Kožovité listy tejto dreviny, známejšie aj ako bobkové listy, mnohí využívame v kuchyni. Za pozornosť však stojí aj samotná rastlina. Je ideálna na skrášlenie terasy.

 

vavrinuvod

 

V minulých rokoch bolo hitom pestovať na terasách olivovníky. Aktuálne sa k nim pridáva ďalšia impozantná drevina z oblasti Stredozemného mora – vavrín (Laurus nobilis). Vďaka tmavozeleným listom a kompaktnému rastu môže byť výbornou voľbou aj pre menšie a moderne zariadené terasy.

S vavrínom ste sa už určite stretli pri dovolenkových cestách. Ide o vždyzelenú drevinu s jemne zvlnenými a pevnejšími listami, ktorá aj kvitne a to drobnejšími bielymi kvetmi. Z nich sa v lete vytvoria dekoratívne bobule, ktoré sa sfarbujú do čierna. Krása tohto kra však spočíva hlavne v bohatom olistení, ktoré skvele dopĺňa ostatné rastliny umiestnené na terase.


TVAROVANÉ FORMY


Vavrín výborne znáša tvarovanie a preto ho v lepších záhradníctvách dostať v rôznych podobách. Možnosti sú v tomto smere obrovské. Pôsobivé sú vavríny na kmienkoch s vypestovanými korunkami, v tvare pyramídy, valca, kužeľa, gule alebo živého plota. Vavríny môžu mať aj netradične pokrútený kmeň alebo ich listy bývajú v závislosti od kultivaru rôzne veľké. Na väčšie terasy si môžete umiestniť aj viac jedincov, pričom každý z nich môže mať iný tvar. Ak chcete navodiť pocit harmónie, vyberte si naopak dve či tri rovnaké rastliny.


Okrem toho, že táto príjemne aromatická drevina krášli a prináša na terasy bujnú zeleň, jej listy sa dajú po usušení využívať pri varení.


KER S HISTÓRIOU


Vavríny prirodzene rastú v Malej Ázii a vo východnej časti Stredozemného mora. Do Európy sa dostali vďaka Rimanom, ktorí neskôr dekorovali hlavy úspešných práve vencami z vavrínových listov.


Vo voľnej prírode má vavrín podobu vyššieho kra alebo menšieho stromu. Dorásť môže až do výšky 10 m, v našich podmienkach to ale nie je možné. Vonku ho môžete pestovať len počas leta, pred príchodom zimy treba rastlinu preniesť aj s črepníkom na zimovisko – na svetlé a chladnejšie miesto na verande alebo v zimnej záhrade. Aj z tohto dôvodu je praktické sadiť vavríny do nádob, ktoré sa dajú jednoducho prenášať.


ČO ZOHĽADNIŤ PRI KÚPE?


Vavríny patria k pomaly rastúcim a dlhovekým drevinám. Ideálne je si preto zaobstarať väčšiu a viac olistenú rastlinu, ktorá nebude zrejme lacná ale má vyššiu estetickú hodnotu.


Pri kúpe buďte obozretní. Dôležité je aby substrát v črepníku nebol preliaty a drevina bola dobre zakorenená. Vavrín veľakrát dostane kúpiť v menších črepníkoch v supermarketoch, treba však počítať s tým, že počas sezóny nedosiahne malá rastlinka nikdy želanú podobu. Trvá veľa rokov, kým dosiahne napríklad tvar malej pyramídy.


Pri kúpe si tiež prezrite listy. Nemali by ste na nich nájsť známky chorôb ani škodcov. Na rastline sa často usídľujú napríklad puklice.


PESTOVANIE


Pestovateľsky nenáročným vavrínom sa výborne darí na slnečnom a teplejšom mieste – ideálna je južnejšia strana. Ak máte tienistú terasu, pravdepodobne sa im nebude dariť najlepšie. V letných mesiacoch rastlinu pravidelne zavlažujte, raz mesačne pridajte do zálievkovej vody aj hnojivo na bylinky. Prihnojovanie ukončite v auguste. Nezabudnite, že pred každou ďalšou zálievkou musí substrát dobre preschnúť. Vavrín neznáša preliatie substrátu, prejaví sa to žltými listami. Ak má naopak drevina málo vlahy, hnedú jej špičky listov.


S tvarovanín vavrínových kríkov začnite skoro na jar a podľa potreby dokončite v júni. Nestrihajte listy ale celé vetvičky a to tak, aby ste získali želanú podobu. Použite vždy kvalitné a ostré nožnice, aby sa rany po reze rýchlo zacelili. Listy, ktoré vám zostanú po reze môžete usušiť a neskôr použiť v kuchyni. Rovnako ich môžete využiť aj ako dekoráciu.


Veľmi dôležité je včasné zazimovanie. Akonáhle klesne na jeseň vonkajšia teplota na nulu, treba rastlinu preložiť na svetlé a chladnejšie miesto, vždy také, kde nebude mrznúť. Tu pri minimálnej zálievke prečká až do jarných mesiacov. Von môžete rastlinu opäť vyložiť v máji.


Raz za 3-5 rokov vavrín presaďte, ideálne je použiť zmes humusu, trochu rašeliny a piesku. V záhradníctvach dostanete aj substrát pre stredomorské rastliny, použiť môžete aj ten. Vavríny viac ako v plastových črepníkoch vyniknú v terakotových, ideálne objemnejších, ktoré len tak ľahko neprevrhne vietor.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It