olivovnik1V nádobách na balkónoch a terasách môžete pestovať aj viacero druhov drevín. Okrem domácich to môžu byť aj dreviny cudzokrajné, napríklad tie, ktoré sú pôvodom zo Stredomoria. V poslednej dobe narástla u nás obľuba pestovania olivovníkov.


Olivovníky (Olea europaea) sú na prirodzených stanovištiach dlhoveké stromy, s typickým striebristým olistením a neraz aj nádherným kmeňom. Tieto vždyzelené dreviny vďaka teplejším a suchším letám môžeme pestovať v objemnejších vegetačných nádobách aj u nás. V lete a najlepšie v mestskom prostredí skrášlia terasy, balkóny, slnečné átriá a dvory, zároveň tu navodia príjemne hrejivú dovolenkovú atmosféru. Jeseň v prítomnosti týchto drevín tak môže byť viac než príjemná.

 

oliva uviod velky

 

V nádobe olivovníky dorastú do výšky maximálne dvoch metrov. Najkrajšie sú jedince s vypestovanou korunkou s rôznym priemerom a pevným šedo sfarbeným kmienkom. Vďaka pravidelnému rezu môže byť korunka bohato olistená, až prekvapivo hustá a teda na pohľad mimoriadne príťažlivá. Olivovník v našich končinách málokedy kvitne a plodí, rastlina je však pekná aj keď len v olistenom stave.

 

Vyberte vhodný črepník

 

Olivovník upúta vždy hlavne v spojení s peknou nádobou. Jej výber preto netreba podceniť a vyplatí sa aj viac investovať. Azda najkrajšie však rastlina vynikne v stredne veľkých aj väčších terakotových, prípadne pozinkovaných črepníkoch. Pekná je samostatne, rovnako aj v skupinke zloženej z niekoľkých jedincov. Pútavá je aj kombinácia s tvarovaným krušpánom, myrtou a voľne rastúcim rozmarínom. Ak by ste však olivovník umiestnili medzi kvitnúce rastliny, jeho celkový efekt by nebol tak výrazný. To, čím olivovník púta je totiž celkový habitus a tam, kde bude umiestnený to rozhodne s množstvom kvitnúcich rastlín netreba preháňať.

 

olivovnik2

 

Pestovanie olivovníkov nie je priveľmi zložité a zvládne ho aj začiatočník. Dôležité je dopriať drevine dostatok vlahy, medzi každou novou zálievkou nechajte substrát dôkladne preschnúť. Dopriať tiež treba tejto peknej drevine, ak rastie v nádobe, aj prihnojovanie, minimálne raz mesačne. Presádzať stačí raz za tri roky, oužiť treba vždy len substrát určený na stredomorské rastliny. Ideálnou dobou na presádzanie je jar. Olivovník nemôže byť vzhľadom na to, že je teplomilný zostať vonku celoročne a to ani v teplejších oblastiach Slovenska. Preniesť dnu ho treba približne v októbri. Premiestnite ho do svetlého a chladného priestoru (chodba, garáž, veranda, nevykurovaná zimná záhrada), len tam kde nebude počas zimy mrznúť. Tu pri obmedzenej zálievke dobre a bez ujmy prečká zimu. Nie je dobré ho zimovať v tmavej pivnici a ani nie tam, kde je vyššia teplota.

 

Pravidlá rezu

 

Ak si chcete udržať olivovník počas celej sezóny v perfektnej forme, musíte myslieť na jeho rez. Dôležitý je rez jarný, očistný, ktorý treba zrealizovať v marci, pred tým, čo rastlinu vynesiete zo zimoviska do exteriéru. Odstránite vtedy suché, poškodené a staršie, alebo krážujúce výhonky. Počas leta treba túto drevinu strihať pokojne kedykoľvek, nové prírastky skracujte zhruba o polovicu. Neobávajte sa tohto kroku, rastlina vďaka tomu hustne a vytvára nové listy. Vetvičky zastrihujte vždy tesne nad párom listov, aby drevina zostávala stále pekná. Plodiace rastliny treba ostrihať až po dozretí plodov. Ak máte stromčekovité formy olivovníka, pravidelne tiež odstraňujte mladé výhonky z kmeňa. Všetka sila totiž musí byť sústredená výlučne do korunky. V zásade platí, že ak olivovníky nie sú strihané, sú riedke a menej zaujímavé.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It