Tak ako sa bude tomuto nízkemu voňavému kríku dariť na záhone, tak dobre porastie aj vo vegetačných nádobách. V tejto podobe ozdobí na dlhú dobu balkóny a terasy. Rôzne druhy levandúľ, s odlišným obdobím kvitnutia a v zaujímavých vegetačných nádobách, to je jeden z aktuálnych trendov súčasnosti.

 

balkon levandula velky perex

 

Nič vás nenaladí na atmosféru voňavého a slnečného Provensálska lepšie ako kvitnúca levanduľa. V období pred letom nie je ani u nás žiadny problém túto rastlinu zohnať. V záhradníctvach nájdete už aj viaceré druhy, ktoré sa pýšia nielen fialovými, fialovo modrými, ale dokonca aj ružovými, či bielymi súkvetiami. Napríklad len fialová farbách môže byť zastúpená v súkvetiach tejto rastliny vo viacerých odtieňoch, výraznejších, ale aj menej výrazných. Ak si na svoj balkón prinesiete v tomto období rôzne druhy levandúľ premeníte ho na nádhernú a voňavú oázu. Záplava kvitnúcich rastlín sa navyše postará o jedinečnú formu aromaterapie, ktorú oceníte ak ste viac vystavení stresu. Domácej aromaterapii sa budete môcť oddávať prakticky kedykoľvek počas sezóny.

 

KOMBINUJTE A EXPERIMENTUJTE

 

Ešte pred pár rokmi sa táto rastlina pestovala hlavne v záhradách, teraz sa viac dostáva na balkóny a terasy. Aj tu tvorí prekrásne kvitnúce skupenstvá a to dokonca aj v menej priaznivých podmienkach. Rastlina znesie horúco aj vietor, vadí jej však tieň a vlhko. Na takýchto miestach sa pestovania levandule radšej vzdajte.

 

Okrem druhovej a farebnej rozmanitosti sa dnes už stretnete aj s rôznymi veľkosťami rastlín. Využite aj toto, zaobstarajte si menšie a väčšie, rozrastenejšie jedince. Prípadne levandule pestované vo forme malých stromčekov. Tie sú mimoriadne pôvabné. Výsledok, ak na jedno miesto sústredíte rôzne veľkosti, druhy a farby vás dozaista nadchne. Už len tým, že budete mať niečo iné, originálne. Veľkou prednosťou tejto aromatickej rastliny pôvodom zo Stredomoria je aj to, že nikdy nezaberie veľa miesta, hodí sa preto aj na veľmi malé balkóny. A keď nekvitne, púta krásnymi striebristými listami.

 

Z ČO VYBERAŤ

 

Levanduľu lekársku (Lavandula angustifolia) dostanete kúpiť v niekoľkých osvedčených kultivaroch. Môže ísť o najznámejší kultivar Hidcote s úzkými sivými listami a fialkovými kvety. Tento druh kvitne veľmi dlho, často do konca septembra. Súkvetia sú nápadne dlhé. Kultivar Munstead zasa kvitne kratšie, ale veľmi bohato, najmä počas leta. Vyniká fialovými väčšími a mohutnejšie pôsobiacimi súkvetiami. Obe levandule sú veľmi odolné a ich pestovanie hravo zvládnete aj vtedy, ak nemáte veľa pestovateľských skúseností. Bežne sa tiež stretnete s levanduľou hlávkovitou (Lavandula stoechas). Má viacero kultivarov, všetky môžete bez obáv využiť na letné ozelenenie svojho balkóna či terasy. Jej prezimovanie je problematickejšie, ale už počas leta vás poteší krásnymi a netradične pôsobiacimi súkvetiami.

 

levandula vyber zahradnictvo

 

ČO SI POZRIEŤ PRED KÚPOU?

 

Veľmi dobre si skontrolujte vyzretosť a kvalitu každej nakupovanej rastliny. Sústreďte sa na zdravé jedince, bez známok plesní, s väčším počtom súkvetí, ktoré by mali byť tesne pred rozkvitnutím. Vykvitnuté už môžu byť prvé kvety. Ak si kúpite takúto rastlinu, budete mať zárukou, že sa z nej potešíte dlhú dobu.

 

ZÁSADY PESTOVANIA

 

Nie je na tom nič zložité. Levanduľa miluje slnko, teplo a suchšie. Vysadiť si ju môžete do dekoratívnych nádob, črepníkov a hrantíkov, vždy s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Rastlina totiž neznesie trvalo premokrený substrát zahnívajú jej korene. Po výsadbe je však potrebné ju zavlažovať priamo ku koreňom, rovnako aj počas najhorúcejších letných dní. Kým rastliny zalejete opätovne, substrát by mal na pár dní vyschnúť. Na toto dajte pozor, nezalievajte hneď po tom, čo substrát vyschne. Na pestovanie využite špecializovaný substrát pre bylinky, alebo novinku, substrát pre pestovanie levandule.

 

Ak budete v rámci jednej nádoby pestovať viacero kusov, nesaďte ich veľmi tesne k sebe. Rastliny by boli náchylnejšie na hubové choroby. Riziko zvýšite hlavne vtedy, ak budete rastliny zalievať na listy a tiež vtedy, ak ich budete pestovať na málo slnečných miestach.

 

Rastliny môžete aspoň raz mesačne prihnojiť hnojivom na bylinky. Ak tak neurobíte nič sa nestane, rastlina lepšie prosperuje ak má minimum živín. Dôležitý a nevyhnutný je hlavne pravidelný rez. Po odkvitnutí odstráňte odkvitnuté súkvetia a skoro na jar zastrihnite levanduľové kríky zhruba o tretinu. Pred príchodom zimy rastliny sústreďte bližšie k stene domu, môžete ich zakryť aj bielou netkanou textíliou. V dňoch keď je slnečno a nezmrzne nezabudnite rastliny dobre zaliať. O rok sa budete môcť potom opäť tešiť na záplavu kvetov a vôní.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland, redakcia

Pin It