.

 

lalie03


Kyticu ľalií umiestnite na svetlé ale nie veľmi slnečné a i teplé miesto. Vyhnite sa prievanu alebo blízkosti misiek s dozrievajúcim ovocím. Nezabudnite, že kytica ľalií nepatrí do spální ani detských izieb.


Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It