Výber je široký a jednotlivé druhy vynikajú obdivuhodnou rozmanitosťou. Napriek tomu, že ide o rastliny, ktoré sú okrasné listami, v interiéroch pôsobia úchvatne.
Každý druh sa vyznačuje inými listami. Kým jeden má tmavozelené listy, ďalší svetlozelené alebo šedasté. Listy papraďorastov môžu byť nápadito vytvarované alebo celistvé, niekedy dokonca s kučeravými okrajmi alebo sú takmer ako páperie.
Papraďorasty sú v poslednej dobe viac vyhľadávanou a vysoko atraktívnou skupinou izbových rastlín. Vďaka ohromnej rozmanitosti rôznych druhov ponúkajú príležitosť vytvoriť si doma malú botanickú zbierku. Pozitívom týchto rastlín je skutočnosť, že dokážu vyčistiť ovzdušie od niektorých agresívnych chemických škodlivín. V bytoch zároveň navodzujú atmosféru tropickej džungle.
Pôvod
Paprade patria medzi najstaršie rastliny na svete. Zvyšky fosílií pochádzajú z obdobia pred 420 miliónmi rokov. Počas dlhého obdobia boli dokonca najrozšírenejšími rastlinami na zemskom povrchu. Znie to neuveriteľne, no existuje viac než 10 000 rôznych druhov papraďorastov. Tie rastú kdekoľvek, kde aspoň trochu prší. Prirodzene sa vo voľnej prírode nevyskytujú jedine v púštiach a lokalitách so stálou snehovou pokrývkou. Paprade, ktoré sa pestujú ako izbové rastliny, pochádzajú z tropických a subtropických oblastí sveta. Aj preto nie je príliš jednoduché pestovať ich v bežných slovenských bytoch. Úplne nemožné to ale nie je a aj preto majú mnoho priaznivcov.
Rozmnožujú sa oproti inej izbovej zeleni netradičnejšie - prostredníctvom výtrusov. Výtrusnice, ktoré ich obsahujú, nájdete na spodnej strane listov papradí. Akonáhle dozrejú, otvoria sa a roztrúsia výtrusy na vlhké miesta, kde paprade prirodzene vyrastú. V domácich podmienkach je to zložité docieliť a preto je jednoduchšie zadovážiť si už vypestované rastliny.
Sortiment
K trendovým papraďorastom pre použitie v interiéroch patrí parohovec (Platycerium), slezinnik (Asplenium), adiant (Adiantum), cyrtómia (Cyrtomium), krídelnica alebo pelea. Každý z týchto druhov má iné rastové charakteristiky a tie je vždy vhodné zohľadniť pri umiestňovaní týchto rastlín v interiéroch. Vo všeobecnosti platí, že druhy s väčšími, pevnejšími listami a robustnejším rastom sú menej náročné na pestovanie, naopak druhy s jemnejšími listami vyžadujú vyššiu pozornosť, najmä častejšie zavlažovanie a vyššiu vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch im veľmi škodí, je preto vhodnejšie pestovať ich v izbových miniskleníkoch a teráriách.
Na čo prihliadať pri kúpe?
V predaji nájdete rôzne druhy papraďorastov, často sú aj rôzne veľké. Odporúčame vyberať len jedince, ktoré majú optimálny pomer medzi nadzemnou časťou a črepníkom. Ak má rastlina väčší črepník ale len málo listov, nemusí byť jej kúpa ideálnym riešením. Vyhnite sa aj nákupu papradí, ktoré sú vysadené v menších črepníkoch. Substrát v nich rýchlo vysychá a často kým stihnete rastlinu presadiť alebo umiestniť uschne. Substrát v črepníkoch kupovaných rastlín by mal byť mierne vlhký, nesmie azpáchať, listy nesmú byť zaschnuté, opadávajúce, poškodené alebo so známkami chorôb a škodcov. Vyberajte si vždy vitálne a bohato olistené jedince, ktorých listy sú sýto zelené.
Nekupujte papraďorasty počas veľmi slnečných a teplejších dní a ani v období, kedy sú avizované nízke teploty. Ideálne si dni, kedy je pod mrakom a vonkajšia teplota sa pohybuje v rozmedzí 12-15 °C. Aj na krátky prenos z predajne do bytu totiž v prípade nevhodných podmienok rastliny citlivo reagujú.
Pestovateľské zásady
Paprade obľubujú v bytoch svetlé miesta, avšak nie také, kde dopadajú priame slnečné lúče. Osvedčili sa miesta orientované na sever alebo východ. Vadí im prievan ale aj chlad počas zimných mesiacov. Výborne prosperujú na miestach s vyššou vlhkosťou vzduchu, môže to byť kuchyňa alebo kúpeľňa.
V prípade, že máte v byte suchší vzduch, postavte črepník s rastlinou do širšej misky, ktorá je naplnená keramzitom a vodou. V okolí rastliny sa zakrátko vytvorí priaznivá mikroklíma. Pomôže aj umiestnenie v blízkosti izbovej fontánky. Nezabudnite na pravidelné rosenie listov, občas môžete rastliny aj jemne osprchovať. Potrebné je neustále myslieť aj na zavlažovanie. Substrát v črepníkoch by nikdy nemal na dlhšiu dobu vyschnúť. Nesmie byť ale ani príliš premáčaný pretože by dochádzalo k hnilobe koreňov. Na zálievku použite mäkkú, ideálne dažďovú alebo odstátu vodu. Papraďorasty môžete úspešne pestovať aj hydroponickým spôsobom, čo je optimálna voľba pre byty so suchším vzduchom.
Tvorba nových listov je závislá aj od pravidelného prísunu živín. Paprade sa preto osvedčilo prihnojovať hnojivom na izbové rastliny (slabšou koncetráciou), ktoré sú okrasné listom a to aspoň raz za 3 týždne, od jari do konca leta. Priebežne tiež odstraňujte všetky suché a poškodené listy pretože by znižovali celkovú estetickú hodnotu rastliny. Nezabudnite rastlinám vybrať vkusné obalové črepníky a pekne ich v byte naaranžovať na viditeľné miesta.
Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland