Vkusná kytica čerstvých kvetov je vždy príjemným doplnkom interiéru. Vybrať si dnes už môžete z veľkého množstva rezaných kvetov, avšak nie všetky z nich sa vyznačujú dlhšou trvácnosťou. Niektoré vydržia svieže niekoľko dní, iné naopak rýchlo vädnú.

 

rezane kvety velky

 

Tesne pred vložením kvetov do vázy je dôležité skrátiť ich stonky (stačí len konce) šikmým rezom. Použite vždy len ostrý nôž. Pri použití tupého noža rozstrapkáte pletivá a rastlina bude vodu prijímať horšie. Časti stoniek, ktoré budú ponorené vo vode bude potrebné aj odlistiť. Ak by ste listy na stonke ponechali, ponorené vo vode by začali zahnívať a výrazne by ovplyvnili kvalitu vody aj čerstvý vzhľad kytice. Rezné rany musia byť čo najdlhšie, hladké, ideálne je pri plných stonkách uskutočniť aj jeden hlboký priečny zárez. Tým otvoríte cievne zväzky a umožníte rastline lepšie prijímať vodu a živiny z nej. Tento malý trik pomôže napríklad predĺžiť sviežosť ruží.

 

Rezané kvety vkladajte vždy len do čistých a ideálne aj vydezinfikovaných váz. Najlepšie, ak to urobíte vždy po vyhodení zvädnutých kvetov a použiť na to môžete bežné domáce dezinfekčné prípravky. Ideálne sú vázy sklené. Voda vo váze by mala mať teplotu okolo 30°C, musí byť čistá, čerstvá a bez cudzích prímesí. Ak chcete predĺžiť životnosť rezaných kvetov, nezabudnite pridať výživu pre rezané kvety. V ponuke je viacero druhov, v práškovej aj tekutej forme. Vždy dodržte odporúčané dávkovanie, ktoré býva uvedené na obale prípravku.

 

Vodou nemusíte naplniť vázy až takmer po povrch. Stačí, ak budú vo vode ponorené len konce stoniek. Pri ružiach a gerberách sa však vyplatí naplniť vázy väčším množstvom vody. Vodu vo váze vymieňajte každý tretí deň a zároveň pridajte aj výživu pre rezané kvety. Nezabudnite tiež mierne skrátiť konce stoniek, opäť šikmým rezom. Vždy odstráňte najmä nahnité časti stoniek.

 

Vázu s rezanými kvetmi umiestnite na dobre viditeľné, svetlé, nie veľmi tmavé miesto. Vyhnite sa miestam, kde dopadajú priame slnečné lúče. Rovnako aj miestam v blízkosti tepelných zdrojov či misiek s ovocím. Uvoľňujúci sa etylén z ovocie totiž výrazne urýchľuje odkvitanie kvetov.

 

Vo všeobecnosti platí, že rezané kvety vydržia najdlhšie v chladnejšej miestnosti. Ideálne je ich preto aspoň na noc do takejto prenášať. V teplejšej miestnosti vydrží svieže antúrium, strelícia, alebo klinček. Kvety rýchlených jarných cibuľovín – tulipánov a narcisov je lepšie uchovávať celý čas v chladnej miestnosti, napríklad na chodbe alebo v predsieni. V teple a pri suchšom vzduchu rýchlo vädnú a odkvitajú. V kvetinárstvach vám rezané kvety môžu ošetriť aj prípravkov v spreji, ktorý zabraňuje predčasnému vädnutiu kvetín.dk

Pin It