Krušpán je efektná vždyzelená drevina. Uplatní sa nielen v záhradách, ale aj na vo vegetačných nádobách a následne na balkónoch a terasách. Hoci je táto rastlina v poslednej dobe poškodzovaná agresívnou vijačkou krušpánovou, nemal by to byť dôvod úplne sa vzdať jej pestovania.

 

kruspany velky perex

 

Ak aj zbadáte prvé príznaky tohto problému, je dôležité bez odkladania zasiahnuť, prípadne uskutočniť ešte ďalší preventívny postrek. Väčšinou to postačí a škodca nemá šancu rastlinu ďalej ničiť.

 

Krušpán (Buxus sempervirens) bol obľúbený už v minulosti. Vysádzal sa do záhrad, aj nádob a bol intenzívne využívaný ako živý sochársky materiál. Je to pomaly rastúci, dekoratívny listnáč, ktorý sa uplatní v tradičnom vidieckom, aj modernom mestskom prostredí. Dostanete ho kúpiť takmer celoročne a hneď si ho môžete vysadiť a využiť na tvarovanie. Často však dostanete kúpiť už aj konkrétne tvarované formy. Najčastejšie krušpány v tvare kužeľa, pyramídy, alebo gule. V zahraničí sa bežne predávajú aj rôzne zvieracie figuríny, nápadito vytvorené práve z krušpánu. Už aj u nás dostať kúpiť drôtené formy, pomocou ktorých si tieto netradičné diela vytvoríte svojpomocne aj na svojej terase, či balkóne.

 

kruspany terasa3

 

VĎAČNÝ A NENÁROČNÝ

 

Presne takýto je krušpán. Ak raz objavíte pôvab tejto dreviny, budete chcieť mať ďalšie jedince. Veľmi dobre totiž vyzerá, ak je zeleň na balkóne či terase tvorená niekoľkými, rôzne veľkými krušpánmi v atraktívnych dekoračných nádobách. Zeleň, ktorú prináša krušpán, je zároveň fantastickou kulisou pre ostatné rastliny, predovšetkým kvitnúce letničky a subtropické kríky.

 

kruspany terasa6

 

V záhradníctvach sa stretnete s niekoľkými kultivarmi krušpánu. Môžete si vybrať krušpán so širšími, alebo naopak užšími listami. Listy sú obvykle u všetkých kultivarov tmavozelené, kríky sú husto olistené a mierne aromatické. Kvety sú veľmi nenápadné. Okrasná hodnota spočíva hlavne v listoch a celkovom vzhľade kríka. Krušpán je pomerne všestrannou drevinou. Ak experimentujete a skúšate uplatniť na balkóne a terase rôzne štýly, dobre sa bude hodiť do každého.

 

kruspany terasa7

 

TIP AUTORA
Ak obľubujete počas leta atmosféru Stredomoria, krušpán vám ju pomôže vytvoriť. Ku krušpánu na svojej terase pridajte ešte olivovník, rozmarín a levanduľu. Výsledok bude dokonalý a pre vás určite prekvapivý.

 

KDE SA MU DARÍ?

 

Najlepšie na slnečnom mieste, rovnako aj v polotieni. V tieni síce takisto krušpán porastie, ale môže byť slabšie olistený. Prednosťou tejto dreviny je, že znáša aj znečistené ovzdušie. Pestovať ju preto môžete aj v centrách väčších miest. Tým, že rastie pomaly, nezaberie ani po rokoch pestovania veľa miesta. Ak sa aj rozrastie, dá sa rezom veľmi jednoducho dostať do želaných rozmerov.

 

Nevyhnutná je pravidelnejšia zálievka, hlavne v letných sparných mesiacoch. Zalievať treba ku koreňom, nikdy nie priamo na listy. Inak na nich vznikajú nápadné popáleniny. V čase veľkých horúčav však môžete rastliny jemne skoro ráno rosiť. Po dobrom zakorenení znesie táto drevina aj sucho, nie však dlhšie trvajúce. Staršej a dobre zakorenenej rastline nevadí ani slnečná páľava, či vietor. Krušpán však trpí výkyvmi teplôt. V zime je preto potrebné myslieť na jeho zavlažovanie v dňoch, keď je slnečno a nemrzne.

 

kruspany terasa2

 

TIP AUTORA
V chladných mesiacoch roka sú najviac ohrozené krušpány v menších črepníkoch. Sústreďte ich viac k stene domu a jednotlivé črepníky postavte na polystyrénové podložky.

 

Krušpán sa vyplatí aj prihnojovať, ale často sa to zanedbáva. Sú dokonca hnojivá špeciálne určené na prihnojovanie krušpánov. Odporúčanou dobou na prihnojovanie je leto, júl a august. Prihnojované rastliny sú bohatšie olistené a pôsobia vitálnejšie. Zároveň sú odolnejšie voči chorobám a škodcom.

 

kruspany terasa5

 

PRAVIDLÁ VÝSADBY

 

Ak si na jar kúpite mladé rastliny krušpánov, čo najskôr si ich vysaďte. Črepník by mal byť strednej veľkosti, alebo aj väčší. Ideálne vhodný do daného prostredia a dekoratívny. Najmenej vhodné sú menšie črepníky pretože v nich rýchlejšie vysychá substrát a rastlina sa zle zakoreňuje. Na dno črepníka, ktorý musí mať vždy otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody treba dať hrubšou vrstvu keramzitu. Drenážna vrstva je nesmierne dôležitá. Použiť na pestovanie krušpánov môžete substrát určený pre pestovanie drevín, alebo aj univerzálny záhradnícky substrát. Po výsadbe dbajte na pravidelnosť zálievky. Na povrch substrát môžete nasypať aj trochu kôrovej drte.

 

kruspany terasa4

 

AKO ICH TVAROVAŤ

 

Najkrajšie vyniknú na balkóne a terase samozrejme precízne tvarované krušpány. Ak sa chcete z takýchto tešiť, na rez musíte myslieť pravidelne. Stačí raz, dvakrát v roku, ak máte čas aj častejšie. Rezať treba zhora nadol, je to dôležité pravidlo, ktoré treba dodržať. Vždy radšwj počas dní kedy je zamračené. Strihajte vždy len po malých kúskoch, nikdy nie naraz celé väčšie plochy. Použiť môžete špeciálne nožnice na krušpány, alebo aj ostré nožnice na živý plot. Dôležitý je aj termín rezu. Tvarovať môžete od začiatku júna do augusta, ale jednotlivé výhonky musia byť dostatočne vyzreté. Neskôr už určite nie. V zásade tiež platí, že čím viac krušpán tvarujete, teda striháte, tým viac ho musíte zavlažovať a prihnojovať.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It