Hortenzie patria obľúbeným záhradným rastlinám. Pestovať môžete, dokonca v črepníkoch, viaceré pekné druhy a atraktívne nové kultivary.

 

hortenzie terasa

 

Črepníky s rozkvitnutými hortenziami ozdobia záhradné zákutia, dvory, átriá, terasy a väčšie balkóny. Prednosťou tohto spôsobu pestovania hortenzií je, že v črepníku týmto rastlinám vytvoríte optimálne pôdne podmienky, zatiaľ čo na záhonoch to nie je vždy možné. Pri primeranej starostlivosti vás aj tieto hortenzie prekvapia veľkými súkvetiami a sviežou zeleňou listov. Jednotlivé kvety v súkvetiach môžu byť jednoduché, poloplné alebo plné.


Hortenzie pestované v črepníkoch sú väčšinou vzrastovo nižšie, ak sú však vysadené vo väčších črepníkoch narastú do takmer rovnakých rozmerov ako na záhonoch.

 

hortenzie22019

 

Aké druhy zvoliť?


Vysadiť si hortenzie s kompaktným koreňovým balom môžete aj počas kvitnutia. Vyberte si osvedčenú hortenziu kalinolistú (Hydrangea macrophylla) a jej niektorý pekný kultivar. Táto hortenzia bude aj v nádobe vysoká asi meter.
Okrem tohto druhu môže vyskúšať takto pestovať aj aktuálne populárnejšiu hortenziu stromčekovitú (Hydrangea arborescens) alebo hortenziu metlinatú (Hydrangea paniculata).


Nezabudnite, že vegetačná nádoba by nemala byť príliš malá, v takej substrát rýchlo presychá a prehrieva sa, čo hortenziám prekáža. Farbu črepníka môžete zladiť s farbou hortenziových súkvetí alebo aj fasády domu. Črepníky by samozrejme mali byť štýlovo aj materiálovo vhodné do prostredia, kde budú umiestnené.


Na dno každej nádoby treba dať aj drenážnu vrstvu, ideálny je keramzit. Substrát, ktorý použijete, by mal byť určený na pestovanie kyslomilných rastlín, bežný záhradnícky substrát nie je možné použiť.

 

hortenzie32019


Umiestnenie a pestovanie


Nádoby s hortenziami umiestnite na polotienisté alebo tienisté, chránené, vždy dobre viditeľné miesto. Počas vegetačného obdobia je dôležitý pravidelný prísun odstátej a mäkkej vody. Hortenzie zalievajte priamo ku koreňom, nie na listy ani kvety. Ideálne v ranných hodinách. Substrát v črepníku s rastlinou by nemal nikdy úplne vyschnúť.


Zabudnúť by ste ani pri pestovaní týchto rastlín nemali na prihnojovanie. Vyberte si len z ponuky hnojív, ktoré sú určené pre kyslomilné rastliny. Prihnojovanie realizujte priebežne počas sezóny, ukončite ho v auguste. Pokiaľ ide o rez, dôležité je odstraňovanie suchých súkvetí, starších, príliš tenkých a poškodených výhonkov, vždy skoro na jar. Ponechané najsilnejšie výhonky stačí len mierne skrátiť.

 

hortenzie42019

 

Menia farbu kvetov


Hortenzia kalinolistá ponúka súkvetia ružovej bielej alebo fialovej a bordovej farby. Trendové sú viacfarebné súkvetia s poloplnými alebo plnými kvetmi. Farebné odtiene kvetov sa počas kvitnutia môžu meniť, farebnosť závisí aj od pH substrátu. Ideálne pH substrátu pre pestovanie hortenzií je 5,5-6,0, ak chcete docieliť modré vyfarbenie kvetov, potrebné bude docieliť kyslejší substrát a to pH 3,5-4,0. Pomôžu vám špeciálne hnojivá, vďaka nim napríklad ružové kvety hortenzií zmodrejú. Pôvodnú farbu si zachovávajú len bielo kvitnúce kultivary.


Pokiaľ ide o ďalšie dôležité zásahy, po asi 3-4 rokoch, skoro na jar, odporúčam príliš rozrastené hortenzie presadiť do nového substrátu a o niečo väčšieho črepníka. Dôležité je pri presádzaní pracovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu pukov.

 

hortenzie52019


Prezimovanie


Hortenzie, ak sú dobre zakorenené, dobre odolávajú mrazom. Môžu preto zostať aj s črepníkmi vonku. Pred zimou im opadávajú listy, predtým sa ešte stihnú pekne vyfarbiť. Črepníky pre tieto rastliny by mali byť mrazuvzdorné, pred zimou ich odporúčam obaliť ešte bublinkovou fóliou alebo jutovinou. Ideálne na prezimovanie týchto rastlín sú chránené miesta pri múroch budov alebo nevykurované zimné záhrady, verandy a garáže. Počas zimy priebežne rastliny, ktoré sú umiestnené v nevykurovaných vnútorných priestoroch treba občas zavlažiť.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It