Počas zimy sú väčšinou terasy bez zelene. Aj z tohto dôvodu príliš vábne nepôsobia. Prečo to nezmeniť? Nezoberie vám to ani veľa financií a nezaberie príliš veľa času. Počas najchladnejších dní v roku sa potom na svojej terase môžete tešiť z tvarovo aj farebne zaujímavých ihličnanov. Poradíme vám, aké si vybrať.

 

ihlicnany 2018 terasa velky

 

Hlavne pomaly rastúce, zakrpatené a trpasličie druhy a kultivary, kompaktne rastúce a hlavne nie exotické. Vybrať si je rozhodne z čoho, ponuka týchto ihličnanov je stále širšia a rozhodne zaujímavá. Mnohé dostanete kúpiť aj počas zimy, myslieť na takúto výsadbu by ste však mali hlavne na jar, kedy je ponuka v záhradníctvach najširšia.

 

V zime sú ihličnany o niečo viac pútavejšie. Viac vynikne ich tvar, farebnosť, alebo štruktúra. Uplatniť toto všetko môžete aj na svojej terase. Prednosťou zakrpatenejších a menších ihličnanov je, že znesú aj dlhodobejšie pestovanie v nádobách a teda stiesnenosť koreňovej sústavy.

 

TIP AUTORA
Prednosťou zakrpatených ihličnanov je to, že nízke a husté zostávajú aj bez pravidelného rezu. Pri boroviciach stačí koncom jari zaštipovať mladé výhonky a získate vzhľadovo vysoko atraktívne jedince.

 

bannerZO 2

 

PREDPOKLADY ÚSPECHU

 

Ihličnanom, ktoré chcete pestovať v nádobách na terasách vyberte väčšiu, hlbšiu a najmä mrazuvzdornú nádobu, vždy s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Pri jej výbere prihliadajte aj na celkový štýl terasy. Ak uvažujete nad viacerými ihličnanmi, zvoľte nádoby z jedného materiálu, jednotnej farebnosti, len rôzne veľkosti. Úplne nevhodné pre ihličnany sú samozavlažovacie nádoby a tiež plastové, ktoré až tak pekne v spojení s ihličnanmi nepôsobia. Na dno každej vegetačnej nádoby dajte dostatočne vysokú drenážnu vrstvu, ideálny je keramzit. Na pestovanie použite kvalitný pestovateľský substrát, ideálne na pestovanie drevín. Prípadne doň môžete pridať ešte trochu záhradnej zeminy. 

 

borovica terasa 2018

 

Nezabudnite, že..
..ihličnany v nádobách treba presádzať. V jednej nádobe dlhodobo zostať nemôžu pretože by im bola časom pritesná. Vhodné je presádzať ich raz za tri roky.

 

Ihličnany vysádzajte len s neporušeným a kompaktným koreňovým balom. Môžete aj teraz v zime, v dňoch keď nemrzne a je slnečno. Pravda, to len vtedy, ak si chcete rýchlo zazelenať terasu. Oveľa lepšie však bude počkať na jarné miesiace. Vyberajte farebne aj tvarovo rozdielne jedince, aby ste si mohli vytvoriť zaujímavú skupinku. Pri moderných terasách zvoľte jeden dva druhy a viacero kusov z každého, prípadne rôzne veľkosti dreviny.
Po výsadbe nezabudnite povrch pôdy namulčovať drvenou kôrou alebo šiškami. Pomôže to udržať potrebnú vlahu v substráte a ochráni korene pred mrazom v zime.

 

ČO SI MOZETE VYBRAŤ?

 

Napríklad z bohatej ponuky cypruštekov tupolistých (Chamaecypris obtusa „Nana Gracilis), alebo cypruštekov tujovitých (Chamaecyparis thyoides „Top Point“) či cypruštek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera „Baby Blue“). Vďačné sú borievky šupinaté (Juniperus squamata), borievky čínske (Juniperus chinensis „Stricta“) a najmä smreky. Nájdete medzi nimi viacero krásnych vzrastovo menších druhov, ktoré zostávajú malé a pôvabné. Smrek pichľavý (Picea pungens „Glauca Globosa“), smrek obyčajný (Picea abies „Nidiformis“), smrek obyčajný (Picea abies „Little Gem“), smrek biely (Picea glauca „Alberta Globe“) či smrek omorikový (Picea omorika „Karel“), to všetko sú vhodné druhy do nádob.

 

Najväčšie možnosti vám ponúkajú hlavne borovice, konkrétne borovica kosodrevina (Pinus mugo). Medzi týmito borovicami nájdete ohromné množstvo krásnych kultivarov, dozaista si vyberiete viaceré. Teraz vás môže zaujať borovica so zlatožltým ihličím, neskôr s ihličím striebristým, či tmavozeleným. Tieto borovice sú najkrajšou ozdobou terasy nielen počas zimy ale aj v iných obdobiach roka. Navyše sú dlhoveké, pestovateľsky nenáročné a vhodné na rôzne typy terás či dokonca do prostredia zo znečisteným vzduchom. Zároveň ide o dreviny, ktoré najviac znesú sucho. Zaujímavé sú aj formy ihličnanov na kmienkoch, kde sa ponúka možnosť pestovať pod takouto drevinou ďalšiu. Nekupujte neoznačené miniatúrne dreviny, ktoré sú často predávané v supermarketoch a kvetinárstvach za zvýhodnené ceny. Väčšinou ide o mladé rastliny vyšších a vzrastovo mohutnejších druhov.  

 

chamaecyparis nana gracilis

 

KDE SA IM BUDE DARIŤ

 

Na slnečných ale najmä polotienistých miestach. Horšie na južných terasách, tu sa radšej pestovaniu ihličnanov vyhnite. Rovnako sa mini ihličnanom nebude dariť v tieni. Dreviny vysadené v nádobách nezabudnite zavlažovať, a to aj počas zimy. Vždy v dňoch, kedy je slnečno a nemrzne, inak hrozí, že rastlina zožltne a vyschne. Na intenzívnejší prísun vlahy myslite hlavne počas horúcich letných dní. Dbajte aj na to, aby substrát medzi každou ďalšou zálievkou preschol. Zakrpatené ihličnany sú mimoriadne citlivé na premokrenie substrátu, spôsobuje to zahnívanie koreňov.
Myslite tiež na to, že ihličnany v nádobách bude potrebné aspoň dvakrát ročne prihnojiť. Použiť môžete kvalitné hnojivo na ihličnany s obsahom rohoviny. Pred príchodom zimy prisuňte črepníky s ihličnanmi bližšie k stene domu a vyplatí sa ich obaliť bublinkovou fóliou alebo jutovinou. Vhodné je tiež postaviť črepníky na zimu na podložky. Ihličnany je v nádobách najlepšie pestovať samostatne, v rámci skupiny k nim však môžete na terase pridať aj vždyzelené listnáče, napríkald skimiu či krušpán.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It