sirotky uvodK jarnému obdobiu už neodmysliteľne patria kvitnúce sirôtky. Vybrať si môžete z dvoch druhov a viacerých kultivarov. Sirôtky využite aj na výsadbu okenných debničiek, kvitnúť vám v nich budú až do začiatku leta.


Už zakrátko po výsadbe sa sirôtky bohato rozrastú a prekvapia ohromnou záplavou kvetov. Do priestrannejších okenných debničiek, košíkov a hrantíkov, prípadne vegetačných nádob na balkóny a terasy sa hodia najmä kultivary s menšími kvetmi. Tieto sirôtky bohatšie kvitnú. Vhodná je hustejšia výsadba, výsledný efekt je zaujímavejší. Samozrejme nevhodná je príliš hustá výsadba – na tesno, aj tieto rastliny potrebujú určitý životný priestor.

 

sirotky okno2

 

Tip autora:
Farebnosť nádoby si môžete zladiť s farebnosťou fasády, alebo farbou kvetov sirôtok.

 

Sirôtky vysadené do nádob umiestňujte vždy na slnečné miesta, ideálne chránené pred vetrom. V polotieni a tieni kvitnú menej a sú aj riedko olistené. Skoré jarné slnko im mimoriadne prospieva a zabezpečí množstvo kvetných pukov. Príliš teplé a suché, teda úpalové miesta na ich pestovanie vhodné nie sú, rastliny tu vädnú a zasychajú.

 

sirotky3okno

 

Záležať si dajte aj na výbere pestovateľského substrátu. Nepoužívajte substrát starý, ani bežnú záhradnú zeminu, vhodná nie je ani tá pre izbové rastliny. Najlepšou voľbou bude čerstvý a kyprý substrát, určený pre kvitnúce balkónové rastliny. Hodiť sa bude aj univerzálny záhradnícky substrát. Pri výsadbe by nemal byť úplne suchý, na to si dajte pozor. Takisto by nemal vynikať vyšším obsahom dusíka, na to sirôtky citlivo reagujú.

 

sirotky7okno

 


Pestovanie sirôtok nie je zložité. Sú to rastliny vhodné aj pre pestovateľov začiatočníkov. Dôležité je dopriať novo vysadeným rastlinám dostatok vlahy. Zalievajte podľa potreby ráno a priamo ku koreňom. Po zálievke by mali listy čo najrýchlejšie obschnúť. Sirôtky obľubujú vlhkejší substrát aj po dobrom zakorenení, sucho výrazne brzdí kvitnutie. Dajte pozor na premokrenie substrátu, rastliny môžu zareagovať hnilobou koreňov. Prevenciou je použitie drenážnej vrstvy – napríklad keramzitu pri výsadbe. Táto vrstva by mala byť vysoká aspoň 5cm.

 

Záhradné rukavice

 

Tvorbu nových kvetov a zdravý vzhľad podporuje prihnojovanie – použiť môžete hnojivo na kvitnúce balkónové letničky. Nezabudnite ani na odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Sirôtky, o ktoré je vhodne postarané, netrpia chorobami ani škodcami. Je to ich veľká prednosť. Niekedy sa môžu nepekne vyťahovať nahor, ale aj s tým si hravo poradíte. Stačí najdlhšie výhonky asi v polke zastrihnúť. Sirôtky získajú opäť príťažlivý kompaktnejší tvar.

 

sirotkyokno4

 

Tip autora:
Nakupujte len dobre zakorenené, vitálne pôsobiace a bohato olistené jedince.Nevyberajte si chradnúce rastliny za akciové ceny. Obvykle je ich životnosť krátka.

 

V nádobách je najlepšie pestovať sirôtky samostatne. Je to najlepšie cesta k tomu aby upútali. Zaujímavé sú jednofarebné výsadby, aj výsadby typu tón v tóne. Ak sa predsa len rozhodnete pre kombinovanie sirôtok s inými rastlinami, vyberte si z ponuky dvojročných rastlín – nezábudky, sedmokrásky či cheiranty. Pôsobivé sú aj v spojení s kvitnúcimi cibuľovinami. Aj s nimi majú približne rovnaké pestovateľské požiadavky.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It