Do interiérov táto rastlina vnáša hrejivosť, harmóniu a príjemnú farebnosť. Vybrať si môžete z ohromného množstva zaujímavých kultivarov.

 

chryzy prehlad

Chryzantémy pochádzajú z Číny a Japonska. Počas stáročí boli nesmierne obľúbené najmä v Číne. Do Európy sa dostali až v 18. storočí. Názov chryzantéma pochádza z gréckych slov chrys (zlato) a anthemon (kvet). Pôvodná farba chryzantém bola totiž sýta zlatožltá, zlatistá.


Hoci si dnes kvety chryzantém mnoho ľudí spája so smútkom a cintorínmi, patrí jej miesto aj v interiéroch. Vynikne hlavne samostatne, vo váze, aj v kombinácii s inými rezanými kvetmi alebo ako súčasť typicky jesenných aranžmánov. Rozžiari moderný aj tradičný interiér a patrí k rastlinám, ktorých kvety sú po odrezaní vo váze najtrvanlivejšie. Pri vhodnej starostlivosti môžu vydržať svieže až 3 týždne.

 

chryzy v

 

Časy kedy bola dostupné len žlté kvety chryzantém sú dávno preč. Dnes sa môžete stretnúť s rôznou farebnosťou kvetov ale aj ich rozmanitými tvarmi. Interiér ozdobia zlaté, bronzové alebo tmavooranžové odtiene, obľúbené sú v poslednej dobe aj odtiene zelenej. Jemnú a pokojnú atmosféru vykúzlia chryzantémy v odtieňoch bielej, jemne ružovej alebo purpurovej. 

Lupienky kvetov môžu byť klasické alebo netradičné, v tvare lyžičky, prípadne veľmi úzke. Na jednej stonke môže byť buď jeden väčší kvet alebo viacero menších. Pekné je ak skombinujete v jednej váze napríklad aj rôzne typy kvetov chryzantém.

chryzy vysk

 


Pre rezané chryzantémy vyberte vždy čistú vázu a naplňte ju vodou z vodovodu. Ideálne ak má táto izbovú teplotu. Do vody nezabudnite pridať výživu na rezané kvety. Vďaka tomu ešte môžete životnosť kvetov predĺžiť. Dajte pozor, aby vo vode neboli ponorené listy. Konce stoniek pred ponorením do vody odlomte, nestrihajte ich nožnicami. Vodu vo váze nezabudnite pravidelne vymieňať.

 

chryzy miska

 


Kyticu chryzantém neumiestňujte do príliš prekúrených miestností so suchším vzduchom. Lepia bude svetlá a chladnejšia miestnosť. Vyhnite sa miestam kde dopadajú priame slnečné lúče, blízkosti tepelných zdrojov a misiek s dozrievajúcim ovocím. To vylučuje plyn, ktorý podporuje rýchlejšie odkvitanie kvetov.


Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It