Medzi najatraktívnejšie čemerice patria napríklad aj krížence pochádzajúce z kríženia čemerice čiernej a čemeríc, ktoré pochádzajú z oblasti Stredomoria.

 

cemerica uvod


Konkrétne ide o čemericu korzickú (Helleborus argutifolius) a čemericu smradľavú (Helleborus lividus). Výsledkom sú otužilejšie, robustnejšie, moderné čemerice, ktoré nádherne kvitnú a predávajú sa aj pod označením Helleborus Gold Collection®. Hoci sú o niečo drahšie, ich kúpa je určite dobrým rozhodnutím.


Helleborus Gold Collection® je celosvetovo zavedená ochranná známka, identifikuje odrodové rastliny najvyššej kvality šľachtenia. Jej získanie je podložené prísnymi testovacími kritériami počas niekoľkých rokov. Kultivary v zbierke Helleborus Gold Collection® podliehajú zákonu o ochrane odrôd rastlín.


Prednosťou týchto rýchlo rastúcich čemeríc je odolnosť voči chladu a mrazu, zároveň obľuba slnečných a teplejších miest čo vyplýva čiastočne z ich pôvodu. Ide o pestovateľsky nenáročné druhy, ktoré zvládne aj pestovateľ začiatočník. Na záhonoch, ale aj pri pestovaní v nádobách žiadajú tieto trvalky dostatok miesta a vždy priestrannejšie črepníky.


Prednosťou tejto skupiny čemeríc je kvitnutie približne od novembra, pričom kvety sú v závislosti od kultivaru biele, zelenkasté, jemne škoricové alebo dokonca staroružové. Čemerice zo série Ice N 'Roses® dokonca spestria balkóny, terasy alebo aj záhrady pôvabnými fialovými a ružovými kvetmi a to až do apríla. Zaujímavé sú aj mimo obdobia kvitnutia, kedy ich dekorujú po zvyšok roka nádherné dlaňovité a kožovité listy. Všetky tieto čemerice oslovia okrem veľkého množstva kvetov aj kompaktnosť rastu, čo zvyšuje ich príťažlivosť.

 

cemerica01


Farebné predjarné obdobie


Vždyzelené veľkokveté čemerice zo série Ice N 'Roses® (Helleborus x glandorfensis) vďačia za svoje sýte farby kvetov a robustnejší charakter kríženiu medzi dvoma druhmi, čemerice – kvitnúcej na začiatku zimy - Helleborus x ericsmithii a tej, ktorá kvitne na jar (Helleborus x hybridus). Výsledkom sú mimoriadne odolné, reprezentatívne pôsobiace rastliny, vyznačujúce sa napríklad aj výbornou odolnosťou voči hubovým chorobám, ktoré sú pre tieto rastliny hrozbou.


Darí sa im na slnečných miestach a kvitnú prekvapivo dlho, ich kvety sú zaujímavé dokonca aj po odkvitnutí. Niektoré začínajú kvitnúť dokonca už v novembri (napríklad Ice N 'Roses® Early Rose). Aj tieto čemerice budú prosperovať na slnečných miestach, vždy lepšie vo väčších črepníkoch. Ich pestovanie aj udržiavanie v perfektnom stave je pritom veľmi jednoduché.


Táto skupina čemeríc zahŕňa aj niekoľko neobvyklých kultivarov, ktorých kvety môžete obdivovať od novembra do jarných mesiacov. K najzaujímavejším zástupcom patria okrem Ice N 'Roses® Early Rose aj Ice N' Roses® Early Red. Od októbra, novembra až do samotnej jari tieto dva kultivary opakovane vytvárajú nové kvety.

 

HGC® Ice N 'Roses® Red


V období pochmúrnejších dní vyniká veľkými tmavočervenými kvetmi, ktoré sú doširoka roztvorené alebo mierne zvesené. Kvetné puky tohto asi 40 cm vysokého kultivaru sa otvárajú od decembra až do jari, a to prekvapivo nepretržite. Kvety si zachovávajú tmavočervený odtieň aj keď odkvitnú a na jar môžu dekorovať záhradu alebo vegetačné nádoby spoločne s narcismi, hyacintami, tulipánmi a inými, typicky jarnými rastlinami.


HGC® Ice N 'Roses® Rose


Nádherne ružové kvety tejto čemerice žiaria už z diaľky. Nové puky sa na robustných stonkách rastliny otvárajú postupne a spolu s tmavšími, ružovo sfarbenými starými kvetmi spúšťajú príťažlivú hru farieb. Táto čemerica kvitne až do jari, je obzvlášť robustná a dobre rastie na akomkoľvek mieste.

 

cemerica02


Tipy pre výsadbu a starostlivosť


Čemerice vysádzajte do záhrady alebo do nádob od septembra do novembra, prípadne v predjarnom období a na jar, kedy tieto rastliny dostať aj kúpiť. Vyhnite sa výsadbe v letných mesiacoch, kedy sa čemerice horšie zakoreňujú. Spomínané druhy a kultivary týchto trvaliek sú nenáročné, obľubujú slnečné miesta, najlepšie dobre viditeľné. Nezabudnite, že ak ich máte vysadené v črepníkoch, v lete im bude lepšie na mierne tienistom mieste.
Rastlinám doprajte bežný záhradnícky substrát, mierne zásaditý, s nižším alebo takmer žiadnym obsahom rašeliny. Netreba pripravovať žiadne špeciálne zmesi.


Vzhľadom na to, že tieto rastliny majú rozsiahly koreňový systém, mali by ste sa uistiť, že ich vždy vysádzate do väčšej ale aj hlbšej nádoby, ktorá by zároveň mala dobre odolávať mrazom. Vysádzajte len jedince s kompaktným koreňovým balom a zdravým koreňovým systémom (bez známok hniloby).


Pri pestovaní tejto rastliny dajte pozor na premokrenie, čemerice naň citlivo reagujú. Radšej zalievajte menej, substrát nechajte dobre preschnúť a až potom opäť zalejte. Každá vegetačná nádoba, v ktorej sa rozhodnete túto rastlinu pestovať by mala mať na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody (v zime ho občas skontrolujte, či nie je zamrznutý). Na dno pestovateľskej nádoby odporúčam dať ešte aj drenážnu vrstvu z keramzitu.


Čemerice, ktoré pestujete v črepníkoch je potrebné zalievať aj v zime a to v dňoch, kedy je slnečno a nemrzne. Opäť ale treba dať pozor na preliatie.


Ak sa rozhodnete rastlinu z črepníka presadiť do záhrady, urobte tak na jar, po odkvitnutí. Pred výsadbou odstráňte odkvitnuté kvety, staré a poškodené listy.


Pokiaľ ide o ďalšiu starostlivosť, dôležité je odstrániť zvyšky odkvitnutých kvetov, kým sa vytvoria semená pretože to rastlinu zbytočne vysiľuje. Ak by ste sa aj chceli pokúsiť zo semien vypestovať nové rastliny, pravdepodobne by ste z nich už tak pekne kvitnúce rastliny nezískali. Veľmi dôležité je aj odstránenie starých listov odrezaním, ideálne v jarných alebo letných mesiacoch. Rastlina po tomto úkone bude pôsobiť vitálnejšia a viac sviežejšia.


Prihnojovanie


Počas prvého roka pestovania nemusíte čemerice v črepníkoch hnojiť vôbec. Staršie rastliny môžete kvalitným viaczložkovým hnojivom prihnojiť v čase kvitnutia, napríklad v období od februára do apríla. Druhé hnojenie si naplánujte na leto, kedy rastliny zakladajú nové kvety.


Hoci v ponuke sú dnes už rôzne tipy hnojív, predsa len sa pri pestovaní tejto skupiny rastlín osvedčili najviac organické hnojivá, ako rohovina a kvalitný kompost. Vyplatí sa tiež rastlinám pridať vápnik, napríklad v podobe rozdrvených vaječných škrupín. Prospešné je tiež zakrytie pôdy v črepníkoch napadaným lístím, na čo je vhodné myslieť počas jesenných dní.


Nezabudnite, že tieto rastliny sú citlivé na poškodenie koreňov k čomu môžete nechtiac prispieť pri kyprení pôdy. Túto činnosť preto pri pestovaní týchto atraktívnych a bohato kvitnúcich trvaliek vynechajte. Dôležité je tiež vedieť, že ide o jedovaté rastliny, ktoré nie je vhodné umiestniť do blízkosti malých detí.

 

Pripravil: Daniel Košťál


Článok bol pripravený v spolupráci s nemeckou šľachtiteľskou firmou Heuger, ktorá sa špecializuje na pestovanie čemeríc a ich šľachtenie od polovice minulého storočia.


Foto: Heuger

Pin It