Okrasné trávy sú mimoriadne rozmanitou skupinou rastlín. Môžete ich využiť aj na ozelenenie balkónov či terás, prípadne okenných parapetov. Vybrať sa dá z vyšších, stredne vysokých a nižších druhov. Teraz je čas na ich vysadenie.

 


Môžu sa stať fascinujúcimi sólistami alebo naopak perfektnými tímovými hráčmi. To v prípade, ak sa rozhodnete vysadiť si ich do skupiniek. Na nákup okrasných tráv sa vydajte určite čím skôr. Začiatkom jesene je vždy ponuka najširšia a vybrať si je z čoho. Väčšina okrasných tráv bude dobre rásť aj v nádobách, rôznych hrantíkoch a dekoračných črepníkoch. Dariť sa im bude aj vo vyvýšených záhonoch, ktoré bývajú súčasťou terás. Vegetačné nádoby musia byť dostatočne priestranné, vždy s odtokovým otvorom na dne.


Okrasné trávy môžete pestovať na menšom aj väčšom priestore. Platí osvedčené pravidlo, že na menšie balkóny a terasy patria trávy nižšie a stredne vysoké, vyššie druhy naopak potrebujú viac priestoru a stiesnené podmienky by im nevyhovovali. Dokonale však vyniknú na väčších terasách a balkónoch. Vyššie a robustnejšie trávy používajte najmä samostatne, vyniknú predovšetkým ako solitéry. Menšie druhy zasa sústreďte do väčších alebo menších skupiniek. K dispozícii sú už aj trávy farebne výrazné a tak môže byť vami vytvorená skupinka veľmi pekná.

 

TIP AUTORA

Okrasné trávy môžete pestovať samostatne alebo v kombinácii s inými okrasnými rastlinami. Nižšie druhy sú zaujímavé v spoločnosti vresov, zakrpatených ihličnanov a listnáčov, prípadne trvaliek s farebnejšími listami. Výbornou voľbou sú heuchery. 

 

NAJKRAJŠIE DRUHY

 

Trávy, ktoré teraz v záhradníctve uvidíte sa do nádoby hodia asi všetky. Tie, ktoré vám odporúčame sa osvedčili.

 

Osvedčeným druhom na pestovanie v nádobách je napríklad perovec (Pennisetum). Vybrať sa dá z viacerých druhov a kultivarov. Klasikou je perovec psiarkovitý (Pennisetum alupecuroides), ktorý má aj niekoľko pekných kultivarov. Hodí sa viac na väčšie balkóny a terasy, vyžaduje dostatočne veľkú vegetačnú nádobu a vaic miesta okolo. Túto trávu je lepšie pestovať samostatne, ostatné rastliny by utláčal.

 

ponny

 

TIP AUTORA
Najnižší a mimoriadne pôvabný je „Little Buny“, vysoký len asi 40cm. Práve tento je ideálny do nádob a uplatní sa aj v menších priestoroch. Príliš sa nerozrastá a bohato kvitne.

 

K ďalším overeným , vyšším druhom pre pestovanie v nádobách patrí ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis). Podobne ako perovec sa hodí len na väčšie terasy a balkóny, časom totiž zaberie viac miesta. Vytvoriť si pomocou ozdobnice môžete aj netradičnú deliacu stenu či pohľadovú bariéru. Aj ozdobnica sa pýši viacerými peknými kultivarmi. Podobne ako perovec je atraktívna nielen celkovým rastom, ale aj do medena sfarbenými súkvetiami, ktoré sa objavujú počas jesenného obdobia.

 

kostrava

 

Z nižších druhov okrasných tráv sa do nádob hodí napríklad nenáročná kostrava šedá (Festruca glauca) alebo kostrava ovčia (Festuca ovina). Ak si vašu priazeň získali kovové nádoby, táto tráva v nich pôsobí vysoko atraktívne. Zaujme nápadnou striebristou farebnosťou, je kompaktná, zaujímavá aj počas zimy a pestovateľsky nenáročná. Vynikne samostatne aj v menších skupinkách. Mimoriadne sa hodí do modernejších priestorov a do blízkosti bielo alebo fialovo kvitnúcich rastlín.

 

travy london

 

Rozširujúcou sa ponukou láka aj skupina ostric (Carex). Tieto trávy zrejme vaše pohľady prilákajú v záhradníctvach najviac. Počas celej jesene sú tieto nižšie a kompaktne rastúce trávy ponúkané v rôznych druhov a kultivaroch. Ostrice sa pýšia nielen zaujímavým rastom ale aj nápadnou farebnosťou. Či už ich umiestnite na staršiu alebo modernejšiu terasu, vždy zaujmú.

 

ostzrice

 

Hnedasté, zlatožlté, oranžové, bielo zelené, olivovozelené alebo takmer purpurové steblá pôsobia počas jesene a niekedy aj počas zimy bezkonkurenčne a vysoko atraktívne. Ostrice sú príťažlivejšie ak sú vysadené v terakotových nádobách. Vyniknú samostatne, osvedčené je aj ich kombinovanie s inými typicky jesennými rastlinami. Na rozdiel od ostatných okrasných tráv sa im bude lepšie dariť v polotieni .

 

Z ďalších druhov okrasných tráv je zaujímavý v nádobách kavyľ, farebnosťou je zaujímavá imperáta, nenáročnosťou pýrovník, vyskúšať vysadiť do črepníkov sa vyplatí aj teplomilnú kortadériu, proso či bezklenec.

 

travy balkon

 

UMIESTNENIE A STAROSTLIVOSŤ

 

Okrasné trávy dobre porastú na slnečných alebo polotienistých balkónoch, v dostatočne veľkých nádobách. Tie by mali byť dva až trikrát väčšie než je koreňový bal vysádzanej trávy. Čím je tráva vyššia, tým hlbší črepník potrebuje. Na substrát trávy nie sú náročné. Môžete použiť bežný záhradnícky substrát, alebo dokonca zeminu zo záhrady. Na dno nádoby nezabudnite dať hrubšiu drenážnu vrstvu. Po výsadbe rastliny zavlažujte aby sa dobre zakorenili, potom už to tak často potrebné nebude. Prihnojovanie nebude potrebné.

 

Nezabudnite, že...
...okrasné trávy neznášajú dlhodobé premokrenie substrátu. Oveľa viac im svedčí sucho nie však dlhodobé.

 

Trávam nevadí veterné ani úpalové miesto, je to jednou z ich veľkých predností. Nie sú však vždy odolné voči mrazom. V zime by preto malo byť miesto, kde sú sústredené, viac chránené. Vyššie druhy tráv pred zimou vždy pevne zviažte a nádoby obaľte jutovinou, prípadne podložte polystyrénovou doskou. Ochránite tak korene pred chladom, ktorý prichádza zo spodu. Vždyzelené druhy tráv, napríklad aj ostrice nezabudnite občas v zime zaliať. Najlepšie v dňoch keď je slnečno a nemrzne.

 

Trávy sa strihajú vždy na jar, len pár cm nad substrátom. Výnimkou sú ostrice a kostravy, stačí len dôkladne povyťahovať suché steblá. Presádzať, deliť a a rozmnožovať je okrasné trávy najlepšie počas jarných mesiacov.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It