K najkrajším kvitnúcim kríkom, ktoré sa často pestujú v záhradách patria azalky. Ak záhradu nemáte, môžete ich úspešne pestovať aj v črepníkoch a potešiť sa nimi aj na malom balkóne. Vyplatí sa mať dokonca niekoľko rôznych druhov. To vtedy, ak máte viac miesta.

 

azalky nadoba v

 

Azalky dostanete na jar bežne kúpiť v záhradníctvach a hobbymarketoch. S pestrou ponukou rôznych druhov a kultivarov týchto atraktívnych drevín sa stretnete aj na jarných veľtrhoch so sortimentom pre záhradu. V predaji sú väčšinou rozkvitnuté rastliny a tak si môžete vybrať rastlinu presne podľa svojich predstáv.

 

AKÝ DRUH ZVOLIŤ?

 

Na pestovanie v dekoratívnych vegetačných nádobách sa najlepšie hodia japonské azalky. Majú množstvo pekných kultivarov a rastú kompaktne. Na terase sa tak môžete nadchýnať rastlinami azaliek, ktoré majú biele, ružové, fialové, žlté alebo aj červené kvety. Listy týchto drevín sú menšie, tmavozelené, pri niektorých kultivaroch bielo panašované. Na záhonoch dorastajú azalky pri ideálnych podmienkach do výšky jedného metra. V nádobách sú podstatne menšie. Pre pestovanie v nádobách sú dokonca určené aj špeciálne kultivary (označenie je na visačke pri rastline), ktoré sa uspokoja s menším množstvom substrátu a obmedzeným koreňovým balom.

 

TIP AUTORA
Azalky si môžete do nádob vysadiť aj v dobe úplného kvitnutia. Ak sú však puky ešte zatvorené môžu pri manipulácii opadať. Rastliny vysádzajte vždy len s neporušeným koreňovým balom.

 

POSKYTNITE IM TO, ČO POTREBUJÚ

 

Ide najmä o polotienisté, prípadne mierne tienisté a pred vetrom chránené miesto. Na slnečnom a teplejšom balkóne azalky prosperovať nebudú. Výborne sa im darí v lokalitách s prirodzene vyššou vzdušnou vlhkosťou, avšak nie je to podmienka. V horúcom lete môžete rastliny sem tam ovlažiť jemným orosením. Najdôležitejšie bude splniť im svetelné požiadavky. Druhým dôležitým predpokladom úspechu je kyslejší substrát. Ak si azalky prinesiete domov, aj do nádob pri ich výsadbe dajte len kyslejší substrát. Inak sa im dariť nebude. Tento substrát bežne dostanete kúpiť aj v menšom balení. Nádoba by mala byť odolná proti mrazu a dostatočne priestranná pre korene.

 

Substrát v nádobe s azalkou je potrebné udržiavať stále mierne vlhký. Zalievajte ráno, odstátou vodou a výdatnejšie, priamo ku koreňom. Nenechajte substrát v ktorom máte azalky vysadené na dlhšie preschnúť. Ak chcete vyparovanie vody zo substrátu obmedziť, nasypte na povrch trochu kôry. Nezabudnite, že azalky sú aj pri pestovaní v nádobách dlhoročné dreviny. Zalievať, aspoň občas, ich budete musieť aj v zime. Vždy v dňoch kedy je slnečno a nemrzne. Dajte si záležať aj na prísune potrebných živín. Od jari do začiatku jesene môžete azalky prihnojiť. Použite pevné hnojivo alebo hnojivú zálievku. Na prihnojovanie azaliek sú vhodné len hnojivá určené pre kyslomilné rastliny. Iné typy hnojív nepoužívajte.

 

Ďalšia starostlivosť o azalky nie je zložitá. Zahŕňa čistenie kríkov od odkvitnutých kvetov, kontrolu výskytu škodcov či rozvoja chorôb, odstraňovanie poškodených výhonkov či likvidácia drobnej buriny. Rez pri týchto rastlinách nie je potrebný. Po asi 5 rokoch od prvej výsadby je vhodné rastliny presadiť do trochu väčšieho črepníka a nového susbtrátu.

 

Azalky v nádobách sú pri minimálnej starostlivosti atraktívni spoločníci na balkónoch aj terasách. Po odkvitnutí ich zdobia drobné lístky a priestor naplnia príjemnou zeleňou. Hodia sa do priestoru v ázijskom štýle, rovnako na moderné mestské balkóny a terasy. Ak týmto azalkám poskytnete to, čo žiadajú, budete sa z nich tešiť veľa rokov.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: autor

Pin It