Čemerica je nádherná záhradná trvalka, ktorá kvitne už na začiatku zimy. Svoje kvety vystavuje na obdiv v období, kedy má väčšina rastlín obdobie vegetačného pokoja.

 

cemericeuvodna

Čemerica čierna (Helleborus niger), v niektorých lokalitách známa aj ako vianočná alebo snežná ruža, upúta veľkými čisto bielymi kvetmi s nápadnou korunou žltých tyčiniek v strede. Rastlina kvitne aj napriek tomu, že je všade okolo nej sneh a ľad. Nevadí jej mráz ani vietor. Počas mrazivejších dní síce listy a kvety mierne zvädnú, po oteplení sa však opäť vzpriamia.

 

BIELA ALEBO RUŽOVÁ

 

Čemerica čierna sa najčastejšie predáva na začiatku kvitnutia v záhradníctvach, kvetinárstvach a hobbymarketoch v decembri. Táto často do široka rozrastená vždyzelená trvalka je síce obľúbená najmä kvôli krehko pôsobiacim kvetom, avšak zaujímavé je aj jej bohaté olistenie. V ponuke nájdete už aj viacero kultivarov čemeríc, napríklad Christmas Carol, Dafine, Shining Star a Jushua. Odlišujú sa veľkosťou kvetov, ale aj ich množstvom.

 

cemerice5

 

Neskôr, často na konci zimy a začiatkom jari rozkvitá ďalší druh - čemerica východná (Helleborus orientalis). Takisto má miskovité kvety, aj o niečo väčšie, môžu byť žltej, ružovej alebo tmavofialovej farby. Existujú kultivary s bodkovanými kvetmi alebo také, ktorých kvetné lupienky sú mierne zvlnené. Aj tento typ čemerice sa predáva vo viacerých veľkostiach, od menších, použiteľných do visiaceho košíka alebo okenného hrantíka, až po vyššie, ktoré vyniknú samostatne v dekoratívnej nádobe.

 

cemericakvety

 

OCHRANKYŇA PRED DUCHMI


V minulosti často zaužívané označenie čemerice, „snežná ruža“, pochádza zo starej legendy, podľa ktorej sa čemerica odrazu vynorila zo snehu. Legenda uvádza, že rastlina vznikla zo sĺz dievčaťa, ktoré nemalo darček pre malého Ježiška v Betleheme. V stredoveku ľudia pestovali čemerice aj kvôli tomu, aby chránili ich domy pred zlými duchmi zimy. Symbolizuje priekopníctvo a prežitie, je to rastlina, ktorá sa objavovala a spomínala dokonca už v 15. storočí. Tým, že je jedovatá, často sa spomínala v súvislosti s mágiou.


Prirodzeným domovom tejto, inak dlhovekej, okrasnej rastliny sú lesy južnej a strednej Európy a západnej Ázie. Rastlina sa môže objaviť vo voľnej prírode v alpských, karpatských a apeninských pohoriach.

 

cemerica1

 

OBOZRETNOSŤ PRI KÚPE


Ak sa rozhodnete pre kúpu tejto rastliny, dobre skontrolujte pomer medzi veľkosťou črepníka a trsom. Rastlina by mala mať viacero zdravých púčikov, nepoškodené listy a musí bez škodcov a príznakov chorôb. Pozor na žlté listy aj rastliny s listami posiatymi čiernymi škvrnami. Tieto rastliny nekupujte. Substrát by mal byť v predajni dostatočne vlhký, avšak nie zmáčaný.

 

cemericee4

 

KOMBINOVANIE A UMIESTNENIE


Čemerica upúta na balkóne alebo terase samostatne, ideálne viac kusov spolu, ale aj v kombinácii s miniatúrnymi ihličnanmi, drobnými vždyzelenými listnáčmi a vresovcami. Nezabudnite na dekoratívny a do daného prostredia štýlovo vhodný črepník. Podtrhne atraktivitu tejto typicky zimnej rastliny. Kompozície s kvitnúcou čemericou doplňte machom, drevom alebo samorastom, dodá to zaujímavý šarm.

 

Rastlinu umiestnite na slnečné a chránené miesto. Čím viac bude zatienená, tým bude mať menej kvetov. Zalievajte ju striedmo, vždy až po tom, čo substrát celý preschne. Nikdy čemericu nezalievajte počas mrazivých dní. Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, žltnúce alebo poškodené listy. Ak sa rastlinu rozhodnete vysadiť si do záhrady, urobte tak až na jar.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It