Pestrofarebnosť jesenných záhrad a terás pomaly likviduje daždivé chladné novembrové počasie. Ak si svoje zelené zákutia chcete aj teraz zatraktívniť, máme pre vás tip.

 

leucothoeRP

 

Chýbajúcu farebnosť, správnu dynamiku a atraktivitu dodá vašej záhrade aj v tomto období niekoľko zaujímavých rastlín. Stačí sa v záhradníctvách poobzerať po cezmíne, skimii alebo vyhľadať leucothoe.

Zaujmú či už atraktívnymi kvetnými pukmi (skimia), plodmi (cezmína, skimia) alebo nádherne farebnými listami v širokom spektre (leucothoe). Ide o odolné dreviny, ktoré budú pohľadné aj napriek sychravejším a chladnejším dňom či nociam. Zároveň môžu byť základom pripravovanej adventnej výzdoby.

 

Malé predstavenie


Cezmína zaujme vždyzelenými kožovitými listami a nápadnými červenými plodmi. Ide o dekoratívny a pestovateľsky nenáročný ker, ktorý leskom svojich listov oživí každú, aj menšiu záhradu v období, kedy sa skracujú dni. Najkrajšie plody ponúka opadavá cezmína praslenitá ( Ilex verticillata). Dlhé konáre plné červených bobúľ vyzerajú najlepšie v období, kedy opadávajú okolitým drevinám listy.

 

Vysoko atraktívne a u nás viac pestované, sú aj vždyzelené druhy, napríklad cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium), ktorá ponúka množstvo pekných kultivarov. Medzidruhový kríženec - Ilex x meserveae je obľúbenejší hlavne v posledných rokoch, ide o odolnejší a vysoko dekoratívny druh. Cezmínu môžete pestovať vo voľnej pôde a tiež v dostatočne priestranných vegetačných nádobách. Na ich výbere si dajte záležať, prihliadajte na celkový štýl a farebnosť prostredia kam ich umiestnite. Neodporúčame vyberať pre tieto dreviny črepníky výraznejších farieb. Dôležité je, aby vaša pozornosť bola sústredená na vysadené rastliny.

 

red plantsRP

 

Skimmia upúta kožovitými, príjemne aromatickými listami, zároveň buď farebnými kvetnými pukmi, červenými alebo aj bielymi plodmi. Vďaka skimii bude vaša záhrada farebnejšia až do konca roka. Má množstvo veľmi pekných kultivarov, jej pestovanie je jednoduché a prednosťou  je to, že nezaberie príliš veľa miesta. Z tohto dôvodu je ideálnou voľbou aj pre menšie záhrady, dvory alebo átriá. Pestovať ju môžete vo väčších dekoratívnych črepníkoch alebo aj priamo vo voľnej pôde. V tomto období zvoľte výsadbu do črepníka.

 

Leucothoe je chameleón medzi okrasnými kríkmi. Na jeseň mení farbu svojich listov zo zelenej na žltú, ružovú, červenú až po fialovú. Svoje prekrásne listy si ponecháva počas celej zimy. V našich končinách ide o stále menej známu drevinu, pritom veľmi pôsobivú už na pohľad. V ponuke sú viaceré atraktívne kultivary Zeblid, Scarletta, Red Lips alebo Little Flames, Carinella, Royal Ruby a ďalšie.

 

Vybrať si dokonca môžete jedince s kučeravými červenohnedými listami, konkrétne kultivary Curly Red alebo Twisting Red. Leucothoe je z vymenovaných rastlín najviac chúlostivejšie, ale rozhodne by to nemal byť dôvod prečo tú rastlinu nevyskúšať. Odporúčame najmä jej pestovanie v črepníkoch, v nich môže skrášliť rôzne záhradné zákutia. V rámci jedného väčšieho črepníka si napríklad môžete vysadiť aj niekoľko rôznych kultivarov tejto nízkej dreviny.

 

kymadvent

 

Na čo sa zamerať pri nákupe?


Vždy skontrolujte pomer medzi veľkosťou črepníka, výškou a hustotou rastlín. Rastliny predávané v menších črepníkoch môžu byť buď preliate – tieto rastliny nekupujte alebo s preschnutým koreňovým balom a čiastočne aj nadzemnou časťou. Také jedince budú mať pravdepodobne kratšiu životnosť.

 

Pri cezmíne je dôležité uprednostniť bohato rozkonárené kríky s množstvom plodov. Leuocothoe by zasa malo mať zdravo pôsobiace a pekne vyfarbené listy vo väčšom množstve. Vyhnite sa jedincom s hnedými alebo mechanicky poškodenými listami a polámanými výhonkami. Nakupované rastliny by mali byť samozrejme bez známok chorôb a škodcov.

 

ilexRP

 

Starostlivosť


Pestovanie všetkých troch drevín je pomerne jednoduché. Starostlivosť zvládnete aj vtedy, ak nemáte s rastlinami bohaté skúsenosti. Výhodou je, že ide o rastliny, ktoré nie sú napadávané chorobami alebo škodcami. Ak sa o ne vhodne postaráte budú súčasťou vášho exteriéru zopár rokov. Môžete ich však využiť aj len na sezónnu dekoráciu.


Cezmína najlepšie porastie na priamom slnku alebo aj na polotienistom mieste. Tejto drevine sa ale vyhnite ak máte menšie deti. Jej listy totiž pichajú. Leucothoe prosperuje na polotienistom mieste, kde sa na pár hodín počas dňa dostanú aj slnečnú lúče. Skimie viac plodia ak rastú na polotienistom a tienistom mieste, na priamom slnku sú ich listy sfarbené do žlta.

 

skimiaRP

 


Všetky tri dreviny ocenia, ak im na terase alebo dvore nájdete stabilné, chránenejšie miesto, ktoré nebudete často meniť. Pôda by mala byť kyprá, priepustná a mierne kyslá. Pri výsadbe do nádob použite substrát určený na pestovanie drevín, nie bežnú záhradnú zeminu. Pokiaľ ide o vlahu, najviac náročné na zalievanie je Leucothoe, naopak s menším množstvom vody sa uspokojí skimia a cezmína.


Nezabudnite, že čerstvo vysadené dreviny treba zaliať aj počas zimy, ale len v dňoch, kedy bude slnečno a nebude mrznúť. Pri prudkom poklese teploty je vhodné dreviny zakryť bielou netkanou textíliou.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It