Skimiu – atraktívny vždyzelený ker, dostane v záhradníctvach kúpiť počas celej jesene a začiatkom zimy. Ak sa vám pošťastí, zoženiete už aj jedince so sýto červenými plodmi. Kúpa skimie sa oplatí. Ide o celoročne pútavú a pestovateľsky nenáročnú rastlinu.

 

skimia 778x518

 

Skimia (Skimia japonica) je ideálna, ak si chcete na svojej mestskej terase vytvoriť trvácu a na údržbu nenáročnú výsadbu. Táto pomaly rastúca drevina zaujme krásnymi celistvookrajovými kožovitými listami – niekedy aj panašovanými, nápadne sfarbenými kvetnými pukmi, napokon aj kvetmi a množstvom krvavočervených plodov. Plody sú v príjemnom kontraste s matnejšími kožovitými listami.
Väčšinou sa skimia pestuje v záhradách, výborne však porastie aj v nádobách. Jej pestovanie by ste mali zvládnuť aj vtedy, ak nemáte zatiaľ s rastlinami príliš veľa skúseností. Rastlina sa môže popýšiť aj zaujímavou arómou, túto pocítite ak odtrhnete jeden list, alebo si odstrihnete konárik na výzdobu interiéru. Na dekorovanie interiérov je skimia ako stvorená a to nielen počas vianočného obdobia.

 

skimia plast

 

AKO A S ČÍM JU PESTOVAŤ?

 

Skimia si udržiava pekný kompaktnejší tvar a v rámci skupiny rastlín v nádobách na terase a väčšom balkóne sa dobre kombinuje s mini ihličnanmi, vždyzelenými listnáčmi aj nižšími okrasnými trávami. Pestujte ju najlepšie v samostatnej a len vo väčšej mrazuvzdornej nádobe (menšie črepníky nie sú vhodné), kde bude mať dostatok miesta na rast koreňov aj nadzemnej časti. Spolu s inými rastlinami v jednom črepníku ju môžete pestovať len dočasne.

 


VYBERTE JEJ VHODNÉ MIESTO

 

Exoticky pôsobiaca skimia uprednostní chránené miesto, polotieň alebo tieň. Ide o miesta, ktoré väčšine rastlín nevyhovujú. Nezabudnite na to pri jej umiestňovaní. Keď ju vyložíte s črepníkom na priame slnko, zožltnú jej listy a stane sa menej príťažlivá.
Iste budete chcieť, aby vám drevina prinášala aj plody – tie sú inak veľmi pekné. Vysadiť si však budete musieť a k sebe umiestniť samčiu a aj samičiu rastlinu. Ide totiž o dvojdomú rastlinu. Na väčšej terase, či balkóne to nie je problém. Skimia je totiž veľmi pekná drevina, navyše nezaberie ani veľa miesta. Doprajte jej humózny a priepustný, mierne kyslý substrát, nevyhnutná je drenážna vrstva na dne črepníka a samozrejme otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody.

 

skimia puky clanok

 

TIP AUTORA
Skimiu zalievajte aj počas zimy, ale len v dňoch kedy je slnečno a nemrzne. V prípade hroziacich silnejších mrazov rastlinu zakryte bielou netkanou textíliou a umiestnite viac k stene domu, na chránené miesto, prípadne do nevykurovanej zimnej záhrady.

 

Počas pestovania jej zabezpečte dostatok vlahy nie však premokrenie. Po zakorenení znesie aj suchší substrát. Prihnojovať ju môžete na jar a v lete hnojivom na rododendrony a ostatné kyslomilné rastliny, vždy podľa odporúčaného dávkovania na obale.

 

skimia kvet

 

Pri výsadbe skimie dajte pozor, aby ste ju nevysadili príliš hlboko, ale len tak, ako bola vysadená v pôvodnom črepníku. Inak by vám zrejme nekvitla. Špecifikom skimie je, že neznáša nástielku, povrch pôdy preto nechajte voľný. Raz za asi 5 rokov, ideálne na jar môžete drevinu presadiť do väčšieho črepníka a pridať aj nový čerstvý substrát. dk

Pin It