Keď ide o premenu záhrad, balkónov a terás na raj plný kvetov, muškáty sú u mnohých z nás preverenou voľbou. Hodia sa pre slnečné alebo aj polotienisté miesta.

 

muskatoveleto

 

Tieto juhoafrické rastliny si vás získajú množstvom nádherných kvetov, pestovateľskou nenáročnosťou a dostupnosťou. Kvety vynikajú širokou škálou rôznych farieb, tvarov a rastliny sa vyznačujú všestrannosťou využitia. Či už obľubujete klasický, romantický, vintage alebo moderný štýl, vďaka svojej univerzálnosti sú muškáty vhodné do akéhokoľvek prostredia. Vybrať si môžete druhy s kríkovitým alebo previsnutým rastom.


Záhrada ako miesto na relax


Záhrada je ideálnym miestom na únik z hektického tempa a každodennej rutiny. Uprostred upokojujúcej zelene a pestrofarebných kvetov sa výborne relaxuje. Skvele do toho zapadnú aj muškáty, ktoré dotvoria domácku atmosféru. Vďaka svojim žiarivým farbám a kráse navyše okamžite upútajú pozornosť a lahodia oku.


Pri výbere miesta pre muškáty by ste mali mať na pamäti, že potrebujú k životu dostatok slnka. Na to, aby sa im darilo počas celej sezóny, je vhodné umiestniť ich na slnečné miesto alebo do polotieňa, kde však nebudú až tak bohato kvitnúť.

 

muskatyy uvod

 

Romantický vintage štýl


Máme pre vás tip, využite pri výsadbe muškátov starú nákupnú tašku. Vdýchnete jej nový život tým, že poslúži ako dizajnový kvetináč. Jemná ružová farba kvetov vytvorí príjemný harmonický kontrast s dominantným zeleným odtieňom. Využiť môžete aj staré plechovky, ktorým urobíte na dne otvory na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Ich opätovné použitie šetrí nielen peniaze, ale je šetrné aj k životnému prostrediu. Navyše je v súlade s aktuálnym trendom recyklácie.

 

muskatyy retro

 

„Green living“ štýl


Zelené a kvitnúce rastliny menia vonkajšie plochy na príjemné miesta, ktoré nabádajú na chvíľu sa zastaviť a poddať sa snívaniu. Muškát je ideálna rastlina aj pre štýl „Green Living“, pretože jeho nápadné kvety a ich žiarivé farby vyvolávajú pocit pravého letného relaxu. Vďaka muškátom si relax budete môcť oveľa viac užívať ako doteraz, pretože tieto rastliny sú nielen vytrvalé ale aj nenáročné na starostlivosť.

 

muskatyy clanok


Kvitnúca letná radosť


S pestrofarebným exteriérovým nábytkom a vhodnými rastlinami sa aj mestský balkón v lete zmení na originálnu wellness oázu, kde môžete oddychovať, zabávať sa, alebo pracovať a užívať si každodenné radosti. Vytrvalo kvitnúce muškáty, rastliny paradajok, olivovníky a citrusy spolu vytvárajú veľmi originálnu atmosféru.

 

muskatyy4


Umiestnenie a starostlivosť


Bohato kvitnúce muškáty sú neoddeliteľnou súčasťou letnej pohody nielen na vidieku, ale aj v mestách. Nepotrebujú veľa k tomu, aby sa im darilo a krásne kvitli až do jesene. Okrem slnečného miesta im doprajte pravidelnú zálievku (substrát medzi každou ďalšou nechajte dobre preschnúť). Prebytočná zálievková vody by mala vždy odtiecť, inak môže dôjsť k zahnívaniu koreňov. Zalievajte ráno a priamo ku koreňom, nie na listy alebo kvety. V príliš teplých letných dňoch môžete zalievať aj dvakrát denne, ráno a večer. Pamätajte aj na dostatočný prísun živín, rastliny prihnojujte počas sezóny raz týždenne hnojivom, ktoré je určené pre kvitnúce balkónové rastliny. Základom bohatého kvitnutia je aj výber vhodnej vegetačnej nádoby.


Muškáty sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú veľa času na starostlivosť o rastliny, alebo majú balkóny orientované na južnú stranu bytu, kde iné rastliny trpia. Von ich však môžete umiestniť až potom, čo nastanú noci bez mrazov a denná teplota sa zvýši na dvojciferné číslo. V našich podmienkach je to najčastejšie v máji.

 

starostlivostmuskaty


Keďže muškáty pochádzajú z juhu Afriky, dariť sa im bude na teplom mieste plnom slnečných lúčov. Ani priame poludňajšie slnko v letných mesiacoch nie je pre tieto rastliny problém. Čím viac slnečné a prehriate miesto im poskytnete, tým viac kvetov vám prinesú. Veľkokveté muškáty lepšie rastú na miestach, ktoré sú chránené pred dažďom, tým ostatným druhom však dážď neprekáža.


Nezabudnite, že ide o rastliny, ktoré sa rýchlo rozrastajú a potrebujú okolo seba dostatok miesta. Ak sú vysadené príliš blízko iných rastlín alebo ak je pestovateľská nádoba na rastliny príliš malá, nedosiahnu svoj plný potenciál a neprinesú veľa kvetov. Optimálne by mal mať kvetináč minimálnu hĺbku 18 centimetrov a rastliny by mali byť od seba vzdialené najmenej 20 centimetrov.


Pokiaľ ide o ďalšiu starostlivosť, pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, podporíte tvorbu ďalších. Odstraňujte tiež žltnúce alebo suché listy, ktoré pôsobia neesteticky. Na tieto úkony nebudete potrebovať dokonca ani nožnice.

 

 

Zdroj a foto: Pelargonium for Europe

 

Pin It