Cyklámeny sa bežne pestujú ako izbové rastliny, niektoré druhy sú zasa obľúbenými záhradnými rastlinami. Ak hľadáte na svoju terasu, či balkón ešte v tomto období zaujímavý mix kvitnúcich rastlín, porozhliadnite sa po cyklámenoch.

 

cyklamen uvod velky


Cyklámeny perzské (Cyclamen persicum), ktoré sa na pestovanie v nádobách na balkónoch a terasách najviac hodia začínajú kvitnúť koncom leta. Postupne rozkvitajú až do neskorej jesene, s chladom ich krása rastie. Kvitnutie trvá veľmi dlhú dobu a to je ideálne využiť na ozdobenie exteriéru. Rastliny krášlia nielen elegantne pôsobiace a krehké kvety, tie sa objavujú často vo veľkých množstvách, ale aj zaujímavé listy s typickou mramorovou kresbou. Ak teda rastlina kvitne menej, stále je vďaka svojim listom pútavá.

 

Cyklámeny sa v súčasnosti bežne predávajú v troch veľkostiach – normal, mini a midi. Práve zástupcovia poslednej skupiny, sú do nádob v exteriéri najviac vhodné. Často zaujmú aj príjemne voňavými kvetmi. Pestovať cyklámeny môžete samostatne, alebo si vysadiť do nádoby viacero jedincov rovnakej, či rôznej farby. Cyklámeny môžete bez obáv zakomponovať aj do zmiešaných výsadieb. Cyklámeny obľubujú neutrálny až mierne zásaditý substrát.

 

cyklamen nadoba1


TIP AUTORA
Pri výbere cyklámenov sa sústreďte na jedince s menším množstvom rozkvitnutých kvetov a väčším počtom kvetných pukov. Tešiť sa z nich budete dlhšie.

 

Pestovanie cyklámenov nie je zložité. Vyhovovať týmto rastlinám budú viac tienisté alebo polotienisté balkóny a terasy. Priame slnko rastlinám škodí, pozor aj na poludňajšie slnko. Ideálne je miesto chladnejšie, chránené pred dažďom a silnejším vetrom. Ten by mohol rastliny poškodiť. Cyklámeny žiadajú viac vlahy. Zalievajte ich vždy priamo na substrát, alebo do podmisky. Nikdy nie na hľuzy, alebo do listových srdiečok. Dajte pozor na premočenie substrátu. Rastline by mohli začať zahnívať korene. Prihnojovanie kvitnúcich cyklámenov nie je potrebné. Pravidelne však treba odstraňovať odkvitnuté kvety, žltnúce a suché listy. Stačí ich len potiahnúť a jemne vykrútiť, netreba ich strihať. V prípade silnejších mrazov treba rastliny zakryť bielou netkanou textíliou.

 

cyklamen nadoba2

 

Nezabudnite, že..
...cyklámeny nepatria na terasy a balkóny s menšími deťmi. Patria medzi jedovaté rastliny.

 

Ak teploty klesnú pod nulu, cyklámeny premiestnite dnu. Dariť sa im bude v svetlej a chladnej miestnosti. Po odkvitnutí síce môžete rastliny pestovať ďalej, avšak ťažko docielite v domácich podmienkach opätovné bohaté kvitnutie. Každoročne sa tak vyplatí zaobstarať si novú rastlinu. dk

Pin It